حجت‌الاسلام قمی: مدیریت شورای توسعه قرآن را با قوت و جدیت پیش خواهیم برد

کد خبر: 116432
در نشستی با حضور دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسما به رئیس سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست گفت: یکی از تاکیداتی که هم مقام معظم رهبری و هم رئیس جمهور دارند، چابک‌سازی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ پیرو این موضوع مقرر شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شورای قرارگاهی بماند و به کار تصدی‌گری در امور نپردازد. به دنبال این تصمیم، کمیته چابک‌سازی تشکیل شد و در آنجا بحث و بررسی‌هایی صورت گرفت و تصمیماتی در 17 شورای اقماری گرفته شد که این تصمیمات به شورای معین رفت و در دو جلسه در این شورا بررسی شد.

وی افزود: بر اساس این تصمیم‌ها، مقرر شد فعالیت شورای توسعه قرآنی در چارچوب مشخص به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شود و سازمان تبلیغات بازوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور قرآنی باشد. در این سال‌ها اعضای محترم شورای توسعه قرآنی زحمت زیادی در حوزه سیاست‌گذاری کشیده‌اند به‌گونه‌ای که درحال حاضر کمبودی از لحاظ تعیین سیاست‌های فعالیت قرآنی نداریم.

حجت‌الاسلام خسروپناه با اشاره به فضای عمومی و حکمرانی فرهنگ قرآنی در کشور عنوان کرد: آنچه امروز به آن نیاز داریم، تنظیم‌گری و هماهنگی بین دستگاه‌هاست. دو دستگاه مدنظر بود تا کار این شورا به آن سپرده شود. از بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در دو جلسه‌ای که بحث شد، سازمان تبلیغات رأی بسیار بالاتری آورد که امیدواریم سازمان تبلیغات اسلامی بتواند به درستی و قدرت و قوت در این امر مهم به موفقیت برسد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان کرد: واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به این معنی نیست که این شورا کاملاً به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده باشد، بلکه سازمان تبلیغات بازوی اجرایی شورا خواهد بود و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عملکرد این شورا نظارت خواهد داشت؛ هر چند که مدیریت و مسئولیت صندوق و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شده است.

خسروپناه در ادامه در تشریح جزئیات این واگذاری افزود: جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی همانند قبل در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود، اما رئیس این شورا، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خواهدبود و‌ با پیشنهاد خود ایشان این واگذاری به مدت سه سال انجام می‌شود و پس از سه سال، ارزیابی‌های لازم برای عملکرد این شورا ذیل مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود و در آن زمان، تصمیمات مقتضی گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به برخی اشتباهات در خصوص اینکه گفته می شود باید دستگاه‌های دیگر، فعالیت‌های قرآنی خود را تعطیل کنند، گفت: هیچ تفاوتی در اینکه شورای توسعه به وزارت فرهنگ داده شود یا به سازمان تبلیغات وجود ندارد و این موضوع به این معنی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد به فعالیت قرآنی نپردازد و نباید تفکری سکولار و ضد قرآنی قلمداد شود؛ همان فعالیت‌هایی که وزارت ارشاد در حوزه قرآنی تا به حال پیش می‌برد، باید مانند قبل و حتی باقدرت بیشتری انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه صحبت های خود به موضوع تغییر حکمرانی در این شورا پرداخت و گفت: امروز شاهد تغییر حکمرانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم، به نحوی که نوع حکمرانی در این شورا در حال تبدیل شدن به حکمرانی شبکه ای است، شبیه موضوعی که پیشتر هم در واگذاری شورای فرهنگ عمومی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد بودیم.

خسروپناه افزود: در پذیرش این مصوبه ازسوی آقای قمی تشکر می‌کنیم و از سایر دستگاه‌ها انتظار داریم حضور پررنگ در پیشبرد امور و اهداف قرآنی داشته باشند.

وی در پایان از دستگاه های دولتی و تشکل های مردمی خواست تا مانند قبل به فعالیت‌های قرآنی خود ادامه دهند و مطالبات قرآنی خود را مانند گذشته با قوت و دغدغه بیشتر دنبال کنند.

