حجت‌الاسلام مروی خطاب به وزیر خارجه: سفر محبان امام رضا(ع) از سراسر جهان به مشهد را تسهیل کنید

کد خبر: 116417
تولیت آستان قدس رضوی خواستار تسهیل سفر محبان حضرت رضا(ع) از اقصی نقاط جهان به مشهد شد.

حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد؛ ضمن گرامی‌داشت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و تسلیت ایام اربعین حسینی، نسبت به اهمیت جایگاه دستگاه سیاست خارجی تأکید و خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه دستگاهی بسیار مهم و اثرگذار بوده که باید دیپلماسی کشور را بر اساس سه کلیدواژه اساسی «عزت»، «حکمت» و «مصلحت» که توسط رهبر معظم انقلاب تعیین شده است، هدایت کند.

وی با اشاره به ابراز رضایت رهبر معظم انقلاب از سیاست خارجی دولت سیزدهم در دیدار اخیر رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با معظم له، عنوان کرد: تقدیر رهبر معظم انقلاب از عملکرد دستگاه سیاست خارجی را به وزارت خارجه تبریک می‌گویم، این ابراز رضایت و خرسندی معظم له قطعا برگ درخشانی در فعالیت‌های این وزارت خانه خواهد بود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: بنده نیز به سهم خود از تلاش‌های خوب و سیاست‌های فعال وزارت خارجه خصوصا در حوزه کشورهای عربی، منطقه‌ای و جهان سوم تشکر می‌کنم؛ این نگاه که چند کشور اروپایی تنها خود را جهان و والی عالم بدانند و از موضع تکبر و غرور با جامعه جهانی برخورد و کشورهای دیگر را تحقیر کنند، باید شکسته شود.

وی تصریح کرد: قطعا بسیاری از کشورها از لحن برتری جویانه و تکبر کشورهای اروپایی و آمریکایی‌ها و اینکه چند کشور خود را جامعه جهانی بدانند، ناراحت هستند؛ الحمدالله لحن سخن دستگاه سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران عمدتا به‌گونه‌ای است که غرور ملی کشورهای دیگر را نیز تقویت و اینگونه القا می‎کند که این چند کشور اروپایی و آمریکا نیز از اعضای جامعه جهانی هستند؛ نه تمام جامعه جهانی.

حجت‌الاسلام مروی در ادامه با اشاره به توفیقات وزارت امور خارجه در تحقق سیاست همگرایی منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: گسترش ارتباط با کشورهای همسایه و منطقه از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار مغتنم و ارزشمند است که این توفیقات در نتیجه هدایت‌های رهبر عظیم الشأن انقلاب، مواضع خوب و منطقی ریاست جمهوری و دغدغه‌های وزیر خارجه به عنوان مدیری انقلابی، متدین و معتقد به اصول انقلاب اسلامی، حاصل شده است.

وی همچنین در این دیدار خواستار تسهیل شرایط سفر محبان حضرت رضا(ع) از اقصی نقاط جهان به مشهد مقدس شد و اظهار کرد: وزارت خارجه می‌تواند بستر ارتباط محبان امام علی بن موسی الرضا(ع) را با این مضجع نورانی فراهم سازد؛ گاهی زائران برای تشرف مجبور هستند چندین کشور را طی کنند از این رو افزایش پروازهای بین المللی فرودگاه مشهد می‌تواند بسیار تسهیلگر زائران خارجی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین در این دیدار پیشنهاد تشکیل کارگروه امام رضا(ع) در وزارت امور خارجه را برای تسهیل شرایط تشرف ایرانیان خارج از کشور و محبان اهل بیت(ع) به مشهد مقدس و فراهم آوردن بستر پیوند بین دوستداران حضرت رضا(ع) در سراسر دنیا با بارگاه قدس رضوی را داد. 

کارگروه امام رضا(ع) در وزارت امور خارجه تشکیل می‌‎شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار ضمن موافقت با پیشنهاد تشکیل کارگروه امام رضا(ع) در وزارت امور خارجه گفت: دستگاه سیاست خارجی پشتیبانی و تسهیلگری در امر زیارت محبان حضرت رضا(ع) در اقصی نقاط جهان را از رسالت‌های خود می‌داند و از این رو تحقق کار گروه امام رضا(ع) را حتما پیگیری خواهد کرد.

امیرعبداللهیان اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد این کارگروه با همکاری نزدیک با معاونت بین الملل آستان قدس رضوی در حداقل زمان ممکن تشکیل شود و در سیستم وزارت خارجه به آیین نامه تبدیل شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.