یاد «غلامرضا شکوهی» در جوار حرم رضوی زنده شد

کد خبر: 80513
آیین بزرگداشت نخستین سالگرد درگذشت غلامرضا شکوهی؛ شاعر آیینی خراسان در قالب ویژه برنامه «شکوه شعر خراسان» در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) برگزار شد.
وارث:مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد درگذشت شادروان استاد غلامرضا شکوهی با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی آستان قدس رضوی، شاعران آیینی خراسان رضوی و خانواده استاد شکوهی با شعرخوانی و سخنرانی درباره این شاعر نامدار کشور در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان مقدس برپا شد.
حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد؛ رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، محمدعلی چمی‌گو؛ مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و حجت‌‌الاسلام سید حسین سیدی؛ دبیر شورای شعر تشرف و معاون فرهنگی بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) از جمله مسئولان حاضر در این مراسم بودند.
محمد نیک، شاعر پیش‌کسوت آیینی در این مراسم ضمن بیان خاطراتی از آشنایی و دوستی خود با استاد شکوهی، غزلی را در وصف این شاعر نامدار خراسان خواند.
محمدکاظم کاظمی؛ عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به بررسی ویژگی‌های شعر شادروان غلامرضا شکوهی پرداخت و از او به عنوان یک شاعر چند بعدی که هم در ساحت عاشقانه و هم مذهبی، اشعار ارزنده‌ای سروده است، نام برد.
وی به اشعار اجتماعی استاد غلامرضا شکوهی نیز اشاره کرد و افزود: شادروان شکوهی شاعری نوگرا بود که اشعارش مورد تحسین نسل قدیم و همچنین نسل جوان قرار دارد.
حجت‌الاسلام صفری زرافشان؛ شاعر پیش‌کسوت آیینی نیز با بیان خاطراتی از همراهی خود با استاد شکوهی، به خوانش یادداشتش درباره اشعار استاد از مقدمه کتاب «صد پرده آواز خاموش»، یکی از آثار استاد شکوهی پرداخت و او را یک شاعر بی‌نظیر در عرصه نوآوری شعر ولایی دانست. محمدجواد غفورزاده(شفق)؛ شاعر پیش‌کسوت و خوش‌آوازه کشور نیز تعدادی رباعی‌ از سروده‌های استاد شکوهی در موضوعات امام رضا(ع)، امام زمان(عج)، حضرت ابوالفضل(ع)، کربلا و... قرائت کرد و دو رباعی از سروده‌های خود را نیز به روح این زنده‌یاد تقدیم داشت.
همچنین در این مراسم، روح‌الله راوه‌ای، مصطفی جلیلیان مصلحی، زهرا علی‌پور، ایمان مرصعی و جمیله سادات کراماتی، اشعاری را در وصف شکوه شعر خراسان زمزمه کردند.
عرفان شکوهی؛ پسر شادروان غلامرضا شکوهی نیز ضمن تقدیر از حضور حاضران در این مراسم، این استاد نامدار را پدری فوق‌العاده خواند.
نمایش کلیپی از پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت درگذشت استاد غلامرضا شکوهی، منتخبی از اشعار و عکس‌های شادروان شکوهی، شعرخوانی استاد در حضور رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) و گفت‌وگو با شاعران پیش‌کسوت آیینی درباره این شاعر نام‌دار در مزار استاد در آرامستان شعرای خراسان توس، از دیگر برنامه‌های این آیین بود.
همچنین گروه سرود «رویش» آوای رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به اجرای سرودی با محوریت امام رضا(ع) پرداخت و حال و هوای معنوی خاصی به مراسم بخشید.
پرتره‌ای از زنده‌یاد غلامرضا شکوهی توسط یکی از نقاشان برجسته در طول برگزاری مراسم به تصویر کشیده شد. این تابلوی نقاشی به همراه تابلوی دیگری از این شاعر برجسته به ترتیب از طرف مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، در پایان مراسم به خانواده استاد شکوهی اهدا شد.
لازم به ذکر است، آیین بزرگداشت شکوه شعر خراسان به همت انجمن ادبی رضوی وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد.

منبع:آستان نیوز