در نشست کارگروه محرم مطرح شد: عزاداری محرم در تمام شهرها برگزار می‌شود

کد خبر: 102688
نشست هم‌اندیشی کارگروه برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ باهدف تعیین دستورالعمل‌های بهداشتی ایام عزاداری با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نمایندگان ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار شد.
وارث

نشست هم‌اندیشی کارگروه برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ باهدف تعیین دستورالعمل‌های بهداشتی ایام عزاداری با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت بهداشت و دیگر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوط در سالن اجتماعات ساختمان نواب سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد. 

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، ضمن تأکید بر اهمیت تصمیمات این کارگروه در برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان اظهار داشت: باید از  تمام نقطه نظرات و راهکارهای کارشناسان  استفاده کرد تا به جمع‌بندی نهایی برسیم، همچنین باید نتیجه این جلسات و ارائه راهکار برای برگزاری مراسم  سریع‌تر به اطلاع عموم برسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: باید پروتکل‌های بهداشتی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری اعلام و تکلیف مردم روشن شود تا شاهد تعطیلی هیأت‌ها قبل از شروع  محرم نباشیم  و جریان‌های مختلف ایجاد نشده و به مردم مؤمنین نیز ضرری وارد نشود. 

سپس دکتر رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در زمان اوج کرونا  با تلاش، هم‌افزایی، همدلی و ایثار کادر درمانی و بسیاری از طلاب و نیروهای جهادی آمار فوتی‌ها را روزانه در کشور از ۱۸۷  به  ۳۴ نفر رساندیم اما تعطیلات عید فطر و نیمه دوم خرداد و عواملی مانند تعجیل در بازگشایی اماکن تجاری و بازارها سبب شد تا  آمار جانباختگان بالا برود.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اذعان کرد: این افزایش از مناطقی شروع شد  که مراسم عید فطر را بسیار مفصل برگزار کردند.

رئیسی در ادامه اضافه کرد: مراسم عزاداری در تمام شهرها برگزار خواهد شد اما ما نگران این هستیم که در این ایام آمار مبتلایان به ویروس کوید ۱۹ افزایش یابد؛ در حال حاضر نیز استان بی‌خطر نداریم. 

وی افزود: پیش‌بینی ما این است که اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام عزاداری سالار شهیدان به‌طور کامل رعایت نشود آمار مبتلایان به بیماری کرونا تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: ما آمادگی آموزش مداحان برای اجرای دقیق دستور العمل‌های بهداشتی در  هیئات مذهبی نین ما در کشور استادیوم‌های ورزشی بسیاری  داریم که می توان عزاداری‌ها را در آنها برگزار کرد یا حتی هر خانه می‌تواند یک حسینیه باشد و هرخانواده در خانه خود عزاداری کند.

در ادامه این نشست مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان کشور اذعان کرد: ما ۸۰ هزار عضو و ۴۲۵ دفتر در مجموعه کانون مداحان کشور داریم که می‌توانند درزمینه اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی بسیار تأثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: اگر آموزش ذاکرین، شعرا و هیأت‌های مذهبی در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سریع‌تر اتفاق می‌افتاد، مداحان و روحانیون از طریق نفوذی که در جامعه دارند، می‌توانستند این پروتکل‌ها  را به بهترین شکل به جامعه هدف انتقال دهند هم‌اکنون نیز می‌توان بحث آموزش را در همین مدت کوتاه از طریق رسانه، تولید فیلم، یا به‌صورت مکتوب دنبال کنیم تا سریع به نتیجه برسیم.

خورسندی در پایان خاطرنشان کرد: ما برای خواص و عوام باید سه مرحله آموزشی داشته باشیم. همچنین این درخواست را دارم برای دسته‌های عزاداری برنامه‌ریزی شود تا با روش‌های متفاوت عزاداری‌ها بیرون از حسینیه‌ها برگزار شود.

گفتنی است در ادامه فعالیت این کارگروه دیگر اعضا ازجمله، نماینده دادستانی کل کشور، مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده وزارت کشور، نماینده مرکز رسیدگی به امور مساجد و دیگر نمایندگان ستاد ملی مبارزه با کرونا به بیان نظرات خود پرداختند.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.