خود پسندی و خود بینی نشانه تنهایی انسان است.

کد خبر: 77583
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه دروغ کلید تمام گناهان است، گفت: هنگامی انسان دروغ می گوید برای صحیح نشان دادن دروغ اول باید دروغ های دیگری را متحمل شود از این رو باید از این گونه افراد پرهیز کرد.
وارث:استاد حوزه علمیه با بیان اینکه دروغ کلید تمام گناهان است، گفت: هنگامی انسان دروغ می گوید برای صحیح نشان دادن دروغ اول باید دروغ های دیگری را متحمل شود از این رو باید از این گونه افراد پرهیز کرد.

حجت الاسلام مومنی در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به حکمت 37 نهج البلاغه اظهار داشت: حضرت علی(ع) به فرزند خود امام حسن(ع) هشت مورد توصیه می کنند که برای انسان ها بسیار درس آموز است.

وی با بیان اینکه حضرت علی(ع) در دو بخش به امام حسن(ع) توصیه کرند و فرمودند اگر به چهار مورد نخست عمل کنید هیچ وقت ضرر نخواهی کرد، افزود: بالاترین سرمایه ای که خداوند به شما عطا کرده عقل است، یعنی هر کاری می خواهید انجام دهید باید به عقل خود رجوع کنید.

استاد حوزه علمیه به دومین توصیه حضرت علی(ع) به فرزند خود اشاره و تصریح کرد: بدترین چیز در دنیا جهل است، کسی که از عقل استفاده درست نکند به جایی نخواهد رسید، از این رو بالاترین فقر برای انسان جهل است.

وی سومین مورد را خود پسندی دانست و عنوان کرد: خود پسندی و خود بینی نشانه تنهایی انسان است.

حجت الاسلام مومنی عنوان کرد: چهارمین مورد خوبی در رفتار و کردار است که اگر به آن عمل کنید هیچ وقت ضرر نخواهید کرد.

وی به بخش دوم توصیه های حضرت علی(ع) به فرزند خود پرداخت و ابراز کرد: این امام همام می فرماید: ای فرزندم از چهار گروه بپرهیز چرا که اگر پرهیز نکنید دشمن دین شما خواهند شد.
استاد حوزه علمیه پرهیز از انسان احمق را نخستین توصیه امام علی(ع) به امام حسن(ع) اشاره و خاطرنشان کرد: انسان احمق می خواهد به انسان سود برساند اما زیان وارد می کند بنابراین باید از این دسته افراد دوری و پرهیز کرد.

وی پرهیز مهاجرت با انسان بخیل را دومین توصیه امیرالمومنین(ع) به فرزند خود دانست و عنوان کرد: انسان بخیل در لحظه نیاز تورا تنها خواهد گذاشت بنابراین این افراد نیز قابلیت مهاجرت کردن با شما را ندارند.

حجت السلام مومنی بیان کرد: پرهیز از انسانی که اهل گناه و معصیت است توصیه دیگر امام علی(ع) به فرزند بزرگشان است. انسان دروغ گو از جمله دیگر افرادی هستند که باید از آنان پرهیز کرد.

وی با اشاره به اینکه دروغ کلید تمام گناه ها است، ادامه داد: هنگامی انسان دروغ می گوید برای صحیح نشان دادن دروغ اول باید دروغ های دیگری را متحمل شود از این رو باید از این گونه افراد پرهیز کرد.