کمک‌های مومنانه را جایگزین اطعام‌های غدیر کنیم/ کیفیت گرامیداشت دهه امامت و ولایت در شرایط کرونایی

کد خبر: 102623
حجت‌الاسلام اختری با بیان‌اینکه شادی‌های معنوی دهه امامت و ولایت نباید به دلیل شیوع کرونا به حاشیه برود، گفت: خوب است کمک‌های مومنانه و توزیع بسته‌های معیشتی را جایگزین اطعام‌های غدیر که از سنت حسنه این ایام است، کنیم.
وارث

 به مناسبت آغاز دهه امامت و ولایت و ایام منتهی به عیدالله الاکبر، عید سعید غدیر و به منظور بررسی الزامات گرامیداشت این ایام در شرایط کرونایی با حجت الاسلام والمسلمین «محمدحسن اختری»، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و عضو هیئت مدیره بنیاد بین المللی غدیر گفتگویی ترتیب داده ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

فلسفه گرامیداشت دهه امامت و ولایت و روزهای منتهی به عید غدیر از چه باب است؟

 

با تبریک ایام خجسته دهه امامت و ولایت، به ویژه روز باعظمت عرفه و عید عبادت و بندگی، عید سعید قربان و در پیش بودن عید باعظمت ولایت، عید غدیر خم از خدای متعال مسئلت دارم که همه بشریت را به مسئله ولایت و رهبری خود هدایت کند و همه این حقیقت را درک کنند که خداوند متعال برای جهان آفرینش و برای نظام بخشیدن به حرکت بندگی در جامعه، مسئله خلافت و جانشینی خود در زمین را مقرر کرد و فرمود: «إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً»؛ این یعنی اراده الهی بر آن است که در زمین خلیفه و جانشینی از سوی خود قرار دهد و مشیت حق تعالی برای هدایت و رهبری جامعه و بشر به سوی سعادت و قله کمال از این مسیر بوده است.

 

دهه امامت و ولایت در فاصله بین عید قربان و عید غدیر چه حقایقی را یادآور می شود؟

 

درباره این ایام و مناسبت عظیم تاریخ بشری یعنی غدیر، چند مسئله موردتوجه است یکی شادی و شادمانی عبادت و برگزاری مراسم بزرگ عبادی و سیاسی حج و انجام مناسکی است که خدا بر عهده بندگانی که توان انجام این آئین را می یابند، قرار داده است این عید عبودیت در روز عرفه با نیایش به درگاه الهی تقریباً به تکامل می رسد و در روز عید قربان با انجام فرائض روز عید برای حجاج واقع می شود و برای همه مسلمین هم عظمت دارد.

در این عید اصل مسئله عبودیت و ارتباط با خدا و مسئله امامت و جانشینی خدا در زمین مطرح می شود که خدا بعد از فرمان اقامه حج به حضرت ابراهیم خلیل الله(ع)، به ایشان مقام امامت هم اعطا می کند: «إِنِّي جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً».

این مسئله تا هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری ادامه یافت تا اینکه حضرت رسول(ص)، امیرمومنان امام علی(ع) را به مردم معرفی کردند نه تعیین، چراکه انتساب جانشین و خلیفه برای خدا در زمین دست خدا است: «اللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَهُ».

لذا پیامبر(ص) در بازگشت از حجة الوداع ماموریت یافتند برای ابلاغ و اعلام امری که از سوی خدا تعیین شده و این قرارداد متعلق به ذات ربوبی است.

 

گرامیداشت دهه امامت و ولایت در شرایط کرونایی چه ضرورت و الزاماتی دارد؟

 

این مناسبت ها که در فاصله بین اعیاد قربان و غدیر واقع شده دهه امامت و ولایت نام گرفته است که باید مورد عنایت و توجه قرار بگیرد. امسال که شیوع کرونا، جامعه را دچار بحران کرده و حتی حج ابراهیمی در سطح گسترده متوقف شده و نمازهای عید و تجمعات دینی مذهبی متوقف و محدود شده است، مناسب است به رسم سال های قبل که مردم سرور و شادمانی داشتند در عین توجه به شرایط، حواس شان به این عید بزرگ ولایت باشد و در حد مطلوب شادی روحی و معنوی افراد و جامعه را تامین کنند.

 

کیفیت شادی های غدیر در این شرایط چگونه باید باشد؟

 

این شادی ها را می توان از عرفه آغاز کرد و با دعا برای رفع این بلیه به درگاه خدا تضرع کرد.

