اوضاع فرهنگ در عراق بحرانی است

کد خبر: 79986
حجت السلام سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی اوضاع فرهنگی عراق را بحرانی توصیف کرد.
وارث:حجت الاسلام سید احمد صافی نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی در خطبه های نماز جمعه شهر مقدس کربلا که در حرم مطهر امام حسین(ع) برگزار شد، گفت: اوضاع عراق بحرانی است و تنش بر آشوب بر این کشور حاکم است و هیچ توجهی به بنای شخصیت انسان انجام نمی شود.

وی افزود: دولت و سازمان ها و مدرسه و خانواده باید مسئولیت خود را در این زمینه به خوبی انجام دهند. اوضاع در اوج خطر قرار دارد و فرهنگ در عراق به سوی عدم گام برمی دارد.

این روحانی عراقی تصریح کرد: تنش و آشوبی در بنای شخصیت انسان ها دیده می شود و از مسئولان می پرسیم که مسئولیت آغاز این بحران کیست؟ آیا دولت مسئول این مساله است یا خانواده؟

وی اظهار داشت: ما حق داریم در پی وسایل و شیوه هایی باشیم که انسان را به سوی پیشرفت گام برمی دارد و این مساله به هیچ وجه سیاسی نیست بلکه وظیفه ای به شمار می آید که متعلق به انسان است.

حجت الاسلام صافی ادامه داد: سخنرانی در این زمین به هیچ وجه کافی نیست و باید فضایی ایجاد شود که سطح مردم و توانایی های آنان را افزایش دهد.

وی تأکید کرد که ما از پلیس راهنمایی و رانندگی می خواهیم قانون را اجرا کند اما در صورت اجرای قانون با برخورد عشایری مواجه می شود.

نماینده آیت الله سیستانی خاطرنشان ساخت: این چه فرهنگی است که اگر پلیس به ادای وظیفه خود بپردازد با تهدید عشایر روبرو شده و بر این اساس نسبت به اجرای قانون هراس دارد؟ آیا این همان عشایر اصیل هستند که وظیفه حفظ کشور و حل مشکلات مردم را بر اساس عقل و منطق برعهده دارند؟

امام جمعه کربلا به ادامه انتقاد شدید از اوضاع عراق پرداخت و گفت: عراق از فرهنگ اصیلی برخوردار است اما این فرهنگ در حال دور شدن از کشور است و هم اکنون در مشکلات غرق شده ایم.

وی افزود: در خیابان و بازار شاهد آشوب هستیم و چیزی به اسم احترام وجود ندارد. ما این خطر را بازگو کرده و نسبت به پیامدهای آن هشدار می دهیم.

حجت الاسلام صافی در بخش پایانی سخنان خود بیان داشت: باید از خانواده آغاز کنیم و اخلاق فاضله و روحیه پاک و پایبندی به ارزش ها و اخلاق را از آنجا شروع کنیم چرا که ما در حال هدر رفتن اخلاق هستیم و همگان باید برای جلوگیری از بحرانی تر شدن اوضاع تلاش کنیم.