غفلت چشم ملکوت بین انسان را کور می‌کند

کد خبر: 78049
استاد حوزه گفت: خزانه و جایگاه حقیقت نفیسه قلب اهل ایمان است که اگر غفلت کند نابینا شده و چشم ملکوت بین نخواهد داشت.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر علوی تهرانی استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری امام موسی کاظم(ع) که در مسجد امیر(ع) برگزار شد، گفت: یکی از کارهای ابلیس ایجاد غفلت در قلب انسان است.

وی با اشاره به آثار غفلت عنوان کرد: غفلت سبب معیشت زنک،  فرار از هدایت الهی، مستجاب نشدن دعای فرد دعاکننده، قساوت قلب، بی‌توجهی به نیازمندان، محرومیت از فیوضات الهی، از بین بردن اثر عبادت می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با بیان اینکه پایان کار انسان‌های غافل در جهنم است، اظهار داشت: مهمترین بخش از آثار زیانبار غفلت خودفراموشی است، خداوند در قرآن می‌فرماید مرا یاد کنید تا شما را یاد ‌کنم و همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند پس دچار خود فراموشی شدند.

استاد حوزه با استناد به کلامی از امیرمومنان امام علی(ع) درباره ضرر خودفراموشی، گفت: کسی که دچار خودفراموشی شود قلب او کور شده و نمی‌تواند با ملکوت ارتباط برقرار کند.

وی افزود: برخی در قیامت به خداوند اعتراض می‌کنند که چرا ما را کور محشور کردی ما در دنیا چشم داشتیم، خداوند می‌فرماید به این دلیل که آیات ما سراغ شما آمد و آن را نادیده گرفتید امروز هم ما شما را کور محشور می‌کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با بیان اینکه قلب عرش و حرم الهی است در خانه خدا غیرخدا را نباید قرارداد، اظهار داشت: خداوند برای خلقت قلب به خود آفرین می‌گوید، اگر غیر خدا در قلب جای گیرد به خاطر غفلت است.

استاد حوزه بیان داشت: خزانه و جایگاه حقیقت نفیسه قلب اهل ایمان است که اگر غفلت کند نابینا شده و چشم ملکوت بین نخواهد داشت.

وی با استناد به آیه 31 سوره احزاب مبنی بر اینکه «ای کسانی که ایمان آوردید خداوند را همواره یاد کنید»، گفت: به همین دلیل پیامبر(ص) می‌فرمایند هیچ چیز را به یاد خداوند مقدم نکنید چراکه یاد خداوند از همه چیز بزرگتر و بااهمیت‌تر است.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی  افزود: بدانید بهترین عمل شما نزد حضرت حق، پاک‌ترین و بلند مرتبه‌ترین آن ذکر و یاد خداوند است که با آن همنشین خداوند خواهید شد، هر کس همنشینی خداوند را از دست بدهد هرچه به دست آورد باخته است.

 استاد حوزه با بیان اینکه یاد خداوند در دنیا و آخرت شما را نجات می‌دهد، ابراز کرد: غفلت یا ذکر خداوند بسیار اهمیت دارد، نخستین چیزی که نباید از آن غفلت کرد یاد خداوند است، در این زمینه امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند خدایا مرا به خود نزدیک و به ذکر خود مشغول کن.

بنابراین گزارش مراسم سوگواری حضرت امام موسی کاظم(ع) با قرائت قرآن، قرائت زیارت عاشورا توسط مداح مشهور حاج منصور ارضی، سخنرانی درباره غفلت توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علوی تهرانی استاد برجسته حوزه علمیه و مداحی حاج سید مجید بنی فاطمه با حضور پرشور مردم مومن و دوستدار اهل‌بیت(ع)‌ در مسجد امیر(ع) ‌برگزار شد.