مادر شهید محمد معماریان؛ هنوز هم خود را بسیجی می‌دانم.

کد خبر: 110669
اشرف السادات منتظری در نشست تخصصی کتاب «تنها گریه کن»، گفت؛ از ابتدای انقلاب بسیجی بودم و هنوز خود را بسیجی می‌دانم.
وارث

نشست تخصصی و گفت‌وگو پیرامون کتاب «تنها گریه کن» نوشته اکرم اسلامی در کتابخانه مرکزی پارک شهر دیروز ۳۰ آبان‌ماه برگزار شد. در این جلسه، اشرف‌السادات منتظری، مادر شهید محمد معماریان که قصه کتاب درباره اوست، حضور داشت. همچنین حاج حسین کاجی، راوی و ناشر، محمد قاسمی‌پور، مشاور نویسنده، معصومه آباد و گلستان جعفریان نیز حضور داشتند.

نویسنده در ابتدای جلسه کتاب بیان کرد؛ من قبل از نگارش این کتاب، آشنایی با مادر شهید نداشتم، اما وقتی با ابعاد شخصیت ایشان آشنا شدم، کمی مردد شدم، زیرا فکر نمی‌کردم که از عهده کار برایم، اما به توصیه دوستان این کار را انجام دادم. همچنین وقتی برای اولین بار با مادر شهید گفت‌وگو کردم، دریافتم می‌بایست این کتاب را بنویسم.

وی افزود؛ من در گفت‌وگوهایی که با مادر شهید داشتم، نکات بسیاری را آموختم که از جمله می‌توان به اخلاقیات اشاره کرد. لازم به ذکر است در نگارش این کتاب، مشاوره محمد قاسمی‌پور کمک بسیاری برایم بود. روش من در نگارش کتاب این بود که قصه از زبان مادر شهید بیان شود.اسلامی ادامه داد: وقتی برای اولین بار فهمیدم مقام معظم رهبری این کتاب را تقریظ کرده‌اند، مشهد بودم. نزدیک اذان مغرب بود و می‌خواستم به زیارت امام رضا‌(ع) بروم. وقتی از طریق تلفن این موضوع به من اطلاع داده شد، همانجا از امام رضا‌(ع) تشکر کردم، هرچند هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم رهبری کتابم را بخواند و برایم اینکه ایشان نسبت به کتاب لطف داشت، افتخار بسیار بزرگی است. دوست داشتم سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی نیز کتاب را مطالعه کند.

 

وی با بیان اینکه مادران شهید الگو و اسوه پایداری و مقاومت هستند، گفت؛ مادران شهید همیشه پای انقلاب و آرمان‌هایش ایستادند و این مسئله می‌تواند برای همه ما الگویی زیبا و جذاب باشد. این نکته را هم متذکر شوم که خلوص شهیدان را نمی‌توان توصیف کرد و کتاب‌های این‌چنینی گوشه‌ای از عظمت آنهاست.در ادامه مراسم، مادر شهید محمد معماریان تصریح کرد: از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که این کتاب را خواند. همچنین از مسئولین کمال قدردانی را دارم. ما در در زمان امام حسین‌(ع) نبودیم تا جانمان را فدایشان کنیم، اما هم‌اکنون می‌توانیم جانمان را فدای رهبری کرده و پای انقلاب بایستیم. من یک بسیجی بودم و هنوز هم بسیجی هستم.

 

وی تأکید کرد؛ ۳۶ سالم بود که مادر شهید شدم و الان نزدیک ۷۰ سال دارم، اما هنوز هم از آرمان‌هایم عقب‌نشینی نکرده‌ام و هرکاری بتوانم انجام می‌دهم و هرکاری از دستم بر بیاید، برای مردم می‌کنم.در بخش دیگری از این مراسم، حاج حسین کاجی، راوی و ناشر کتاب، گفت: در زمان جنگ نزدیک به ۱۷ سالم بود و از آن زمان تا به امروز صحنه‌های زیادی را دیده‌ام. شهادت رفیق‌هایم را دیدم. شبی که محمد شهید شد را دیدم. هر یک از آنها برای من یادآور عزت و شکوه شهداست. به همین دلیل دوست دارم همیشه درباره شهدا کار کنم تا بتوانم گوشه‌ای از ایثار آنها را تصویرسازی کنم.

 

وی درباره چگونگی آشنایی‌اش با مادر شهید معماریان گفت؛ ۱۸ سال پیش در قم زمانی که مراسم یادبودی برای شهید زین‌الدین برپا شده بود، با مادر شهید معماریان آشنا شدم. مادران شهید دیگری نیز وجود دارند که می‌بایست برای مردم معرفی شوند. این وظیفه من و نویسندگان است تا در این عرصه تمام تلاش خود را بکنیم.حاجی با بیان اینکه باید روایت زنانه از جنگ را هم بگوییم، تأکید کرد: کمتر درباره حضور زنان و نقش آنها در جنگ حرف زده شده است. به همین دلیل، نوشتن کتاب‌هایی نظیر «تنها گریه کن» می‌تواند ما را با مقاومت و صبر زنان جنگ آشنا کند. جالب است وقتی موضوع کتاب را به نویسنده پیشنهاد کردند، وی مردد بود، اما با صحبت‌هایی که شد، وی نگارش کتاب را پذیرفت. البته این تردید همانگونه که خود مولف گفت، از این بابت بود که عظمت مادران شهید به اندازه وسیع است که نویسنده گاهی مواقع به فکر می‌کند، نتواند به طور خوبی آنچه وجود دارد را تعریف کند.

 

وی در خاتمه سخنانش بیان کرد؛ خیلی دوست دارم از مادر شهید کاظم عباسی هم بگویم. این مادر شهید با عکس فرزندش زندگی می‌کند و حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. نگارش کتاب درباره مادران شهید، یک امر واجب است چون هر یک از آنها اسطوره هایی از مقاومت و ایثار هستند.

منبع: ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.