مقام نبوت و امامت تحصیلی نیست

کد خبر: 104652
حجت‌الاسلام کلباسی با بیان اینکه بنابر منطق قرآن مقام نبوت و مقام امامت، مقامی تحصیلی نیست، گفت: ما با انواعی از امتحان‌ها مواجه هستیم یکی از آنها امتحان عقیده‌ها است، همچون پذیرش رسیدن امام به امامت در کودکی.
وارث

حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی کلباسی» با بیان اینکه از مسائل مطرح درباره امام مهدی(عج)، امامت آن حضرت(عج) در دوران کودکی است، اظهار کرد: بعضا این سوال مطرح می شود که در زمان شهادت امام عسکری(ع) حضرت حجت(عج) کودکی چهار پنج ساله بودند، پس چگونه امامت شان، ممکن بوده است؟

 

رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم تصریح کرد: باید توجه داشت مقام نبوت و مقام امامت، مقامی تحصیلی نیست یعنی گاهی برای آنکه کسی پزشک یا مهندس و فیلسوف و علامه و آیت الله شود باید سال ها نزد استادان تحصیل و آمد و شد کند و زحمت کشیده و شب بیداری ها را تحمل کند.

 

وی ادامه داد: رسیدن به رتبه های برتر نیازمند زحمت و مرارت است از این رو، اینکه کسی در کودکی پزشک و مهندس و فیلسوف باشد، میسور نیست اما مقام نبوت و امامت تحصیلی نیست که کسی با تعلیم و تعلم و رفتن نزد استاد به آن مرتبه برسد بلکه مقامی است از جانب خدای متعال که به دلیل صلاحیت ها و قابلیت ها به فردی اعطا می شود. چنان که از القاب پیامبر اکرم(ص)، امّی است که درس ناخوانده از معانی آن محسوب می شود.

 

حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه حضرت رسول (ص) قبل از رسالت قلمی روی کاغذ ننشانده بودند، گفت: از معجزات نبوی(ص) همین است که بدون درس خواندن و درک محضر استادان، قرآن را آورده که همه محققان و نخبگان مقابل عظمت آن سر تعظیم فرود آورده اند. درباره ائمه(ع) هم چنین است که وقتی فرمودند: الحسن و الحسین امامان، یعنی آن حضرات(ع) در همان کودکی نیز امام بودند هرچند بروز و ظهور این مقام در زمانی دیگر بود.

 

وی در ادامه بیان کرد: قرآن کریم درباره حضرت عیسی(ع) نیز به مقام رسالت ایشان در کودکی اذعان دارد، «إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا» اینها سخنانی بود که آن نبی الهی در گهواره بیان کردند!. این رویه با قیاس های ما سازگار نیست اما در دایره قدرت الهی جای دارد.  چنان که درباره حضرت یحیی(ع) نیز قرآن می فرماید: «وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا» که به رسالت ایشان در کودکی اشاره دارد.

 

حجت الاسلام کلباسی تاکید کرد: درباره ائمه(ع) نیز چنین است و امامان جواد(ع) و هادی(ع) و نهایتا امام زمان(عج) در کودکی به امامت رسیدند. وقتی افرادی به محضر ایشان می رسیدند این آیات را ملاحظه و درک می کردند.

 

وی با بیان اینکه بنابر منطق قرآن امامت و نبوت مانند سایر موارد تحصیلی، کسب شدنی نیست، تاکید کرد: خدا در قرآن می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‌ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ» یعنی خداوند افرادی را از ذریه و نسلی خاص برای هدایت مردم برگزیده، که وجود مقدس حضرت حجت(عج) به عنوان خاتم الاوصیاء(عج) هستند.

 

حجت الاسلام کلباسی در پایان خاطرنشان کرد: ما انواعی از امتحان ها را داریم یکی از آنها امتحان عقیده ها است، همچون پذیرش رسیدن امام به امامت در کودکی این هم آزمونی است تا معتقدان به قرآن به اینها ایمان بیاورند هر چند عده ای نیز دچار شک و تردید می شوند.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.