در مسیر ماه رمضان قرار بگیری به تقوا خواهی رسید

کد خبر: 78789
انسان اگر به معلمان خود عشق بورزد، آنها را باور کند و خواسته های آنها را در زندگی به کار ببرد، آن وقت است که راه حرکت به سوی کمالات به رویش گشوده خواهد شد و به ایمان یقینی و عمل صالح و اخلاق حسنه خواهد رسید.
وارث: با نزدیک شدن به ایام ماه رمضان، متن سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان در مورد مسیر رسیدن به کمال، از طریق ماه رمضان را در ادامه می خوانید: 
در مسیر ماه رمضان قرار بگیری به تقوا خواهی رسید
گروه خود فراموش شده ها

در اواسط سوره حشر خداوند گروهی را نام می برد تحت عنوان انسیهم و انفسهم:
وَ لا تَکُونُوا کَالَّذينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ
گروه خود فراموش شده ها؛گروهی که سالها در این دنیا زندگی می کنند و یاد خودشان نمی افتند.

این گروه آنچنان مورد نفرت پروردگارند که خداوند همه مومنین را از زمان نزول قرآن تا قیامت سفارش می کنند که مانند آنها نباشید. اینها طوری زندگی می کنند که خداوند این زندگی را پست تر از زندگی همه حیوانات می داند.

برای اینکه تکلیف خودمان روشن شود باید دو سوال از خود بکنیم: 

اول: می خواهی به کمالاتی که برای انسان مقرر شده و همه این کمالات را ۱۱۴ کتاب الهی و ۱۲۴۰۰۰پیامبر  بیان کرده اند. تمام آن هم اصول و ریشه است و آثار عظیمی دارد. آیا دلت می خواهد به اینها برسی؟

اگر جواب از خودم بشنوم که "دلم نمی خواهد" در اینصورت دیگر از طایفه پیامبران و انبیاء نیستم و در صف آنها قرار ندارم و از طایفه چارپایان خواهم بود. ولی اگر جواب بشنوم که "می خواهم به کمالات مقرر شده پروردگار برسم" راهش چیست؟

پروردگار و ائمه(ع) معلمان راه کمال

اگر دوست دارم به آن کمالات برسم و جدی هم هستم، باید ابتدا معلمان این راه را انتخاب کنم. معلم این راه پروردگار است که شناختش واقعا کار مشکلی نیست، اگر انسان یک بار وقت بگذارد و دعای جوشن را بفهمد، خدا را خواهد فهمید. معلم بعدی ائمه هدی علیهم السلام هستند.

دوم: باید به این معلمان مومن بشوم،یعنی باور کنم که معلمانم هستند. باور کنم که عاشق رساندن من به تمام کمالات مقرر هستند. هیچ نوع شکی در معلمی آنها نداشته باشم. خود این باور "اولِ اتصال" است.

در پایان سوره بقره آمده است:

"آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ ۚ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ ۚ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا ۖ غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ"
پیامبر [خدا] بدانچه از جانب پروردگارش بر او نازل شده است ایمان آورده است، و مؤمنان همگی به خدا و فرشتگان و کتابها و فرستادگانش ایمان آورده ‏اند [و گفتند:] «‌میان هیچ یک از فرستادگانش فرق نمی ‏گذاریم‌» و گفتند: «‌شنیدیم و گردن نهادیم، پروردگارا، آمرزش تو را [خواستاریم‏] و فرجام به سوی تو است.‌»

این ایمان برای پیامبر، کار بسیار کرد، کار‌او را به جایی رساند که "حبیب الله" شد.

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام فرموده اند این محبت خدا به عبد چه کارها که برای عبد نمی کند. 
همین ایمان ما را از چه خطراتی نجات داده و ما آگاه نیستیم. چون ما کاملاً به یاد خود نیستیم. کسی که یاد خودش باشد آثار " ارحم الراحمین" و " اکرم الاکرمین" را درک می کند.  ارزشی که خداوند برای بیداربودن در سحر قرار داده است را احدی در عالم خبر ندارد. 

"فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ" (آیه 17 سوره سجده)
من اگر کامل به یاد خودم باشم می دانم تلنگرهایی که برای واجبات به من زده شده ، تلنگری که برای تشکیل زندگی به من زده و جهت داده به درون من که چه کسی را دوست بدارم، حتی تلنگرهایی که ظاهر تلخی دارد، در باطن لطف خواهد داشت.

باید عاشق بشوم. عاشق این معلم ها، برای اینکه قلب و دلم "مطلع الفجر" عشق به آنها بشود. یک خصلت عاشق این است که دائم به دنبال معشوق می دود و مدام نگران است که معشوق از او رو برنگرداند.

سوم عمل کردن به خواسته های معشوق است. یک مسئله بسیار قابل توجه این است که اگر کسی از ابتدا به دنبال این معلمان نرود یا در میانه راه معلم را رها کند، آن وقت است که به دام معلم های حیوانی خواهد افتاد. مشتی گرگ و حیوان آدم نما. به تعبیر سوره مائده گیر کلاغ ها خواهد افتاد.

 لقاءالله، قرب الله، رضایت الله و جنت الله 

" فَبَعَثَ اللَّهُ غُرَابًا يَبْحَثُ فِي الْأَرْضِ لِيُرِيَهُ كَيْفَ يُوَارِي سَوْءَةَ أَخِيهِ ۚ قَالَ يَا وَيْلَتَا أَعَجَزْتُ أَنْ أَكُونَ مِثْلَ هَٰذَا الْغُرَابِ فَأُوَارِيَ سَوْءَةَ أَخِي ۖ فَأَصْبَحَ مِنَ النَّادِمِينَ "(آیه31 سوره مائده)

خداوند کاری را از هابیل قبول کرد که مشابهش را برادرش قابیل هم انجام داده بود. هابیل در امتحان توحید قبول شد ولی برادرش قابیل در همان امتحان مردود شد. قابیل به برادرش گفت تو را می کشم، و هابیل گفت اگر مرا بکشی گناه قتل به گردنت خواهد افتاد.

اما... قابیل برادر را در بیابان کشت. خداوند می فرماید: این قابیل که در خلقتش فطرت و عقل و وجدان قرار داده بودم چنان دچار خودفراموشی می شود که مرتکب چنین جنایتی شده و حال نمی داند در این بیابان با جنازه برادری که به قتل رسانده چه کند. معلم می‌خواست تا به او یاد بدهد که چه باید بکند" فَبَعَثَ اللَّهُ غُرَابًا "... خداوند می فرماید کلاغی را برانگیختیم که برود و به این آدمیزاد نشان بدهد که چطور برادر مقتولش را دفن کند. کلاغ آمد، زمین را کند و لاشه ی حیوانی را دفن کرد و روی آن خاک ریخت. قابیل در آن بیابان ناله زد و فریاد کشید. فریاد زد: وای برمن، چقدر ناتوان و بدبخت هستم. این کلاغ از من فهمیده تر است....

انسان اگر به معلمان خود عشق بورزد، آنها را باور کند و خواسته های آنها را در زندگی به کار ببرد، آن وقت است که راه حرکت به سوی کمالات به رویش گشوده خواهد شد و به ایمان یقینی و عمل صالح و اخلاق حسنه خواهد رسید. 
این مسیر به لقاءالله، قرب الله، رضایت الله و جنت الله خواهد رسید مشروط به اینکه انسان یاد خودش باشد.
اگر در همین دنیا این جاده رابه خوبی طی کنید چشمی غیر از این چشم و گوشی غیر از این گوش خواهید گرفت.

یکی از جاده های خیلی خوب برای طی مسیر، ماه رمضان است. " يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ "
در مسیر ماه رمضان قرار بگیری به تقوا خواهی رسید.