با وجود قرآن و اهل‌بیت(ع) ما از امثال سند ۲۰۳۰ بی‌نیاز هستیم

کد خبر: 77630
استاد حوزه علمیه گفت: با وجود قرآن، و اهل‌بیت(ع)، یاد خدا، فکر و اندیشه و مشورت به امثال سند ۲۰۳۰ نیاز نداریم.
وارثحجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه در مراسم دعای ندبه که در بهشت زهرا(س) برگزار شد، درباره عوامل رشد انسان، گفت: قرآن سبب رشد انسان می‌شود هر خانواده و جامعه به میزانی که با قرآن انس داشته باشد رشد می‌کند.

وی با اشاره به آیه 186 بقره و با بیان اینکه دعا یکی دیگر از عوامل رشد است، عنوان کرد: در این آیه قرآن کریم خداوند می‌فرماید من نزدیک هستم دعای شما می‌شنوم و پاسخ می‌دهم، اما منظور از اجابت تحقق هر خواسته شما نیست چراکه شاید به نفع شما نباشد، دعا صرفا برای اجابت خواسته‌های شما نیست بلکه برای رشد است.

 حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه از افتخارات شیعه دعاهای رسیده از سوی ائمه معصومین(ع) است، اظهار داشت: دعاهایی که از ائمه معصومین(ع) به ما رسیده عامل رشد است، آخر سوره فرقان خداوند می‌فرماید ای پیامبر به بندگان من بگو اگر دعا نکنند به آنها اعتنا نمی‌کنم.

استاد حوزه افزود: عمر انسان در گذر است و بنابراین باید رشد کند و چگونگی این رشد را پیدا کند.

وی با بیان اینکه سومین عامل رشد انسان فکر و اندیشه است، ابراز کرد: انسان اگر اهل فکر و اندیشه باشد موعظه و پند برای او کارآمد خواهد بود، روابط قبل از ازدواج با نامحرمان، اعتیاد، جهالت نسبت به کیفیت تجارت و بسیاری اعمال اشتباه دیگر همه ناشی از عدم فکر و اندیشه درباره موعظه و پندهای شنیده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه حجاب مساله شرعی و دستور الهی است و سیاسی نیست، افزود: اگر مردم درباره حجاب فکر و اندیشه داشته باشند متوجه خواهند شد این دستور الهی برای همه افراد جامعه مصونیت ایجاد می‌کند که کمتر دچار ضرر و خسارت ‌شوند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: رسول خدا آیات 190 تا 195 سوره آل عمران را هر شب می‌خوانند و می‌فرمودند وای بر کسی که این آیات را بخواند درباره آن فکر و اندیشه نکند.

وی با بیان اینکه عامل دیگر رشد انسان مشورت است، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند مشورت با انسان عاقل سبب رشد انسان است، جوانان به فکر و اندیشه پیشکوست‌ها، والدین و استاد خود بهاد بدهند چراکه تجربه آنها زیاد است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی افزود: امیرمومنان امام علی(ع) درباره مشورت فرمودند بشتابید گران دیگران را ارزان به دست آورید؛ این نشان می‌دهد که مشورت ارزان و تجربه گران است، احترام پیشکوست و استاد باید بین ما رعایت شود چراکه آنان تجربیات گرانی دارند که ارزان در اختیار ما قرار می‎دهند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به این آیه قرآن کریم که «قد تبین الرشد من الغی» گفت: خداوند در قرآن فرموده است که دشمنان من ادعا دارند که مردم را رشد می‌دهند، امروز کسانی هم که ترویج برهنگی، فساد و سندهای 2030 را می‌دهند ادعای رشد برای جامعه دارند در حالیکه ما با وجود قرآن، و اهل‌بیت(ع)، یاد خدا، فکر و اندیشه و مشورت به امثال سند 2030 نیاز نداریم.

وی با اشاره به اینکه مخالفت با نفس عامل دیگر رشد انسان است، اظهار داشت: هر کس با نفس خود مخالفت کند ترقی خواهد کرد، حر بن ریاحی با نفس مخالفت کرد که به رشد و رحمت رسید اما عمرسعد طبق هوای نفس جلو رفت که مقابل امام حسین(ع) قرار گرفته و مورد لعن خداوند شد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه هر بنده در درون خود دو ندا دارد، افزود: نفس انسان او را به گناه ترغیب کرده و عقل سالم پرهیز می‌دهد وای بر انسانی که عقل او اسیر و نفس او امیرش شود.

استاد حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: یاد خدا، پیروی از سنت رسول خدا(ص) و اهل‌بیت(ع)، عبرت گرفتن از گذشتگان همه از عوامل رشد ما در امور دینی هستند.