بهشت دارای چه درجاتی است؟/ برترین مرتبه بهشت کجاست؟

کد خبر: 77855
هم مواهب و عطایای الهی انواع مختلف دارد و هم بهشت مراتب مختلف دارد. متداول ترین واژه ای که در قرآن کریم از بهشت یاد می کند واژه جنة است.
وارث: مراسم وفات حضرت‌زینب‌ سلام‌الله‌علیها با سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی و بامداحى ‌حاج‌ حسن خلج در حسینیه آیت الله حق شناس(ره) برگزار شد. 
در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام  علوی تهرانی را میخوانید:

بهشت دارای چه درجاتی است؟/ برترین مرتبه بهشت کجاست؟

 4 باز ذکر "العلی العظیم" را بگوید

اگر در سلسه مباحث دینی به ما بگویند بهشت را تعریف کنید. می گوییم: بهشت کانون انواع مواهب و نعمت های الهی است که خداوند در قیات در اختیار اهلش قرار می دهد.
هم مواهب و عطایای الهی انواع مختلف دارد و  هم بهشت مراتب مختلف دارد. متداول ترین واژه ای که در قرآن کریم از بهشت یاد می کند واژه جنة است.
در سوره فصلت آیه 30 می فرماید: کسانی که در گفتار اقرار کردند که پروردگار ما الله است و بر این اقرار استقامت کردند ملائکه در هنگام مرگ بر این ها نازل می شوند و می گویند، نترسید؛ محزون نباشید؛ و به آن ها بشارت می دهد به بهشتی که خدا برای آن ها وعده کرده است.
اما رسیدن به این جایگاه سخت است. اگر در بینش اقرار کردی، و در رفتار استقامت کردی ملائکه نزد تو آمده و بشارت بهشت می دهند.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: هر کسی در نامه اعمالش یک عمل مستحبی مقبول داشته باشد خداوند به احترام آن حسنه مقبول او را به جهنم نمی برد. اگر یک عمل واجب مقبول داشته باشید به ازای همان عمل او را به جهنم نمی برند. 
مرحوم هاشمی بحرانی در تفسیر البرهان می فرماید: اگر کسی در شبانه روز 4 باز ذکر "العلی العظیم" را بگوید که صفت خود خدا است. خداوند حسنه ای از صفات امیرالمومنین علیه السلام را برای او می نویسد.

درجات بهشت چیست؟

جنات النعیم، پایین ترین درجه بهشت است. که در آن نعمت های مادی وجود دارد. 
مرتبه دوم بهشت، فردوس است. رسول خدا(ص) فرمودند: درخواستتان در بهشت فردوس باشد چون بهترین جای بهشت است.
چه کسانی در این جایگاه قرار می گیرند؟ امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: خداوند به ملائکه می فرماید ای فرشتگان من به این بنده من نگاه کنید، برای جلب رضای من شب زنده داری می کند.

سومین مرتبه بهشت دارالسلام است که دو ویژگی دارد.
بهشت را ما می سازیم، محصول ما است. ساخت بهشت مصالح می خواهد و این مصالح عمل خیری است که ما انجام می دهیم. اما امام باقر علیه السلام فرمودند: دارالسلام آن مرتبه ای از بهشت است که خدا برای انسان خلق کرده است. ساخت خداست.
در قیامت منادی فریاد می زند: همسایگان خدا در دار السلام از جایشان بلند شوند. یعنی در همسایگی خدا هستند.

مرتبه بعدی بهشت سرای جاودانه (دار المقامه) است. جایگاه عده ای که در بهشت خلود پیدا می کنند. در روایات شنیده ایم که عده ای مستا جر بهشت هستند، از جمله کسانی که به زیارت سیدالشهدا علیه السلام نرفتند.
امام سجاد علیه السلام می فرمایند: دار المقامه برای این افراد است، که در مقام شناخت خدا هستند، عارف به خداوند هستند، در مقام شکر هستند. 
این ها در دارالمقامه با ملائکه مراوده دارند و با 124 هزار پیغمبر هم نشین هستند.

مرتبه دیگر بهشت مقام امین است. اهل تقوا در این جایگاه امن هستند. امیرالمومنین علیه السلام بالای سر شهدای صفین فرمودند: بهشت سرای امنیت است. شهدای صفین ضرر نکردند که امروز زنده نیستند، زنده باشند تا غصه بخورند و آب های تیره بخورند؟ (چون دچار فتنه هستند). اینها در مرتبه دارالامن زندگی می کنند و ویژگی آن این است که خدا را ملاقات می کنند.

آخرین مرتبه بهشت دارالکرامه است. سوره نسا آیه 31 می فرماید: اگر از گناهان کبیره اجتناب کنید، ما عوارض گناه را از شما دور می کنیم. ما شما را دارای مقام دار الکرامة می کنیم.
امام صادق علیه السلام فرمودند از خداوند سرای کرامت را بخواهید. امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: هر کسی تقوای الهی پیشه کند در دنیا دچار فتنه و گمراهی نمی شود. و در آخرت او را در جایی که هر آنچه دلش می خواهد وجود دارد جاودانه می کنند. او را در مرتبه ای به نام دار الکرامةمی فرستند. سرایی که مربوط به خودش است. سایه بان آن عرش خدا، شادمانی حضرت حق نور آن مرتبه است. ملائکه به دیدار شما می آیند. دوستان و هم نشینان تو 124 هزار پیغمبر هستند.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: 6 کار را برای من ضمانت کنید تا من بهشت را برای شما ضمانت کنم.
1. راست بگویید.
2. وفای به عهد کنید.
3. وقتی شما را امین دانستند خیانت نکنید.
4. پاکدامنی را روش خود قرار دهید.
5. چشمتان را به حرام ببندید.
6. ظلم نکنید.

بهشت دارای چه درجاتی است؟/ برترین مرتبه بهشت کجاست؟