چگونه سخن گفتن نقش مهمی در تهذیب نفس دارد

کد خبر: 80399
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: در زمينه چگونه سخن گفتن، روايات فراوانى وجود دارد كه همگى حاكى از اهميت فوق‏العاده سخن نيكو و نقش آن در اصلاح اخلاق و تهذيب نفوس انسانى است.

وارث:  حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا رنجبر در ویژه برنامه شکوه رضوان که قبل از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار شد، عنوان کرد: انسان باید از نعمت‎هایی که خدای متعال به او عنایت کرده غافل نشود، اگر فرصت بهرمندی از این نعمات از بین برود آن فرصت دیگر بر نمی‏گردد لذا از این نعمت‌‏ها در راه عبودیت و کمک به خلق باید حداکثر بهره را ببریم.

خطیب حرم مطهر رضوی عنوان کرد: در روایات و آیات متعدد آمده است که نعمت‎های خداوند را از خود دور نکنید، اینکه یک نعمت را کوچک بشاریم و از آن بهرمند نشویم باعث می‏شود تا آن نعمت از دستمان خارج شود.
وی با اشاره به اینکه کوچک شمردن گناه و نعمت انسان را بیچاره می‎کند، ادامه داد: مومنان واقعی باید همیشه مراقب گناهان کوچک باشند تا در بزنگاه زندگی به مشکل بر نخورند.
این استاد حوزه علمیه عنوان کرد: انسان‎ها غالبا حواس‎شان به گناهان بزرگ است و برای آنها زیاد هم توبه می‎کنند و در صدد ترک آنها هم می‎روند اما نسبت به گناهان کوچک غافلند در حالی که همین گناهان کوچک راه گناهان بزرگ‎تر را برای انسان باز می‎کند.
این خطیب حرم مطهر رضوی تاکید کرد: مومن واقعی کسی است که پیوسته نسبت به اعمالش مراقبت دارد، این افراد همیشه حواس‎شان به آن‎چه که می‎گویند، هست، زیرا می‎دانند که از طریق زبان چه گناهانی به وجود می‎آید.
وی تاکید کرد: خداوند متعال در آيات متعدد علاوه بر تأكيد بر نعمت سخن، به چگونه سخن گفتن نيز پرداخته و چارچوب‏‌هاى سخن نيكو و پسنديده را بيان كرده است. در اين زمينه، روايات فراوانى هم وجود دارد كه همگى حاكى از اهميت فوق‌‏العاده سخن نيكو و نقش آن در اصلاح اخلاق و تهذيب نفوس انسانى است. توجه، اهتمام و تلاش علماى اخلاق در معرفى گناهان زبان نيز اهميت اين موضوع را نشان مى‌‏دهد.

منبع:آستان نیوز