اگر کسی از وادی ولایت امام وارد شود خداوند همه گناهان او را می‌ریزد

کد خبر: 79414
استاد حوزه علمیه و رئیس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: شب قدر شب تجدید عهد با امام زمان(عج) است و جایگاه جبهه حق و باطل امشب تعیین می‌شود؛ زیرا حضرت مهیمن به دستگاه حق و باطل است.
وارث:حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی میرباقری در مراسم شب قدر بیست و سوم ماه مبارک رمضان در حرم حضرت معصومه(س) گفت: باب سماوات بر روی انسان مستکبر بسته است و اگر کسی بخواهد وارد باب توحید شود باید از ناحیه امام وارد شود؛ امام رضا در حدیثی فرموده‌اند که ماء معین که در آیه پایانی سوره ملک فرموده است، در‌هایی است که خدا از ناحیه ما بر روی مردم باز کرده است.

وی افزود: اگر کسی از وادی ولایت امام وارد شود خداوند همه گناهان او را می‌ریزد؛ امام سبیل ا‌لله در لسان قرآن است؛ هر کسی در عالم سبیلی دارد و اگر کسی با امام در این سبیل حرکت کرد جزء ابرار خواهد شد و مورد شفاعت قرار می‌گیرند.

میرباقری اظهار کرد: امام صراط الله است و کسی که وارد این صراط شود از سردرگمی و غضب نجات می‌یابد و در زمره «انعم الله علیهم» قرار خواهد گرفت.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: امام در لسان قرآن، «وجه هالک» نشدنی خداست؛ اگر انسان در عمرش تلاش کرد همه قوای خود را متوجه حضرت کند خود او باقی خواهد بود؛ امام میزان حقیقی است و هر چه را بخواهند بسنجند با این میزان می‌سنجند؛ لذا هر عملی به این اندازه ارزش دارد.

میرباقری تصریح کرد: امام، ولی حقی است که اگر کسی با او راه رفت از ظلمات به سمت نور سیر می‌کند و سیر او دائما به سمت نور و خدا خواهد بود؛ امام کلمه نوری است که خدا از عالم بالا نازل کرده که اگر کسی به این نور ایمان آورد همه عوالم غیب خود را می‌بیند و اهل رؤیت ایمانی خدا می‌شود.

وی افزود: عدالت یعنی نورانی شدن به نور امام لذا کسی که به امام رسید عادل می‌شود؛ اینکه امام تشریف بیاورند همه افراد پیرو ایشان عادل می‌شوند و همه صفات رذیله از قلوب مردم زدوده می‌شود و از این صفات در توصیف امام زیاد است که مرحوم بحرانی بیش از هزار صفت را جمع کرده است.

میرباقری عنوان کرد: زیارت جامعه بخشی از صفات جلال و جمال امام را بیان کرده است؛ انسان‌های مأنوس با امام گاهی مانند سلمان می‌شوند و همه اوصاف امام علی به اندازه ظرف وجودی در او متجلی می‌شود؛ امام «حبل‌المتین» است که بر محور او تجمع حاصل می‌شود؛ امام کلمة تامة است.

وی افزود: خدا در قبال وجود نعمت امام از ما شکر خواسته است و اگر کسی کافر به امام شد کفران نعمت الهی کرده است؛ از ما اطاعت از امام و تبعیت از سر خشوع و تسلیم و تواضع خواسته‌اند؛ از ما محبت نسبت به امام خواسته‌اند که امام را بیش از همه تعلقات خود، دوست داشته باشید.

وی اظهار کرد: همراهی با امام سخت است؛ حضرت موسی وقتی دنبال خضر راه افتاد قول داد که همراهی کند، ولی نتوانست دوام بیاورد؛ از ما رضا نسبت به امام و اطمینان به تصمیم امام خواسته‌اند؛ زیرا هر کاری انجام می‌دهد همه زوایا را می‌بیند.

میرباقری بیان کرد: شب قدر شب تجدید عهد با امام زمان (عج) است؛ جایگاه جبهه حق و باطل امشب تعیین می‌شود و حضرت مهیمن به دستگاه حق و باطل است لذا ممکن است کل دستگاه باطل در این شب به صورت کلی بسته شود و ظهور رخ دهد.