قنبریان: مشکل عفاف و حجاب جامعه را با دستگاه امام حسین می‌توان حل کرد

کد خبر: 116387

حجت‌الاسلام محسن قنبریان استاد حوزه و دانشگاه در این مراسم اظهارداشت: ما با تکنولوژی شروع به استخراج طلا و مواد معدنی دیگر می‌کنیم اما فناوری‌های دیگر هم برای استخراج از رویدادهای اجتماعی و فرهنگی داریم.

این سخنران مذهبی افزود: رهبر انقلاب درخصوص راهیان نور فرمودند که جوان حاضر در این مکان‌ها می‌تواند فرهنگ شهادت را دریافت کند. پیاده‌روی اربعین یک اجتماع بزرگ مردمی است که در ابتدا چند نفره برگزار شد و امروز میلیونی شده است.

اربعین اختلافات شیعه و سنی را برطرف می‌کند

وی با اشاره به اینکه فرهنگ اربعین و ارزش‌های آن را باید استخراج کنیم و به زندگی و خانواده و شهرها بیاوریم تصریح کرد: این پیاده‌روی چقدر در اجتماع و اقتصاد مردم منطقه اثر دارد؟ این پیاده‌روی اثر اقتصادی‌اش در عراق چقدر است که سخاوت‌مندانه به میدان می‌آیند؟ برنج، گندم، روغن و ... در این ایام فروشش در عراق زیاد می‌شود و موجب رشد اقتصاد آنها است و از سوی دیگر تبرعی میان مردم توزیع می‌شود.

روایت یک مستشرق غربی از اربعین ۱۰۰ سال قبل

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مستشرقی حدود ۱۰۰ سال قبل به عراق رفت و پیاده‌روی اربعین را دید و در گزارش خود نوشت که در این کشور ۶۰ هزار جمعیت زندگی می‌کند اما در اربعین ۶۰۰ هزار نفر برای زیارت راهی نجف و کربلا شدند. او از دین مادی گرایانه خود نوشته بود، ۲۵۹ میلیون دلار برای پخت و پز و خوراک این زائران هزینه می‌شود. برایش تعجب‌آور بوده است که تمام این اقتصاد رایگان و تبرعی است. این روزها این عدد را باید صد برابر کرد تا بتوان به برآورد حدودی رسید.

وی با اشاره به اینکه این روزها ما در دنیای مدرن با پدیده عجیبی به دلیل تشکیل شهرهای بزرگ مواجه هستیم و آن هم اینکه رابطه مردم با مردم کمتر شده است و در عوض رابطه مردم با موسسات بزرگ بیشتر شده است، تصریح کرد: مردم برای آموزش در گذشته با خواهر و برادر خود در ارتباط بودند اما حال با موسسات آموزشی ارتباط دارند. در گذشته خانواده خودش نگهدار سالمندان بود اما الان موسسات این کار را می‌کنند. امروز همه اطلاعات از فضای مجازی گرفته می‌شود و این گونه آن را به یک ابرقدرت تبدیل می‌کنیم.

امام حسین مردم ایران را شجاع و مردم عراق را سخی کرد

قنبریان گفت: اربعین اما این رابطه‌ها را مجدداً حول مردم با مردم شکل‌ می‌دهد. مردم به خانه مردمان دیگر می‌روند یعنی باهم پل ارتباطی می‌زنند. 

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام حسین(ع) مردم عراق را سخی کرد، چنان که مردم ایران را شجاع کرد گفت: در زمان حمله روس به ایران، در فتوای میرزای قمی و کاشف الغطا برای دفاع، به زیارت وارث سیدالشهدا اشاره می‌شود که موجب شجاعت مردم ایران می‌شود. ما با حب امام حسین(ع) شجاع شدیم و مقابل بیگانگان ایستادیم. بعد در دوران انقلاب اسلامی هم امام خمینی(ره) با تاسی به عاشورا فرمود خون بر شمشیر پیروز است و ما را شجاع کرد.

روایت‌های خود از اربعین را ثبت و ضبط کنید 

وی گفت: اگر صبر کنیم تا موسسات دنیا این اتفاقات را به مطالب علمی تبدیل کنند، زمان می‌برد. اگر صبر کنیم تا رسانه‌های دنیا این اتفاقات را بازتاب دهند زمان می‌برد اما همین ارتباط مردم به مردم این فرهنگ‌ها و آموزه‌ها را منتقل می‌کند.

قنبریان افزود: تمام فعالان اربعین باید روایت اربعین را به صورت مردمی ثبت و منتشر کنند. در این زمینه فعال باشید و روایت‌های خود را ثبت و ضبط کنید.

با دستگاه امام حسین می‌توان عفاف و حجاب جامعه را توسعه داد

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: پیاده‌روی اربعین را به مثابه فناوری و تکنولوژی برای استخراج فرهنگ و ارزش‌های دینی بدانید. اربعین می‌تواند ما را در کربلای امام حسین(ع) حاضر کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همانطور که امام حسین(ع) قومی را سخی و قومی دیگر را شجاع کرد، ما می‌توانیم عفاف جامعه خود را هم از امام حسین بگیریم و این نیاز به فکر خوب دارد تا از این دستگاه استفاده کند. ایران اسلامی به عنوان تنها مرکز تشیع نباید مورد تعرض قرار گیرد، همین نگاه موجب ایجاد مدافعان حرم شد.
امروز هم در ماجرای عفاف و حجاب باید همین نگاه را داشته باشیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.