حجت الاسلام موسوی مطلق: امام حسین(ع) پیکره نیمه جان اسلام را احیاء کرد+گزارش تصویری

کد خبر: 62252
با آمدن یزید آخرین ضربه به پیکره اسلام وارد شد و حقیقت اسلام به کما رفت و برای اینکه اسلام از حالت کما خارج شود باید یک جراحی بسیار سختی صورت بگیرد. اباعبدالله علیه السلام این عمل را در سرزمینی به نام کربلا، در روزی به نام عاشورا و در اتاق عملی به نام گودی قتلگاه صورت گرفت.


وارث: سالروز ورود کاروان اسرای کربلا به شهر شام و ایام شهادت حضرت رقیه(س) با سخنرانی حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق و مداحی حاج مهدی اقدم نژاد، حاج حمید دادوندی و کربلایی علی روشن در هیئت علمدار انقلاب شام رقیه(س) برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق را می خوانید:

حجت الاسلام موسوی مطلق: امام حسین(ع) پیکر نیمه جان اسلام را احیاء کرد

سقیفه ضربه ی سختی به پیکره اسلام وارد کرد

اسلام با وجود سختی هایی که کشید به سن 23 سالگی رسید اما بعد از درگذشت پیامبر صلی الله علیه و آله دشمنان اسلام چنان ضربه ای به پیکره اسلام زدند که اسلام به زمین افتاد و نتوانست بایستد و آن ضربه ای بود که در سقیفه اتفاق افتاد. جوانی را فرض کنید که 23 ساله است و سختی های زیادی دیده و پخته شده است. نفر اولی، دوم و سوم برای خلافت آمدند و وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام بالای سر اسلام ایستاد تا اسلام از بین نرود، امیرالمومنین علیه السلام که لنگر زمین و آسمان و حقیقت عوالم وجود است و با شجاعتی که دروازه خیبر را از جا کنده است و به قدری در میدان های جنگ خوب می جنگیده است که پروردگار به برق سُم اسب حضرت قسم یاد کرده است: وَالْعَادِيَاتِ ضَبْحًا * فَالْمُورِيَاتِ قَدْحًا1 ؛ العیاذ بالله این قدر ضعیف شده است که شخصی بیاید و دست و پاهایش را ببندد و در مقابل چشمانش به همسر مکرمه اش توهین شود؟ اما حضرت صبر می کند.

فلذا وقتی امیرالمومنین علیه السلام کمربند دومی را گرفت فرمود: چه کنم که پیغمبر صلی الله علیه و آله امر به صبرم کرده است. یعنی داریم مریض داری می کنیم، حضرت زهرا سلام الله علیها مریض است گویی اسلام و قرآن مریض است و برای این مریض داری باید صبر کنیم.

وجود مقدس امام حسن علیه السلام جراحی دیگری بر پیکر اسلام کردند تا نمیرد و از بین نرود و آن صلح حضرت بود، صلح حضرت خیلی حرف بود حتی دوستان حضرت به او می گفتند یا مذل المومنین؛ اما حضرت صبر می کرد.

با حاکم شدن یزید، امام حسین(ع) فاتحه ی اسلام را خواند

وقتی یزید به حکومت رسید و خبر به حضرت اباعبدالله علیه السلام رسید حضرت فرمود: انا لله و انا الیه راجعون؛ به راستی فاتحه ی اسلام خوانده شد. چرا که با آمدن یزید آخرین ضربه وارد شد و حقیقت اسلام به کما رفت و برای اینکه اسلام از حالت کما خارج شود باید یک جراحی بسیار سختی صورت بگیرد. اباعبدالله علیه السلام این عمل را در سرزمینی به نام کربلا، در روزی به نام عاشورا و در اتاق عملی به نام گودی قتلگاه انجام دادند. عمل جراحی پایان یافت اما طبیب از بین رفت.

