امیرالمومنین (ع) در حکومت دنبال سعادت کلیت جامعه بودند

کد خبر: 108921
دکتر دی‌پالما با بیان اینکه امیرالمومنین علیه‌السلام در کمتر از ۵ سال حکومت نمونه عملی نظریه حکومتی در اسلام را پیاده کردند، گفت: ایشان در حکومت دنبال سعادت کلیت جامعه بودند.
وارث

همایش تخصصی و علمی «حکمرانی علوی» دوشنبه، ۴ مرداد با سخنان استاد دکتر «عباس دی پالما»، رهبر شیعیان ایتالیا به صورت وبینار برگزار شد.

بنا به این گزارش در این همایش تخصصی  دکتر محمد حسین رجبی دوانی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی، دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر ، دکتر محسن اسماعیلی و دکترحسین ظریف منش، استاد دانشگاه امام حسین علیه السلام به ارائۀ مطلب پرداختند.

در همایش حکمرانی علوی ابتدا دکتر غضنفری، مدیریت مدرسۀ حکمرانی علوی به خوشامدگویی و بیان ضرورت برگزاری این همایش بین المللی پرداختن و پس از آن «عباس دی پالما»، رهبر شیعیان کشور ایتالیا طی سخنانی اظهار کرد: حضرت امیرالمومنین علیه السلام کمتر از ۵ سال حکمرانی کردند ولی نمونه ای از کاربردی نمودن نظریه حکومتی در اسلام را ارایه کردند. اکنون هم بیش از ۴۰ سال از انقلاب ایران که نمونه ای از حکمرانی علوی را ارایه داده است و البته برای چالش های نوین هم دارای برنامه است و این را حضرت امام خمینی رحمت الله علیه بلد بودند.

 

وی تصریح کرد: امام خمینی (ره) جایگزینی در دنیای مدرن برای حکومت ارایه کرده است. سندش تاکید بر توحیدی بودن حکومت در ایران است در حالی که در ایتالیا با تاکید بر کار شروع می شود و این یعنی اسلام فقط نظریه نیست بلکه برای دنیا و اجرا هم راه حل دارد و این تفاوت اسلام با سایر مذاهب هم است.

رهبر شیعیان ایتالیا ادامه داد: حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت امیرالمومنین علیه السلام با تشکیل حکومت نشان دادند که دنبال سعادت کلیت جامعه هستند. فقط دنبال سعادت فردی نیستند. مثل آنکه همواره در قرآن زکات همراه با نماز آمده است.

 

وی در ادامه به بررسی معنویت در حکومت با توجه به فرازهایی از نامه ۵۳ نهج البلاغه پرداخت و با اشاره به برخی از فرازهای نامه 53 نهج البلاغه گفت: نامه با خطاب حضرت امیر (ع) به اینکه عبدالله هستند، شروع می شود یعنی به عنوان بنده خدا من خادم بندگان خدا هستم نه مردم خادم من ! هرچند امیر المومنین هم هستم. 

 

دی پالما با بیان اینکه مسأله ورود خداوند در حکمرانی تفاوت اصلی اسلام با حکومت های غربی است، تاکید کرد: به فرموده امیرالمومنین (ع) حکمران اسلامی تقوای الهی  و پرهیزکاری را مدنظر داشته و باید رعایت کند. یعنی ترجیح خواست و اراده الهی بر خود و این عدم توجه به خداوند در حکمرانی غربی ریشه اصلی بحران های بزرگ است که اطاعت از خداوند را محدود به کلیسا و مسجد کرده اند.

 

وی در ادامه بیان کرد: حکمران در حکومت علوی نباید غرور داشته و تکبر بورزد چرا که با توجه به خداوند که بزرگ و بزرگتر است باید حکومت کند.

 

رهبر شیعیان ایتالیا اضافه کرد: در کنار دستورالعمل های عمومی حضرت امیر(ع) به دستورالعمل  های جزئی هم توجه دارند، حضرت امیر(ع) علاوه بر جنبه فردی نماز، توصیه به نماز جماعت دارند چون ابزار آشنایی و اطلاع حکمران از مشکلات مردم و ارتباط با آنها است. حتی در چگونگی بجا آوردن آن نیز توصیه دارند که نماز فرادا را کامل بجا آور و در نماز جماعت رعایت حال مامومین را کنید.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اضطراب و سختی کار روزانه را نسیم نماز حل کند.  توجه به معنویّت صوفی گری نیست و زندگی خدایی و سیاست پایه های هم هستند و دست در دست هم دارند و ارتباط با خدا و الهی بودن، ترک دنیا نیست. یقینا بدون تزکیه نفس سیاست مضّر و خطرناک است و نهایتا اینکه عزت با خداوند است و بس.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.