تهجد همیشگی و حافظه ای بسیار قوی داشت!

کد خبر: 78743
امام جمعه موقت شیراز در تشریح خدمات مرحوم آیت‌الله ایمانی، احیای حوزه‌های علمیه فارس و جامعه روحانیت شیراز و ایجاد وحدت و انسجام میان علما و همچنین رسیدگی شخصی به مستمندانی كه تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی نبودند را از جمله خدمات آن عالم ربانی برشمرد.
وارث:حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسن مرادی، امام جمعه موقت شیراز ضمن تسلیت رحلت جانگداز مرحوم آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز به تبیین خدمات مهمی كه آن عالم ربانی در دوران مسئولیتشان در استان داشت، پرداخت و گفت:‌ آن عالم ربانی در دوران عمر پربركت و تصدی خویش در استان فارس خدمات ارزنده‌ای را ارائه داشتند.

۸۲۰ طلبه و استاد تحت اشراف آن مرحوم فعالیت می‌كردند 
وی، نخستین خدمت آن عالم ربانی را احیای حوزه‌های علمیه فارس برشمرد و افزود: مرحوم آیت‌الله ایمانی تجربه كافی در این رابطه هم در بوشهر و هم در كازرون داشتند لذا زمانی كه به استان فارس آمدند، تجربیات موفق را به این استان منتقل كردند و هم‌اكنون ۷ حوزه علمیه تحت نظر ایشان با ۸۲۰ نفر طلبه و استاد در شیراز مشغول به فعالیت هستند كه این خدمت بسیار مؤثر و مهمی برای آن عالم ربانی بود.
مرادی با بیان اینكه آن مرحوم همچنین از حوزه‌های علمیه شهرستان‌های مختلف فارس نیز بازدید كرده و از ائمه جمعه تفقد و قدردانی می‌كردند، گفت: یكی از خدمات مهم ایشان احداث شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) به عنوان بزرگترین شبستان شیعی جنوب كشور بود كه در این زمینه بسیار زیاد با تولیت آستان مقدس همراهی و همكاری كردند.

۴۱۵ خانوار مستمندی كه تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی نبودند، مستقیماً سبد غذایی از ایشان دریافت می‌كردند
امام جمعه موقت شیراز، خدمت مهم دیگر آن عالم ربانی را رسیدگی شخصی به افراد مستند دانست و گفت: افرادی كه تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی نبودند، آن عالم ربانی شخصاً به آن‌ها رسیدگی می‌كرد به طوری كه در همین شیراز ۴۱۵ خانوار زیر نظر ایشان سبد غذایی همراه با تكریم و عزت و احترام به درب خانه‌های برده می‌شد.

یكی از اعضای مؤثر در جمع‌آوری تفسیر نمونه بود 
وی، تدریس درس خارج در حوزه‌های علمیه و همچنین تفسیر قرآن را از دیگر خدمات مرحوم آیت‌الله ایمانی برشمرد و افزود: ایشان یكی از اعضای مؤثر در جمع‌آوری تفسیر نمونه آیت‌الله‌العظمی مكارم شیرازی بودند و در حوزه‌های علمیه درس تفسیر را تدریس می‌كردند.

ایجاد وحدت و انسجام میان علمای استان؛ از خدمات مرحوم آیت‌الله ایمانی 
مرادی ادامه داد: از خدمات دیگر ایشان، ایجاد وحدت و انسجام و هماهنگی بین علمای كل استان و به خصوص شیراز بود به طوری كه با آمدن مرحوم آیت‌الله ایمانی یك امنیت فكری و روانی میان علمای استان حاصل شد و این مسئله به خاطر تعاملی بود كه با علما و اساتید استان داشت. 
امام جمعه موقت شیراز اظهار كرد: یكی از خدمات مهم دیگر ایشان، احیای جامعه روحانیت شیراز بود كه برای آن دبیر نیز مشخص كردند و در برنامه ها و جلسات این جامعه نیز حضور فعال داشتند.

آن مرحوم در ماه رمضان همراه با مسئولان به مساجد جنوب شهر سركشی می‌كرد 
وی با بیان اینكه سركشی به مساجد از دیگر خدمات آن عالم ربانی بود، گفت: مرحوم آیت‌الله ایمانی در ماه رمضان همراه با مسئولان استان در مساجد سطح شهر به خصوص در جنوب شهر حضور می‌یافتند تا بتوانند از این طریق بخشی از مشكلات مردم آن مناطق را حل كنند.
مرادی با تأكید بر اینكه آن مرحوم خدمات ارزنده‌ای نیز در ارتباط با امور مساجد داشتند و در این زمینه اهتمام می‌ورزیدند، گفت: مسئله مهم دیگر تربیت طلاب بود، ایشان بسیار اشراف و اهتمام بر تربیت طلاب داشتند و در كل مناطق حوزه‌های علمیه اعم از خواهران و برادران تأسیس كردند به خصوص در مناطق مختلف شیراز.
امام جمعه موقت شیراز بیان كرد: از دیگر خدمات آن عالم ربانی این بود كه برای مناسبت‌های مختلف از شخصیت‌های مهم و به خصوص ائمه جمعه موقت تهران دعوت می‌كردند و برای آن‌ها سخنرانی و برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام می‌دادند.

تهجد همیشگی آیت‌الله ایمانی 
وی با یادآوری اینكه ایشان در ارتباط با خانواده نیز بسیار اهتمام می‌ورزید و حتی در امورات منزل با تواضع و فروتنی خدماتی انجام می‌داد، گفت:‌ یكی دیگر از ویژگی‌های ایشان تهجد بود به طوری كه یك ساعت قبل از اذان صبح بیدار می‌شدند و مشغول اقامه نماز شب و نافله می‌شدند. 
مرادی یادآور شد: آن مرحوم همچنین بسیار خوش سفر و خوش مشرب بود و هیچگاه رنج سفر او را خسته و آزرده نمی‌كرد و همواره با خوشرویی و سعه صدر در سفرهای خود با اطرافیان برخورد می‌كرد.

حافظه بسیار قوی و تسلط بر آیات قرآن داشت
وی با بیان اینكه آن مجاهد نستوه همچنین حافظه بسیار قوی و تسلط بر آیات قرآن داشت، گفت: فن خطابه‌ای كه ایشان داشتند یكی ازبرجستگی‌های شخصیتی آن عالم ربانی محسوب می‌شد به طوری كه گاهی اوقات در جلسات هفتگی علمای شیعه در قم به سخنرانی می‌پرداخت.