رحمت خداوند شامل انسان دیندار می‌شود.

کد خبر: 79341
استاد اخلاق با بیان اینکه راستگویی و امانت‌داری از نشانه‌های دینداری است، گفت: رحمت خداوند شامل انسان دیندار می‌شود.

وارثآیت‌الله علی جاودان استاد اخلاق در مراسمی که به مناسبت لیالی قدر در حسینیه حضرت فاطمه الزهرا(س) برگزار شد، گفت: در لیالی قدر مقدرات یک سال انسان نوشته می‌شود.


وی افزود: البته اگر در طول سال تقدیر بدی نوشته شده باشد انسان می‌تواند با دعا و صدقه آن را رفع و برطرف کند.

آیت‌الله جاودان بهترین دعا در این شبها را دعای عافیت و عاقبت بخیری بیان کرد و اظهار داشت: ما در این شبها باید از خداوند برای همه امور عافیت بخواهیم، همچنین در این شبها باید از گناهان خود توبه کرده و تصمیم بگیریم دیگر به انجام معصیت روی نیاوریم.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: گاهی برخی بیان می‌کنند ما تصمیم به ترک گناه گرفتیم اما نمی‌شود و مجدد به سراغ گناه می‌رویم، جواب آنها این است که تصمیم باید با تکیه به خداوند باشد در غیر این صورت بی نتیجه خواهد بود بنابراین منشا بسیاری از شکست‌ها این است که انسان می‌خواهد بدون کمک خواستن از خداوند به نتیجه برسد.

وی راستگویی و امانت‌داری را از علامات دین داری دانست و ابراز کرد: انسان نباید دین، مال و آبرویش را به کسی که به او اطمینان ندارد، بسپارد. داشتن ریش و محاسن نشانه دینداری نیست انسان دیندار کسی است که دروغ نمی‌گوید و امانات مردم را به سلامت به آنان باز پس می‌دهد.

آیت‌الله جاودان افزود: برای مثال نگاه داشتن و بیان نکردن سخن خصوصی دیگران امانتداری است، متاسفانه امروز دروغ در جامعه بسیار ارزان شده است درحالی که دروغ از گناهان کبیره به شمار می‌رود.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه خداوند توبه کنندگان را دوست می‌دارد، گفت: خداوند می‌فرماید: کسانی که بسیار توبه می‌کنند را من دوست دارم؛ توبه کنندگان مورد رحمت خداوند قرار می‌گیرند. طبق صریح روایات؛ انسان به هر میزان ایمانش بیشتر شود و دوستار اهل بیت(ع) باشد به خانواده‌اش بیشتر علاقمند می‌شود.

وی ادامه داد: امیرمومنان علی(ع) فرمودند: با خانواده خود مدارا کنید؛ انسان باید اهل گذشت باشد. زوجین باید با یکدیگر خوب رفتار کنند و هنگام اختلافات بر اساس معروف عمل کنند نه اینکه با کوچکترین اختلاف سریع به طلاق روی بیاورند.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه خداوند از حق خود می‌گذرد ولی نسبت به حق الناس گذشت ندارد، خاطرنشان کرد: انسان اگر حق الناس بر گردن دارند باید قبل از آن که مرگشان برا رسد سریع به ادای آن حق اقدام کند بنابراین در شب لیالی قدر سعی کنید حق الناس را ادا کنید.