عاشق دست خالی بر نمی گردد

کد خبر: 79265
این شب ها دعای ابوحمزه را بر حسب حال بخوانید، نه با زور، اصلا مستحبات ار به زور خواندن اصلا صحیح نیست.

وارث: مراسم ماه مبارک رمضان با سخنرانی استاد فاطمی نیا در مسجد جامع ازگل برگزار می شود.

در ادامه خبر متن سخنرانی استاد فاطمی نیا با موضوع سیری در نهج البلاغه را میخوانید:

عاشق دست خالی بر نمی گردد

امیرالمومنین علیه السلام در خطبه ای از نهج البلاغه می فرمایند:

البته یک نفر از شما نگوید خدایا من را امتحان نکن، بگوید، خدایا من از فتنه (امتحان) به تو پناه می برم. چون ما دائم در حال امتحان شدن هستیم. هیچ کس نیست که دچار این فتنه و امتحان نشود. اما اگر کسی بخواهد از فتنه بر خدا پناه ببرد از فتنه های گمراه کننده پناه ببرد.

خدای سبحان می گوید: بدانید که اموال و اولاد شما فتنه است. یعنی خدا بنده را با اموال و اولاد هم امتحان می کند، تا روشن شود، چه کسی خشمگین است و چه کسی راضی است. خداوند از خودشان به آن ها دانا تر است.امتحان برای خود ما است تا حقایقی از وجود ما بیرون بیاید.

امام مثالی می زنند:

بعضی از انسان ها اولاد مذکر دوست دارند و اولاد مونث را دوست نمی دارند. در زمان جاهلیت دختران را زنده به گور می کردند. دختر دار بود در آن زمان خفت بود. در چند جا از قرآن آمده است که این جاهلین می گفتند خدا دختر دارد و ملائکه دختران خدا هستند. این یک ذهنیت غلط بوده که در قدیم وجود داشته است. حتی این مطلب که ملائکه را شبیه به دختر نقاشی می کردند جاگیر شده است.

سوره مبارک صافات از سوره های خاص قران است، داستان قربانی حضرت اسماعیل و مطالب خاص دیگر، و همینکه جاهلین می گویند ملائکه دختران خداوند است در همین سوره آمده است. هیچ جای قرآن گفته نشده جنیان بچه های خدا هستند. در این آیه میفرماید: این ها بین خدا و جن نسبی قرار داده اند. اینجا به احتمال قوی منظور از جن ملائکه هستند. خداوند با اولاد هم انسان را امتحان می کند.

اهدای کتاب ارزشمند به علامه امینی

علامه امینی در نجف وقتی الغدیر را می نویسد، به ربیع الابرار احتیاج پیدا می کند، یک عرب شیعه این کتاب را داشت. علامه نسخه را درخواست می کند، عرب شیعه می گوید: شما این کتاب را نخواندید.

علامه امینی ناراحت می شود به حرم می رود و می گوید، یا امیرالمومنین دشمنانت که دشمنند اما از دوستانت هم دیگر توقعی نیست.

علامه واسطه ای فرستاد چون بین عرب و عجم فرق میذاشتند، اما آن عرب باز هم قبول نمی کند. در حرم به علامه امینی الهام می شوذ که به کربلا برود، ایشان به حرم سیدالشهدا علیه السلام می رود و میبیند یکی از خطبای کربلا در حرم است. علامه را به منزلشان دعوت می کند. علامه امینی در کتابخانه منزل ایشان، ربیع الابرار را پیدا میکند. خطیب قلمی هم می آورد و این کتاب بی نطیر را به علامه امینی اهدا می کند. عاشق دست خالی بر نمی گردد.

دعای ابو حمزه

این شب ها دعای ابوحمزه را بر حسب حال بخوانید، نه با زور، اصلا مستحبات ار به زور خواندن اصلا صحیح نیست.

در قسمتی از دعا می گوید: خدایا من که تو را دوست دارم، همین شفیع من است. محبت امیرالمومنین علیه السلام عین محبت خداوند است. بحش های محبتی ابوحمزه را پیدا کرده و بخوانید.