ماه رجب، ماه استغفار است، استغفار هم یعنی برگشت به سوی خدا

کد خبر: 77570
حال ما باید تمام تلاشمان را بکنیم که جلب رحمت الهی را در این ماه برای خودمان داشته باشیم. چگونه؟ این مسئله مهمی است؛ همانطور که امام صادق علیه السلام فرمودند ماه رجب، ماه استغفار است، پس با استغفار رحمت الهی را جلب می کنیم، استغفار هم یعنی برگشت به سوی خدا.

وارث: یکی از خصوصیات مهمی که امام صادق علیه السلام در رابطه با ماه رجب ، ماهی که در پیش داریم ؛ و با آغاز سال 1397 هجری شمسی مصادف شده است؛ اشاره می کنند این است که حضرت این ماه را، ماه استغفار می دانند و  تعبیر بسیار زیباتر این است که رحمت خداوند در این ماه بیشتر شامل حال بندگان خواهد شد. آن رحمتی که همه ما بدون شک به آن نیاز داریم، آن رحمتی که اگر بناست کسی عاقبت به خیر شود به غیر از نظر مرحمت خدا، احدی عاقبت به خیر نخواهد شد.

رحمتی که اگر نباشد، با وجود نقایص اعمال ما، با وجود مشکلاتی که از بعد کیفیت و حتی کمیت در اعمال ما وجود دارد، عاقبت به خیری ما سخت و مشکل خواهد بود. فلذا فرمودند که ماه رجب بیشترین زمینه برای جلب رحمت خدا است.

از آیت الله مجتبی تهرانی (ره) پرسیدم در دعای ماه رجب می فرماید: "عْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیَا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الْآخِرَةِ وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیَا وَ شَرِّ الْآخِرَةِ" چرا برای دنیا می گوید :"جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیَا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الْآخِرَةِ" و برای آخرت می گوید: "جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیَا وَ شَرِّ الْآخِرَةِ" یعنی برای آخرت دوباره جمیع را استفاده نمی کند.

حاج آقا مجتبی تهرانی(ره) فرمودند: تمام شَرِّ الْآخِرَةِ دوری از رحمت خداست، دیگر جمیع وجود ندارد. یعنی مهم ترین عامل عاقبت به شر شدن و عاقبت به خیر نشدن، دوری از رحمت خداوند است.

ماه رجب می بایست تمام تلاشمان در این باشد که آن نگاه مهربان خدا که حتی از گناه کاران دریغ نمی کند؛ را جلب کنیم.

همان خدایی که حتی با بدترین بندگانش نگاه مهربانانه و با مرحمت دارد. فرمود: اگر آن کسانی که از من روی برگرداندند و پشت کردند، بدانند که من چقدر به آن ها اشتیاق دارم از درک شدت این شوق و محبت قالب توهی می کنند.

حال ما باید تمام تلاشمان را بکنیم که جلب رحمت الهی را در این ماه برای خودمان داشته باشیم. چگونه؟ این مسئله مهمی است؛ همانطور که امام صادق علیه السلام فرمودند ماه رجب، ماه استغفار است، پس با استغفار رحمت الهی را جلب می کنیم، استغفار هم یعنی برگشت به سوی خدا. یعنی بازگشت از روال بد گذشته و رسیدن به یک روال خوب. به تعبیر سعدی:

گفت ای برادر حرم در پیش است و حرامی در پس اگر رفتی بردی و گر خفتی مردی.

آن قدم هایی که سمت خدا برمیداریم، همه باعث جلب رحمت خداوند می شود. همین که خدا ببیند که ما با نماز، روزه، ادعیه ماه رجب حرکت می کنیم؛ در لیلة الرغائب، در ولادت امیرالمومنین  علیه السلام به واسطه ولایت مولا علیه السلام، به واسطه حضرت زینب سلام الله علیها و امام هادی  علیه السلام به سمت خدا حرکت می کنیم؛ تمام اینها زمینه را فراهم می کند که واسطه ای داشته باشیم که ان شاالله خداوند متعال استغفار ما را بپذیرد.

شرایط استغفار چیست؟

استغفار شرایطی دارد، از مهمترین شروط آن در بیان پیامبر صل الله علیه و آله و سلم این است که دل نشکنید و یا دل هایی که شکستید به دست بیاورید، خداوند به دل هایی که مملو از محبت و رحمت نیست انس ندارد.

اگر جایی می توانستید خدمتی به بندگان خدا بکنید و انجام ندادید بایست آن ها را انجام دهید و دل های بندگان خدا را شاد کنید.

اگر کسی بگوید من استغفار کردم و برگشتم و رحمت خداوند را هم میخواهم اما عبادت آن زیاد نشود، نمی شود. ماه رجب باید با بقیه ماه ها متفاوت باشد، اول سال شمسی ما مصادف با این ماه با برکت شده است، باید عبادت هایتان را بیشتر کنید. یعنی انس، توجه و محبتتان را با خدا بیشتر کنید که این زمینه جلب رحمت خدا را ایجاد می کند.

ان شالله ما بتوانیم در این ماه جزء کسانی باشیم که اگر در قیامت صدا زدند، "این الرجبیون" بتوانیم بگوییم ما هم بهترین بهره را از ماه رجب بردیم.