اینجا باید از پیکره اسلام بعد از جراحی مراقبت می شد، اطبا می گویند مراقبت بعد از عمل بسیار مهم است. حضرت زینب سلام الله علیها و اهل بیت علیهم السلام بعد از کربلا پیام را رساندند با قول و فعلشان، با رفتارهای کاملا عزت مندانه، حرف هایی می زدند که تا مغز استخوان دشمن را می سوزاندند. کاروان اصحاب امام حسین علیه السلام را سه روز پشت دوازه های شام نگه داشتند و شهر را آذین بسته بودند اما اهل بیت را بیرون از دوازه ها نگه داشتند تا مردم به آنها توهین کنند.

کاروان اسرا را در شب به حرکت در می آوردند و در روز استراحت می کردند امام سجاد علیه السلام می فرماید: خیمه برای استراحت برپا می کردند اما اسرا را بیرون از خیمه و در آفتاب و گرمای شدید نگه می داشتند.

معاویه 45 سال در شام حکومت کرد، مردم شام از آن روزی که معاویه حاکمشان بود لعن امیرالمومنین علیه السلام را شنیده بودند فلذا وقتی از نحوه شهادت حضرت سوال می کردند گفتند که ایشان با فرق شکافته و در هنگام نماز به شهادت رسیدند، مردم با تعجب می پرسیدند: مگر علی نماز هم می خواند؟!

پیرمردی شامی به امام سجاد علیه السلام گفت: خدا را سپاس كه شما را كشت و نابود كرد و شهرها را از مردان شما آسوده ساخت و يزيد را بر شما پيروز نمود. حضرت در جوابش فرمود: آیا قرآن می خوانی؟ این آیه را خوانده ای؟ قُلْ لاَ اَسْیَلُکُمْ عَلَیْهِ اَجْراً اِلاَّ الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى2 ؛ ذوی القربی ما هستیم که پیامبر صلی الله علیه و آله دستور به مودت و محبت آنها داده است.

احترام ویژه مسیحیان به سم الاغ حضرت عیسی(ع)

هنگامی که سر مقدس امام حسین علیه السلام را به شام بردند، یزید دستور داد آن سر مقدس را در میان تشت طلایی گذاشتند. یزید ملعون نسبت به سر مقدس، بی حرمتی ها کرد و دهن کجی ها نمود.
فرستاده قیصر روم که مسیحی بود و در آن مجلس حضور داشت، وقتی بی حرمتی های یزید را نسبت به آن سر مقدس دید نتوانست تحمل کند، بلند شد و به یزید گفت: ما مسیحیان معتقدیم که سم الاغ حضرت عیسی علیه السلام در یکی از جزایر است، از این رو به احترام آن هر سال از اقطار عالم به آن جزیره رفته و آن را طواف می کنیم و برای آن نذرهای گوناگون می نماییم و احترام شایانی به آن مکانی که سم در آن است می نماییم. گواهی می دهم که شما در خط باطل هستید که با سر مقدس فرزند پیامبرتان چنین می کنید.

افشاگری امام سجاد(ع) در مجلس یزید

یزید در سخنانی آنچه لایق خودش و اجدادش بود به اهل بیت علیهم السلام نسبت داد، امام سجاد علیه السلام فرمود: یزید می خواهم روی این چوبها بروم و حرف بزنم. حضرت نفرمود: منبر؛ چون منبر موقعی است که فرد بخواهد که بر فراز آن از قرآن و سنت پیغمبر صلی الله علیه و آله و حق و عدالت بگوید. یزید در ابتدا اجازه نداد اما مردم گفتند اجازه بده برود و حرف بزند، یزید گفت: شما اینها را نمی شناسید تا آل ابوسفیان را افشا نکند پایین نمی آید.

همه ی مردم از کنجکاوی اینکه حضرت چه می خواهد بگوید ساکت شدند، امام ایستاد و حمد و ثنای الهی را به جا آورد و فرمود: مردم خدا به ما 6 چیز داده است و ما را بواسطه ی 7 چیز به شما برتری بخشیده.