قمی: مدیریت شورای توسعه را با قوت و جدیت پیش خواهیم برد/ لزوم تبعیت از مصوبات شورای عالی

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از همه اعضایی که در سال‌های گذشته در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی زحمت کشیده‌اند، با اشاره به واگذاری شورای فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی و نقش این سازمان در پیشبرد برنامه های قرآنی نظام گفت: سازمان تبلیغات اسلامی تصمیمی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است را محترم می‌شمارد و خود را موظف به اجرای امور محول شده می‌داند؛ امیدواریم این امور با جدیت دنبال شود و بتوانیم با حس برادری و همدلی که بین اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده است، شاهد پیشبرد درست اهداف قرآنی در کشور باشیم؛ قطعا در این مسیر به کمک و هماهنگی سایر اعضا و دستگاه‌ها نیاز داریم تا با کیفیت بیشتر فعالیت‌ها و امور قرآنی را مدیریت و اجرا کنیم. سازمان تبلیغات دو شأن در امر قرآنی دارد؛ یکی سازمان دارالقرآن که وظایف مشخصی دارد و آنها را پیش می‌برد و دیگری وظیفه تازه‌ای است که برای پیشبرد شورا در امور قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی محول شد.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در پایان خاطرنشان کرد: ما از ابتدای فعالیت خود قول دادیم که با قدرت و تمام توان به شورای عالی در امور مختلف و محوله کمک کنیم. سعی و اهتمام ما همکاری تمام با شورایعالی است و امیدواریم بهترین همکاری‌ها در این زمینه رقم بخورد و بهترین نتایج برای توسعه و اعتلای فرهنگ قرآنی در جامعه فراهم شود.

در ادامه حجت‌الاسلام علی تقی‌زاده مشاور قرآنی ریاست سازمان تبلیغات با اشاره به واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی گفت: با حضور استاد خسروپناه در راس شورای عالی انقلاب فرهنگی و اهتمام ویژه ی ایشان به حکمرانی قرآنی امید داریم که اتفاقات بزرگی در حوزه قرآن رخ بدهد.

وی در ادامه دو اولویت فوری امروز شورای توسعه را شکل گیری فضای هم اندیشی و هم افزایی برای تحقق سیاست‌گذاری های کلان انجام شده و حل و فصل مسائل و موضوعات مالی شورا دانست و افزود: اگر این دو مورد به درستی پیش روند، ان شاء الله ماه رمضان آینده فضای متفاوتی از منظر قرآنی در کشور ظهور و بروز پیداخواهد کرد.

در پایان جلسه، حجت الاسلام خسرو پناه در تشریح فرایند واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی در شش بند موضوع فوق را جمع بندی کرد که موارد مطرح شده به شرح ذیل است:

-  شورای توسعه فرهنگ قرآنی همچنان بخشی از شوراهای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است و به صورت کامل از این مجموعه جدا نمی شود.
-  دبیرخانه و صندوق شورای توسعه فرهنگ قرآنی به صورت کامل به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار می‌شود.
-  ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و دبیر آن با پیشنهاد ایشان و تصمیم شورای عالی انتخاب می‌شود.
-  این انتقال به مدت سه سال است به پیشنهاد خود ایشان و بعد از آن کارکرد سازمان تبلیغات اسلامی ارزیابی می‌شود و تصمیم مقتضی در آن زمان گرفته خواهد شد.
-  تمام فعالیت‌های قرآنی دولت و بخش مردمی با قدرت ادامه پیداخواهند کرد و نباید هیچ ضعفی را در آن ها شاهد باشیم.
-  شورای توسعه فرهنگ قرآنی از این به بعد باید تمرکز خود را بیشتر بر راهبری اسناد مصوب گذشته قرار دهد.

گفتنی است در پایان این نشست کمیته انتقال شورای توسعه فرهنگی قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی با حضور حجت‌الاسلام تقی‌زاده، محمدعلی خواجه پیری، محمدجواد آل احمد، رضا سلامت پناه، غلامرضا محمدی و مجید جعفری تشکیل شد


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.