یادداشت/نورالدین قدیمی

ولخرجی دولت برای زوار اربعین حسینی(ع) !

کد خبر: 86932
گذشته ازاین، مبنای محاسبه‌ی دریافت هزینه از زوار چیست.؟
وارث

براساس اعلام دبیر ستادمرکزی اربعین، با توجه به کاهش قیمت دلار، مبلغ هزینه دریافتی از زوار اربعین حسینی، از ۳/۸۶۰/۰۰۰ ریال به ۳/۷۱۸/۸۰۰ ریال کاهش یافت!
یعنی دولت تدبیر و امید در یک ولخرجی آشکار ، مبلغ ۱۴۱/۲۰۰ ریال به زوار اربعین تخفیف داد.
نکته :
ستاد مرکزی اربعین قبلا اعلام کرده بود دولت عراق برای هزینه روادید و گردشگری و... مبلغ ۴۱ دلار در یافت می کند ولی برای سهولت کارها وباتوجه به نوسان قیمت دلار در بازار، مقرر شده است معادل ریالی این مبلغ، یعنی همان ۳/۸۶۰/۰۰۰ ریال برای یک دلار، از زوار دریافت شود. ولی حالا که قیمت دلار کاهش پیداکرده، دولت نیز مبلغ دریافتی را ۱۴۱/۲۰۰ ریال پایین آورده است. یعنی به ازای هردلا، مبلغ ۳۴۲۶ ریال!!

 خطاب به این تصمیم گیرندگان چه می توان گفت که حق مطلب ادا شده باشد؛ " مردم را بی خیال حداقل به خودتان وجایگاهتان وعنوان دولت توهین نکنید."

 چندسئوال:

۱ - مبنای در یافت هزینه از زوار، دلار آزاد بود یا دولتی ویا بازار ثانویه و... .
اگر دولتی ویا حتی بازار ثانویه بود که باید مبلغ دریافتی از زوار، حداقل نصف این مبلغ محاسبه می شد ولی اگر بازار آزاد بودکه درحال حاضر قیمت آن بیش از چهل درصد کاهش یافته، پس چرا مبلغ در یافتی از زوار را کمتر از چهار درصد کاهش دادید؟!
۲ - مگر دولت محترم برای پرداخت هزینه به دولت عراق، از بازار آزاد ودلالها دلار می خرد که قیمت آن را تابعی از نوسانات بازار ارز اعلام می کند.!
۳ - وقتی خود دولت ، قیمت ارز دریافتی از زوار را مبلغ ۹۴۱۴۶ ریال، اعلام می کند چگونه می تواند ادعا کند که هیچ نقشی در تلاطم بازار ارز نداشته است.؟! نکته جالب این مطلب اینجاست که دولت محترم، زمانی دلار درخواستی از زوار را این مبلغ محاسبه واعلام کردکه قیمت آن هنوز دربازار آزاد اوج نگرفته بود ودر حال حاضر هم بعداز اینهمه تک تازی ، دوباره به مرز همان قیمت برگشته است. با وجود این دلیل روشن وغیر قابل انکار، آیا مردم حق ندارند بگویندکه بالا وپایین شدن قیمت دلار، دست خود دولت ودلالان دولتی است.؟!
این کاردولت وستاد مرکزی اربعین بیش از آن که کمکی به زوار باشد، توهین به آنها و به همه ملت است وگرنه کاهش مبلغ ۱۴۱۲۰ تومان که اینهمه تبلیغ ومصاحبه وسروصداکردن ندارد! 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.