بازنشر/

همسران دنیا‌گرا در زندگی روی آرامش را نمی‌بینند

کد خبر: 33793
آیت الله مصباح یزدی با بیان این که کسب آرامش مهم‌ترین هدف از تشکیل خانواده است، گفت: اجرای دستورات الهی را در زندگی زناشویی سبب ایجاد آرامش در خانواده و میان همسران می‌شود؛ اگر همسران به دنبال زندگی مادی و دنیوی باشند، نمی‌تواند در خانواده آرامش ایجاد کنند.
وارث
 آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در مراسم ازدواج دانش پژوهان این مؤسسه، گفت: در بسیاری از آیات قرآن کریم و روایات ائمه اطهار(ع) به اهمیت ازدواج و همسر گزینی اشاره شده است.

 

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به آیه «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیها وَ جَعَلَ بَینَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً» ابراز کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید از نشانه‌های خدا این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید که در کنار آن‌ها آرامش یابید و میان شما محبت و علاقه قرار داد.

 

وی با بیان این که ازدواج یک نیاز طبیعی انسان است و تشکیل خانواده سبب بقای نسل بشر و افزایش جمعیت می‌شود، افزود: در این آیه کسب آرامش همسران در کنار هم را مهم‌ترین هدف و انگیزه از تشکیل خانواده و ازدواج بیان شده است.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: عوامل زیادی در زندگی روزمره همچون اختلافات اجتماعی، سیاسی سبب ایجاد استرس و اضطراب انسان‌ها می‌شود و آرامش انسان را از بین می‌برد، اما زمانی که فرد در جمع خانواده قرار می‌گیرد و با همسرش گفت‌وگو می‌کند، این امر سبب آرامش وی می‌شود.

 

آیت الله مصباح یزدی در ادامه با اشاره به اولویت داشتن تربیت فرزندان بر مشاغل اجتماعی بانوان، ابراز کرد: اجرای دستورات الهی در زندگی زناشویی سبب ایجاد آرامش در خانواده و میان همسران می‌شود.

 

وی به اهمیت مهر و محبت همسران در زندگی اشاره کرد و گفت: اگر همسران به دنبال زندگی مادی و دنیوی باشند، نمی‌تواند در خانواده آرامش ایجاد کنند و این امر سبب از بین رفتن علاقه میان هم می‌شود.

 

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) در ادامه سخنانش به عوامل ایجاد اختلاف‌های زناشویی اشاره کرد و افزود: اختلاف میان همسران ریشه‌های شیطانی دارد؛ شیطان سعی دارد میان همسران، فرزندان و والدین اختلاف و درگیری ایجاد کند.

 

وی با بیان این که اختلاف سلیقه‌ها میان همسران نباید سبب پرخاشگری و عیب جویی آنها از همدیگر شود، گفت: پرخاشگری و عیب جویی میان همسران سبب کدورت و بدبینی میان هم می‌شود و مناسب است اختلاف‌های زناشویی در فرصتی مناسب و در محیط آرام حل شود.

 

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: عیب جویی و پرخاشگری در خانواده سبب تربیت فرزندان پرخاشگر می‌شود، در آینده آن‌ها احترام والدین خویش را حفظ نمی‌کنند.

 

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) بیان کرد: گاهی اوقات آشنایان سبب ایجاد اختلاف‌های خانوادگی می‌شوند و مناسب است که همسران با تدبیر این اختلافات‌ها را از بین ببرند.

 

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: برقراری آرامش در خانواده و ایجاد مهر و محبت میان همسران سبب می‌شود که آن‌ها در فعالیت‌های روزانه خویش موفق عمل کنند.

 

گفتنی است، مهریه هر  زوج 14 سکه بهار آزادی بوده و خطبه عقد ازدواج از سوی آیت الله مصباح یزدی قرائت شد.