انصاریان: انسان نباید موجب آبروریزی دیگران شود

کد خبر: 102185
حجت‌الاسلام انصاریان گفت: طبق روایت، چیزی که انسان به آن یقین ندارد نباید بر زبان جاری سازد و حتی همه آن چیزهایی که انسان یقین دارد نیز نباید بگوید؛ حتی اگر با چشم خود دیده باشد چرا که احتمال این است، مایه آبروریزی افراد شود.
وارث

حجت‌الاسلام حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد حوزه یکشنبه ۱۵ تیرماه بعد از نماز عشاء طی سخنانی که از صحن‌های حرم حضرت معصومه (س) پخش شد، اظهار کرد: جایگاه ایمان در میان قلب، اعضا و جوارح است و در میان آن‌ها پخش شده و فقط یک امر باطنی و درونی نیست.

وی افزود: در کتاب اصول کافی روایتی در خصوص ایمان با آیات قرآن آورده شده که روایتی مهم و جامع است.

انصاریان خاطرنشان کرد: طهارت باطنی و پاکی اعضا و جوارح در گرو داشتن ایمان است که یک راه انحصاری است که موجب می‌شود، اعضا و جوارح طاهر شوند.

استاد حوزه علمیه تأکید کرد: ایمان این‌گونه جلوی انسان را از افتادن در معاصی مخصوصاً گناهان کبیره می‌گیرد و زمانی که گناهان کبیره و اصرار بر گناهان صغیره به وجود نیاید، مردم از بلاهای آسمانی و زمینی مصون خواهند شد.

انصاریان اضافه کرد: ۲۸۳ آیه درباره زبان در قرآن مطرح شده که نشان دهنده میدان بزرگ این عضو مخصوصاً در امورات منفی است. سکوت و کم حرفی باعث می‌شود انسان به گناهان زبان کمتر دچار شود و این عضو مهم به سمت پاکی برود.

 این مفسر قرآن کریم افزود: طبق روایت، چیزی که انسان به آن یقین ندارد نباید بر زبان جاری سازد و حتی همه آن چیزهایی که انسان یقین دارد نیز نباید بگوید حتی اگر با چشم خود دیده باشد، چرا که احتمال این است، مایه آبروریزی افراد شود.

وی در ادامه گفت: در جامعه کنترل زبان خیلی سخت شده و خیلی راحت بدون فکر و اندیشه سخن می‌گوییم و چه بسا گرفتاری‌های متعددی را برای دیگران تحمیل می‌کنیم.

استاد حوزه علمیه تأکید کرد: برای رفتن به بهشت هزینه زیادی لازم نیست، اما برای رفتن به جهنم باید به اندازه فرعون، ترامپ و… هزینه کنیم.

وی در پایان گفت: ایمان یک گره قلبی و ایمان واقعی همان است که در عصر عاشورا در اوج مصائب حضرت زینب سلام الله علیها صبر خود را در مقابل دشمنان به نمایش گذاشت و در مقابل مصائب، راضی به رضای الهی بود.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.