منبرهای یک دقیقه ای/سکرات و سختی های مرگ!

کد خبر: 78643
ی گویند کمترین فشار سختی های مردن معادل صدضربه شمشیر در حالی که زنده هستی!
وارث:امیرالمومنین "علیه السلام" می فرماید: من نمی توانم سختی های مردن را در قالب الفاظ بیاورم.چون حقش ادا نمی شود، اگر هم بتوانم بیاورم تو با عقل مادی نمی توانی درکش کنی.
 اگر دانشی را که بشر راجع به سختی های مردن می داند چهارپایان و بهائم می دانستند هیچ گاو  و وگوسفند فربه ای پیدا نمی کردید و همه ی آنها دق می کردند! 
تعبیر قرآن کریم از مرگ این است که همه دوست دارند هزار سال زندگی کنند؛ و از مردن خوششان نمی آید. ولی یکی از حقایق زندگی مرگ است. 
در تعابیر عامیانه که بین ما هست از مرگ تعبیر به شتری می شود که دم خانه ی همه خوابیده است. اما تعبیر خدا عجیب است: وَجَاءَتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ۖ ذَٰلِكَ مَا كُنتَ مِنْهُ تَحِيدُ؛ سختی های مرگ به حق فرا می رسد.
یعنی خیالی نیست و حقیقی است و این همان چیزی است که تو از آن فرار می کردی.چون سنت های الهی تغییر نمی کند. کمترین عددی را که روایت از نظر تعداد سختی های مردن بیان کردند هزارتاست و بیشترین آن سه هزارتاست.می گویند کمترین فشار سختی های مردن معادل صدضربه شمشیر در حالی که زنده هستی! بیشترین هم 300 ضربه شمشیر است در حالی که تو زنده هستی! و این در حالی است که از یک آمپول هم می ترسیم.


پی نوشت: سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی در حسینیه آیت الله حق شناس/تیر96