ما همان عزیز کرده خدا هستیم

کد خبر: 79197
در هر صبح و شب از خدا پروا کن. اگر شب عبادت کردی، فکر نکن لزومی ندارد دیگر از فلان گناه دوری کنم

وارثمراسم ماه مبارک رمضان با سخنرانی استاد فاطمی نیا در مسجد جامع ازگل برگزار می شود.

در ادامه خبر متن سخنرانی استاد فاطمی نیا با موضوع سیری در نهج البلاغه را میخوانید:

ما همان عزیز کرده خدا هستیم

ما همان عزیز کرده خدا هستیم

مهمان دو قسم است. یک مهمان داریم که انسان خیلی برای دیدن آن طالب نیست، اما نمی شود از آمدنش ممانعت کرد. اما زمانی است که یک مهمان عزیز است، شما برای او همه چیز را مهیا می کنید، منتظرش هستید. ما در ماه رمضان از آن قسم دوم هستیم.

رسول خدا صل الله علیه و آله وسلم می فرمایند: در این ماه به مهمانی خدا دعوت شدید و عزیز کرده های خدا شدید.

در خطبه ای از نهج البلاغه آمده است که:

در هر صبح و شب از خدا پروا کن. اگر شب عبادت کردی، فکر نکن لزومی ندارد دیگر از فلان گناه دوری کنم، یا به سبب عبادات دیروز دیگر نیازی به ثواب بیشتر نیست. این یعنی تقوا باید دائمی باشد.

خداوند ما را می شناسد، از داخل رحم مادر می داند که ما چه کاره هستیم. امتحان الهی برای این است که ما خودمان را بشناسیم که اگر این شناخت اتفاق نیفتد، ضرر کرده ایم. این امتحانات پیش می آید تا ما بدانیم، ما هم تهدید می شویم و باید مراقب باشیم.

از خودت بر دنیای فریب دهنده بترس. روشی هم برای این امر بیان شده است. در بسیاری از موارد اگر از چیزهایی که محبوبش است، منع نکنی این هواهای نفسانی اوج میگیرند، به تو مسلط می شوند و تو را به بسیاری از مسیرها می کشند.

توصیه آیت الله بهجت به یک فرد معتاد

خاطر به این معنا است که چیزی وارد قلب می شود و نوعا حالت خطابی دارد، که فلان جا برو یا فلان کار را نکن. خاطر به 4 قسم، الهی، ملکی، شیطانی و نفسانی تقسیم شده است.

خاطر ملکی الهام کننده خیر و خوبی ها و خاطر شیطانی الهام کننده شر و بدی هاست، و حتی خاطر شیطانی و نفسانی می تواند خاطر ملکی را تحت تاثیر قرار دهد.


خاطر شیطانی با ذکر برطرف می شود

خاطر شیطانی با ذکر قلبی و درست ذکر گفتن و توجه کردن از بین می رود.

روزی فردی نزد آیت الله بهجت رسید و گفت: من معتاد بودم و ترک کردم، اما الان وسوسه می شوم که برگزدم، چیزی به من بگویید که وسوسه نشوم. آیت الله بهجت فرمود: چند صلوات به نیت دریافت تمام آثار و خواصش بفرست.

ذکر را به نیت دریافت تمام آثارش بگویید تا خاطر شیطانی را از بین ببرد.

خاطر شیطانی مانند بچه همسایه است، بچه نفسانی مانند بچه خود آدم می ماند. این دو دست به دست هم می دهند و آتشی می سوزانند، بچه همسایه را می توانی بیرون کنی. اما با بچه خودت چه می کنی؟

اگر جلوی نفس را نگیریم، هواهای نفسانی اوج می گیرد و تماما برای ما ضرر است. بر نفست اراده داشته باش. شما اگر بخواهید کاری را انجام ندهید نفس هم نمی خواهد، این دست خودتان است.

حضرت می فرمودند: نفس را با قانع شدن سرگرم کن که اگر این کار را نکنی، فوق کفایت را از تو می خواهد. افراط و تفریط نداشته باشیم، مخصوصا در سفره های افطار و سحر.

در ادامه خطبه می فرمایند: مواظب نفست باش، مخصوصا در هنگاه غضب، افسار نفست را بکش. طبیب نفوس عالمیان این را می گوید. در هنگاه غضب هیچ نگو. 

این باعث می شود بعدا از این موضوع خوشحال باشی، می گویی خدا را شکر که من چیزی نگفتم. اما اگر غضب تو باعث فتنه شود، تا مدت ها می گویی کاش چیزی نمی گفتم، و این کاش ها فایده ای ندارد. 

اگر در این ماه رمضان غضب را ترک کردی و تا ماه رمضان بعدی ادامه دادی، نور این ماه به تو تابیده است.