شهید سلیمانی احیاگر بزرگ جمله «هیهات منا الذله» امام حسین (ع) است

کد خبر: 105827
رخی افراد تلاش می کنند که بجای استکبار ستیزی و ستیز با غاصبان صهیونیستی جنگ نامقدس مذهبی و قومیتی راه اندازند. اما پروژه حاج قاسم در منطقه، پروژه استکبارستیزی بود. همان پروژه ای که امام خمینی (ره) در انقلاب آن را بنیان گذاشت ورهبری پیگیری می کند.
وارث

نشست تخصصی«شهيد سليماني؛سردار مقاومت،صلح و اتحاد امت اسلامي» به همت معاونت امور ايران مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و معاونت فرهنگي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عصر چهارشنبه اول بهمن در محل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي برگزار شد؛ در این نشست «ماموستا عزیز بابایی»، امام جمعه اهل سنت صادقیه تهران، در ابتدای سخنان با قرائت آیه ۸ سوره صف گفت: ما باید خدا را شاکر باشیم که برای ما نظامی خدایی و الهی به نام نظام اسلامی بسیار پیشرو برای همه زمان ها و مکان ها فرستاده است، هرچند که متاسفانه برخی در جهت خاموش کردن این نور الهی تلاش کردند اما موفق نشدند. 
 
 امام جمعه اهل سنت صادقیه تهران در ادامه به قابلیت این نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: برخی افراد آگاهانه یا جاهلانه می گویند برنامه اسلامی خوب است اما تاریخ مصرف آن تمام شده است و به عنوان یک نظام حکومتی، سیاسی، تربیتی یا به عنوان یک نظام زندگی مطابق عصر ما نیست و قابلیت لازم را ندارد. اما وقتی انسان در همین عصر زندگی سردارانی مثل سردار سلیمانی و امثال او را مطالعه کند، یقینش بیشتر می شود که نظام اسلامی قابلیت لازم را دارد و تا قیامت خواهد داشت.
 
ماموستا بابایی افزود: چگونه این نظام استعدادهای یک کودک روستایی (شهید سلیمانی) را شکوفا می کند که بسیاری به او لقب مالک اشتر زمان می دهند؟ یعنی اسلام تنها یک مالک اشتر برای علی (ع) تربیت نکرده است بلکه می تواند مالک اشترهایی را تربیت کند که خواب را از سر آمریکا و صهیونیسم بپراند و در نهایت با آن وضعیت بزدلانه ایشان را ترور کنند.
 
وی تأکید کرد: ما باید تلاش کنیم که هیچ مذهبی، قومیتی و حتی کشوری شهید سلیمانی را منحصر به خود نداند. چرا که شهید سلیمانی شهید همه مستضعفان جهان از هر دین، مذهب و قومیتی است. او به همان اندازه که خود را متعلق به شیعه ایرانی می دانست، به همان اندازه نیز متعلق به سنی ایرانی و سایر کشورهای اسلامی حتی مسیحی، ایزدی و یهودی مستضعف می دانست.
 
ماموستا بابایی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی مخالف زورگویی های زورگویان و مستکبرانی بود که می خواهند ملت ها را به ذلت بکشانند و استقلال را از دست آنها بگیرند. پذیرش ذلت را نه برای ملت خود بلکه برای هیچ کشوری نمی پذیرفت.
 
وی تأکید کرد: شهید سلیمانی احیاگر بزرگ جمله «هیهات منا الذله» امام حسین (ع) است و این جمله را در برابر ترامپ و ترامپیان احیا کرد. او سردار وسطیت و اعتدال بود و سید شهدای دوران ما است؛ سر داد ولی عزت ایرانی، عزت حسینی و اسلامی را از دست نداد.
 
وی افزود: او سردار در هم شکننده طرح صهیونیستی و ننگین معامله قرن ترامپ بود که می خواهند مسجد الاقصی و قدس از دست مسلمانان به طور کامل خارج شود و در اختیار صهیونیسم قرار گیرد.

 

بنابراین گزارش، مولوی اسحاق مدنی، نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه این نشست با اشاره به آیه شریفه « إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» (سوره مریم/96) گفت: این آیه می فرماید: «کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند خداوند محبت آنها را در دل مردم می اندازد.» لذا راز این عشق و محبتی که مردم ایران نسبت به شهید سلیمانی داشته و دارند و در خارج از کشور هم شمار زیادی از مسلمانان و حتی غیرمسلمانانی که به دنبال عدالت هستند، به ایشان عشق می ورزند، در مفهوم این آیه شریفه نهفته است.
 
نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: سردار سلیمانی یک فرمانده نظامی بود، او رئیس جمهور، رهبر یک کشور، ثروتمند و ... نبود؛ پس چگونه یک شخص نظامی دلهای افرادی را که از نظامی گری سررشته ندارند، به سوی خود کشانده و جذب خود کرده بود؟ و در واقع منبع این محبت و علاقه کجاست؟
 
مولوی مدنی در پاسخ به این سوال گفت: بهترین پاسخی که می توان به این سوال داد همین آیه شریفه است. یعنی این محبت از طرف در دل مردم جای پیدا کرده است. چرا که در مراسم تشییع این شهید نیز مشاهده کردیم که چگونه مردم عاشقانه در اطراف پیکر شهید سلیمانی مانند پروانه می چرخیدند و برای ایشان اشک می ریختند.
 
نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بزرگترین عمل صالح شهید سلیمانی را تواضع ایشان برشمرد و با ذکر خاطراتی از ملاقات هایی که با شهید سلیمانی داشت، به بیان رفتار متواضعانه این شهید بزرگوار در دیدارها و نشست های مختلف پرداخت.
 
وی دومین عمل صالح شهید سلیمانی را وحدت این شهید عنوان کرد و گفت: شهید سلیمانی به وحدت واقعی بسیار اعتقاد داشت و تنها با حرف به دنبال وحدت نبود. او با اهل سنت عراق، سوریه، افغانستان و همه گروه ها و مذاهب با محبت رفتار می کرد بدون اینکه بین شیعه و سنی فرقی بگذارد. لذا هیچ کس ایشان را به عنوان یک فرد شیعه نمی دید بلکه او را یک انسان منصف مسلمان واقعی می دانستند و مورد احترام همه فرقه های اسلامی بود. در نتیجه موفقیت هایی که کسب کرده بود بر اثر همین اعمال صالح ایشان بود.
 
مولوی مدنی در پایان با اشاره به اینکه شهید سلیمانی بسیار دوراندیش و اهل فکر بود، به مسئولان توصیه کرد که اگر می خواهند کاری برای انقلاب انجام دهند باید عفو و گذشت داشته باشند، مساوات را قبول داشته و معتقد به اتحاد واقعی باشند.
 
امام جمعه اهل سنت مسجد صادقیه تهران در ادامه به دیگر ویژگی های شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: او مرد بحران ها، صبر و بصیرت، مصداق بارز «اعزة علی المؤمنین و اذلة الکافرین» و معمار میدانی مقابله با پروژه استکبار که نمونه بارز آن رژیم صهیونیستی در منطقه است، بود.
 
ماموستا بابایی با اشاره به تلاش برخی مسلمانان یا غیر مسلمانان برای راه اندازی جنگ مذهبی در جوامع اسلامی گفت: متأسفانه برخی افراد تلاش می کنند که بجای استکبار ستیزی و ستیز با غاصبان صهیونیستی جنگ نامقدس مذهبی و قومیتی راه اندازند. اما پروژه حاج قاسم در منطقه، پروژه استکبارستیزی بود. همان پروژه ای که امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی آن را بنیان گذاشت و مقام معظم رهبری با جدیت پیگیری می کنند.
 
وی افزود: سردار شهید هم در میدان عمل و هم در میدان سخن، دوگانه ستیزی شیعی - سنی را به دوگانه ستیزی استکبار تبدیل کرد. امت اسلامی در زمان ما نباید بر سر شیعه و سنی جنگ کند زیرا جریانی وجود دارد که هویت کلی آنها را نشانه گرفته است.
 
این عالم اهل سنت ادامه داد: اگر انقلاب اسلامی را احیای عزت و قدرت مسلمانان بدانیم مهمترین رقیب ما از حیث تمدنی و گفتمانی، غرب است. اما غرب بر سر گفتمان خود نمی ماند. بلکه تجلیات نظامی و امنیتی دارد و با وقاحت تمام، به کشورها حمله می کند و به بهانه های دروغ آنها را اشغال می کند.
 
وی به شبهه برخی افراد اشاره کرد و گفت: برخی می گویند چرا به دنبال نظامی گری باشیم، بیاییم فقط در مورد مسائل فرهنگی کار کنیم. اما غافل از اینکه ما نیستیم که این راه را انتخاب کرده ایم بلکه دشمن است که این راه را بر ما تحمیل کرده است.
 
ماموستا بابایی در پایان با درود بر روح همه کسانی که خون و جان خود را در راه امنیت کشور فدا کرده اند تا ادیان و مذاهب مختلف در این کشور به راحتی زندگی کنند، گفت: این نعمت به راحتی به دست نیامده است بلکه حاج قاسم ها جان خود را فدا کرده اند تا بقیه افراد در امنیت باشند.

 منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.