أَیُّهَا النَّاسُ أُعْطِینَا سِتّاً وَ فُضِّلْنَا بِسَبْعٍ أُعْطِینَا الْعِلْمَ وَ الْحِلْمَ وَ السَّمَاحَةَ وَ الْفَصَاحَةَ وَ الشَّجَاعَةَ وَ الْمَحَبَّةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ وَ فُضِّلْنَا بِأَنَّ مِنَّا النَّبِیَّ الْمُخْتَارَ مُحَمَّداً وَ مِنَّا الصِّدِّیقُ وَ مِنَّا الطَّیَّارُ وَ مِنَّا أَسَدُ اللَّهِ وَ أَسَدُ رَسُولِهِ وَ مِنَّا سِبْطَا هَذِهِ الْأُمَّةِ مَنْ عَرَفَنِی فَقَدْ عَرَفَنِی وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْنِی أَنْبَأْتُهُ بِحَسَبِی وَ نَسَبِی3 ؛

خداوند به ما علم و حلم داده است. خدا به ما جوانمردی و فصاحت داده است. (ای مردم! خداوند به ما شش خصلت عطا فرموده و ما را به هفت ویژگی بر دیگران فضیلت بخشیده است، به ما ارزانی داشت علم، بردباری، سخاوت، فصاحت، شجاعت و محبت در قلوب مؤمنین را)

حلم از این بالاتر که حجت خدا باشی و ببینی این قدر اذیتت می کنند؟ مگر می شود در لباس اسارت با غل و زنجیر چنین سخنانی گفت؟ حضرت فرمود: شرط ایمان محبت ماست. مردم شام با خود گفتند شما چند روز است اینجا هستید و ما به شما جسارت کردیم و محبت نکردیم. در نتیجه مردم تشویق شدند ادامه ی سخنان حضرت را بشنوند.

حضرت در فراز بعدی فرمود: و ما را بر دیگران برتری داد به اینکه پیامبر بزرگ اسلام، صدیق [امیر المؤمنین علی علیه السلام]، جعفر طیار، شیر خدا و شیر رسول خدا صلی الله علیه و آله [حمزه]، و امام حسن و امام حسین علیه السلام دو فرزند بزرگوار رسول اکرم صلی الله علیه و آله را از ما قرار داد. [با این معرفی کوتاه] هر کس مرا شناخت که شناخت، و برای آنان که مرا نشناختند با معرفی پدران و خاندانم خود را به آنان می شناسانم.

حضرت فرمود: ما از فرزندان رسول خدا صلی الله علیه و اله هستیم. امام جامعه را شناخته بود و می دانست وقت آن نیست نام علی علیه السلام را بیاورد چون مردم هلهله می کنند با صفتی حضرت علی علیه السلام را نام بردند که دیگران غصب کرده بودند. آوازه شجاعت حمزه خیلی فراتر بود و همه او را می شناختند، مردم سبط پیامبر صلی الله علیه و آله را شنیده بودند اما نمی دانستند امام سجاد علیه السلام فرزند یکی از سبطین است. حضرت بعد از آن شرع کرد بیش از 20 مورد از فضایل پیامبر صلی الله علیه و آله و امیرالمومنین علیه السلام را بیان کرد. مظلومیت حضرت علی علیه السلام زیاد است به فرموده پیامبر صلی الله علیه و اله: علی تو مظلوم تمام دوران هستی.

امام سجاد علیه السلام در خاتمه سخنانشان فرمود: جَدِّی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ ثُمَّ قَالَ أَنَا ابْنُ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ أَنَا ابْنُ سَیِّدَةِ النِّسَاءِ؛ با این سخنان مردم به هم ریختند و تازه حضرت را شناختند و شروع به گریه و زاری کردند. یزید برای اینکه مجلس را به هم بزند به موذن گفت اذان بگو. وقتی موذن به عبارت أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ رسید حضرت به یزید فرمود: بگو این پیغمبر صلی الله علیه و آله پدر من است یا پدر تو؟4

حجت الاسلام موسوی مطلق: امام حسین(ع) پیکر نیمه جان اسلام را احیاء کرد

پی نوشت:


1- سوره عادیات آیه 1-2.

2- سوره شوری آیه 23.

3- نفس المهموم 450.

4-  بحار الانوار 45/137؛ الاحتجاج 2/132 به اختصار نقل كرده است.