امیرالمومنین(ع) امین خدا بر روی زمین است

کد خبر: 77786
ای امام، ای امیرالمومنین(ع) ای کسی که امین خدا هستی بر روی زمین. امان مردم هم هستی. در کنارت همه افراد در هستی امنیت پیدا میکنند.
وارث: مراسم ولادت امیر المومنین علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام پناهیان و مناجات خوانی حاج مصطفی سماواتی و مرثیه سرایی کربلایی حسین رجبیه در حسینیه آیت الله حق شناس (ره)برگزار شد.
در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام پناهیان را بخوانید:
امیرالمومنین(ع) امین خدا بر روی زمین است
زیارتنامه امین الله
یکی از معتبر ترین زیارتنامه هایی که ما داریم، از نظر سند و از نظر مضامین بسیار عالی، زیارت امین الله، مربوط به امیرالمومنین(ع) است.
یک سروری در این زیارتنامه است که کمتر در دیگر زیارات دیده می شود.
برای شیعیان، مومنین و محبین اهل بیت(ع) افتخار است که این زیارت را برای کسانی که اهل مذهب و دیانت دیگری هستند معرفی کنند و بگویند ما وقتی به محضر اماممان می رویم این حرف هارا می زنیم .
شاید بشود این زیارت را به سه صفحه تقسیم کرد صفحه اول این زیارتنامه از پروردگار عالم تقاضای آرامش، نشاط و لذت میکند.
در صفحه دوم از آرامش و نشاط و لذتی که در عالم حس میکند صحبت میکند، حرف میزند‌.
بخشی از این زیارتنامه ذکر زیبایی های این عالم است، زیبایی های مادی و معنوی.
مضمون این زیارت باور نکردنی است اگر آن را پیش یک روانشناس بگذاریم میگوید این تلقین مثبت نگری است. سراسر این زیارتنامه شوق است.
آغاز این زیارتنامه که اسم این زیارت هم همراه آن است حکایت در کل زیارتنامه میکند، بسیار حساب شده است.
همین امین الله الهام‌ بخش است برای کل زیارت. ای امام، ای امیرالمومنین(ع) ای کسی که امین خدا هستی بر روی زمین. امان مردم هم هستی. در کنارت همه افراد در هستی امنیت پیدا میکنند. خدا به تو اطمینان کرده من چطور به تو اطمینان نکنم؟ 
احساس امنیت و آرامش از فواید زیارت امین الله
یکی از فواید زیارت این است که انسان احساس آرامش و امنیت حقیقی پیدا کند که ما این احساس امنیت را در دنیا و آخرت نیاز داریم.
احساس امنیت و آرامش پایه نشاط، تفکر خلاق، بندگی خدا و هم معنویاتی است که انسان به آن نیاز دارد. چیزی که انقدر در دنیا نداریم هم دچار یک اضطراب هستیم و این خیلی بد است.
نبی خدا، صاحب اختیار مردم
درباره ولایت به نقل از قرآن داریم که نبی خدا صاحب اختیار مردم است. اموال و دارایی مردم مال نبی است. یهودیان گفتند تعبیر آیه این است که یعنی هر که کار کرد پولش برای شماست؟ 
رسول خدا فرموند: بله! ألنَّبِیُّ أَوْلَی بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنفُسِهِمْ 

اما نبی بنا ندارد که اموال و دارایی های آنها را بگیرد. اینکه نبی صاحب اختیار آنهاست به این معنا که وقتی کار کرد و کم آورد، نبی جبران میکند.
 یهودیانی که بدون جنگ مسلمان شدند، همینجا ایمان آوردند. ولایت اگر قدرت پیدا کند همه چیز را جبران میکند. ولی، امنیت بخش است.
امیرالمومنین پیرمرد از کار افتاده ای را در بازار دیدند و مردم را توبیخ کردند. گفتند آن زمانی که جوان بود از او کار می کشیدید و حالا که از کار افتاده شده به او اعتنا نمیکنید؟ و برای او مقرری تعیین کرد.
اینکه میگوییم ولی قدرت داشته باشد قدرتش را صرف این امور کند. در آغاز زیارت امین الله و در صفحه اول امنیت را تقاضا میکند و در صفحه بعد این امنیت را اعلام میکند، مشاهده میکند.
این زیارتنامه به ما یاد میدهد چگونه در آغوش اهل بیت(ع) احساس امنیت کنیم.
من را نزد امیرالمومنین(ع) ببر‌
اگر بخواهیم یک مرور کلی در زیارتنامه امین الله بکنیم اول جایگاه امامت را بیان میکند میگوید تو نسبتت با خدا این است که امین خدا هستی و نسبت تو با مردم این است که حجت خدا هستی بر مردم. بعد شهادت می دهی به حقانیت حضرت، من شهادت میدهم شما در مقابل خداوند حق جهاد را به جا آوردی و سنت نبی را اجرا کردی تا اینکه به شهادت رسیدی و دشمنان تو محکوم اند.
بعد صدا میزند، دعاها را شروع میکند که تقاضای امنیت، آرامش و نشاط است. در این دعا حضرت چه میخواهد؟ نمیخواهد بلا نازل نشود میخواهد صابر باشد در برابر بلاها، شاکر باشد در برابر نعماتی که به او عطا کرده‌. این دعا با زندگی ما متفاوت است. میخواهم مشتاق فرحت لقاء تو باشم.
مشتاق مرگ باشم(لحظه ای که میخواهم تو را ببینم).
در سه صفحه بعدی زیارتنامه تعریف میکند میگوید: خدای من آنهایی که از تو حساب میبرند و هر که رغبت دارد به سمت تو بیاید راهش باز است.
من می بینم ابواب اجابت باز است. هر کس با تو مناجات میکند جوابش را میدهی. باید از این فرازها لذت برد. کسی که زیارتنامه امین الله میخواند دل بزرگی دارد. از دیدن حالات کسی که این فراز هارا میگوید هم احساس لذت و نشاط به انسان دست میدهد. در بخش دیگری میگوید: توبه هارا قبول میکنی به هر که اشک می ریزد رحم میکنی، به هر که فریاد میزند کمک میکنی و این بسیار زیباست. با خواندن و گفتن اینها انسان حالش خوب میشود. اگر به اینها عمل کنی، اگر اینگونه باشی همه چیز را عالی می بینی، لحظه مرگ امیرالمومنین(ع) لبخندی به تو میزند که تو خودت بلند میشوی و میروی و نمیفهمی عزرائیل آمد. 
امیرالمومنین(ع) فرمود: هر که مرا دوست داشته باشد هنگام مرگ که مرا می بیند هیچ، هرطور دوست داشته باشد مرا می بیند. زیارت امین الله را با ترجمه بخوانید و به خود تلقین کنید تا مثبت نگر باشید. و در انتهای زیارتنامه این را میخواهیم: دعاهای مرا مستجاب کن. دعا چیست؟ من را نزد امیرالمومنین(ع) ببر‌.
امیرالمومنین(ع) امین خدا بر روی زمین است