عاق والدین از گناهان کبیره است

کد خبر: 101618
امام جمعه موقت تهران گفت: عاق والدین از گناهان کبیره است، عاق والدین گرفتار فقر و بی‌برکتی و ذلت می‌شود.
وارث

 حجت‌الاسلام و المسلمین «کاظم صدیقی» امام جمعه موقت تهران به مناسبت ماه مبارک رمضان در شرح دعای ۴۴ صحیفه سجادیه که در حوزه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: از امور لازم برای سیر و سلوک به سوی خداوند متعال صله رحم است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تنگ‌نظری‌ها در هیچ کجا خوب نیست، عنوان کرد: بنده باید متخلق به اخلاق الهی باشد و هیچ وقت از نیکی کردن به بندگان خدای متعال خسته نشود.

حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی با بیان اینکه هر نیکی، احسان، گره‌گشایی، بذل، بخشش، اطعام و انواع خوبی‌هایی که انسان می‌تواند در مورد اشخاص اعمال کند «صله» است، اظهار کرد: در کنار همه این موارد انسان باید ادب، حسن برخورد و تواضع را هم داشته باشد، زیرا خداوند متعال دوست دارد که بین انسان‌ها ارتباط عاطفی، اخلاقی و انسانی برقرار باشد.

وی با بیان اینکه از دیگر مسائل در مسیر سیر و سلوک تعهد داشتن نسبت به همسایه است، گفت: انسان نباید نسبت به همسایه‌ها بی‌تفاوت باشد، و درباره عطاهایی که خدای متعال به او داده است همسایه‌ خود را سهیم و شریک کند.

امام جمعه موقت تهران درباره اهمیت احترام به والدین در مساله سیر و سلوک، ابراز کرد: نخستین طبقه ارحام والدین هستند خدای متعال درباره والدین یک برجستگی‌های قرآنی قرار داده است و در روایات هم حساسیت زیادی به آن نشان داده شده است، والدین خوب یا بد، مؤمن یا فاسق، مسلمان یا کافر، انسان در مقابل آنها وظیفه بر نیکی و اکرام دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی افزود: تنها جایی که انسان نباید از والدین اطاعت کند شرک به درگاه الهی یا انجام گناه است.

وی درباره خطر عاق والدین، اظهار کرد: عاق والدین از گناهان کبیره است، عاق والدین گرفتار فقر و بی‌برکتی و ذلت می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با اینکه چهار خصلت انسان را عاقبت به خیر می‌کند، گفت: نیکی به والدین، صله رحم، نیکی به همسایه، حسن خلق از جمله خصلت‌هایی است که اگر انسان آنها را رعایت کند عاقبت به خیر می‌شود.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.