این ایام فرصت شادی معنوی است که نباید به دلیل کرونا به حاشیه برود، مهم این است که امسال همه ما بتوانیم عشق و علاقه به اهل بیت(ع) و پایبندی و التزام و تمسک به ولایت امیرمومنان(ع) را ابراز کنیم.

 

با توجه به توصیه مجدد مقام معظم رهبری به تداوم کمک های مومنانه، اطعام غدیر و عمل به این سنت حسنه چه قدر در ترویج شادی های غدیر در شرایط کنونی جامعه تاثیر دارد؟

 

در این شرایط کرونایی و بلایی که به آن مبتلا هستیم و ویروسی که جامعه جهانی را مبتلا کرده است، توجه به خدا و استغفار از گناهان فردی و عمومی و التجاء به خدا موجب جلب رضایت خدای متعال و جلب رحمت و مغفرت خدای متعال می شود.

تلاش کنیم امسال به تناسب شرایط به دعا بیشتر توجه کنیم و از خدا بخواهیم این بلا را از جامعه جهانی و ایران اسلامی دفع و رفع کند، بیماران را شفا بدهد و  درگذشتگان را بیامرزد.

همانطور که توجه داریم عید قربان از روزهای بزرگی است که مردم به ویژه حجاج و افراد متمکن در روزهای 10 تا 12 ذی الحجه اقدام به قربانی و توزیع گوشت آن بین محرومان می کردند، امسال این ضرورت دوچندان است قربانی خود در دفع بلایا بسیار موثر است و انتظار می رود مردم به این حسنه توجه کرده و به این صدقه بپردازند البته باز هم با رعایت اصول بهداشتی که قوانین و پروتکل ها تعیین کرده اند.

 

شادی های ظاهری غدیر و فضاسازی ها در این شرایط کرونایی با چه کیفیتی می تواند به ترویج نشاط معنوی در جامعه کمک کند؟

 

هر کسی می تواند پرچمی را به در خانه اش نصب کند، معابر را چراغانی کند و ... اینها به فرهنگسازی شهری درباره غدیر کمک می کند. ابراز برادری و برادرخوانی (عقد اخوت) که از اعمال عید غدیر است در نزدیکی قلب ها به هم و همبستگی اجتماعی تاثیری بسزا دارد.

درباره انفاق ها و اطعام هایی که در گذشته بیشتر بود، امسال به تناسب شرایط توصیه می شود توزیع بسته غذایی جایگزین اطعام و توزیع غذای گرم و به خانواده های ضعیف کمک شود. یعنی اطعام ها را به کمک های مومنانه در شرایط کرونا تبدیل و با بسته های معیشتی به این سنت غدیری عمل کنیم.

اقدام دیگر معرفت و شناخت است به جایگاه امام معصوم(ع) و جانشینان آن حضرات(ع) در عصر غیبت، می توان ضمن خواندن خطبه غدیر و فهم و درک محتوای آن، نکات آن را استخراج و آموزه هایش را عملیاتی کنیم.

 

با توجه به توقف و محدودیت جلسات و تجمعات مذهبی غدیری به دلیل شیوع کرونا، چه برنامه ها و فعالیت هایی را می توان جایگزین آنها کرد؟

 

امسال که اجتماعات مذهبی غدیر محدود و متوقف است می توان با سخنرانی ها و جلسات مجازی یا مجالس حضوری محدود به شناخت امام و نقش امام در جامعه بپردازیم.

یعنی صرفاً به اقداماتی که در ابراز شادی های غدیر موثر است، اکتفا نکنیم به جنبه های معرفتی و اعتقادی غدیر با محوریت خطبه غدیر نیز اهتمام داشته باشیم.

با وحدت و همسبتگی، همدلی و برادری را در جامعه بر مدار ولایت و امامت رواج دهیم و توجه کنیم در عین اعتقاد به امامت و ولایت، اصل وحدت هم جزء دستورات مهم دینی است.

امید است به برکت این ایام و پاداش دعاهای مردم و التجاء و تضرع به درگاه الهی و محرومیت از حج، خدای متعال شفا و سلامتی و خیر و نعمات را به بشریت ارزانی بدارد و همه خادمان مردم را موفق و ظهور امام عصر(عج) که امید همه ما هستند را نزدیک کند و برای شخص رهبری معظم که پرچمدار حرکت انقلابی اسلامی در جهان هستند، آرزوی سلامتی و طول عمر بابرکت در این ایام داشته باشیم.
منبع: حوزه نیوز


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.