ادامه ممنوعیت برگزاری «نماز جمعه» در کشمیر

کد خبر: 79983
در آستانه سالگرد شهادت برهان وانی رهبر گروه شبه نظامی حزب مجاهدین کشمیر از سوی نیروھای امنیت ھںد فعالیت در همه مراکز دینی مانند مساجد و حسینیه های کشمیر از ترس برپایی مراسم سالگرد برهان وانی ممنوع شد.
 وارث:در آستانه سالگرد شهادت برهان وانی رهبر گروه شبه نظامی حزب مجاهدین کشمیر از سوی نیروھای امنیت ھںد فعالیت در همه مراکز دینی مانند مساجد و حسینیه های کشمیر از ترس برپایی مراسم سالگرد برهان وانی ممنوع شد.

همچنین نیروھای امنیتی ھںد اجازه برپایی نماز جمعه در مساجد را نداده و بازارها هم تعطیل بودند.

از سوی دیگر در مناطق مختلف جامو کشمیر مانند دبه تل نواب بازار، صالحه مسجد، نواکدل، سید حمید پور، خانیار، زینه کدل و بابا دیمب جوانان توسط نظامیان هند بازداشت شدند.

میرواعظ عمر فاروق رهبر حزب حریت در واکنش به ممنوعیت برگزاری نماز جمعه در مسجد جامع سرینگر از سوی نیروھای امنیت ھںد این کار را دخالت در مسائل دینی مردم کشمیر توصیف کرد و گفت: با این جمعه هشتمین جمعه است که از سوی ارتش هند مساجد را بستند و نگذاشتند نماز جمعه خوانده وشد. این کار دخالت دولت در مسائل دینی مردم کشمیر و نشان دهنده نظام دیکتاتوری دولت هند است.

گفتنی است که تاریخ ۸ ژوئیه ۲۰۱۶«برهان وانی»، رهبر ۲۲ ساله گروه جدایی طلب حزب «المجاهدین»، به ضرب گلوله نیروهای نظامی هند کشته شد و شهادت وی موجی از تظاهرات به راه انداخت. در این تظاهرات گسترده که از شامگاه آن روز در کشمیر تحت کنترل هند آغاز شد حدود۳۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.