ارزش بسیار سحری خوردن در ماه میهمانی خدا

کد خبر: 70108
یک کارشناس علوم قرآنی با اشاره به اعمال ماه مبارک رمضان، از ارزش بسیار سحری خوردن در ماه میهمانی خدا سخن گفت.
وارث:ماه مبارک رمضان اعمال پرفضیلت بسیاری دارد که بر این اساس بخشی از این اعمال، به اعمال مشترک مشهور هستند.

وی توضیح داد: سید بن طاوس از حضرت امام جعفر صادق و امام موسى کاظم (علیهم السلام) روایت کرده که فرمودند: پس از هر نماز در ماه رمضان دعای زیر را بخوانید:

" اَللّـهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فِی عامی هذا وَفی کُلِّ عامٍ ما اَبْقَیْتَنی فی یُسْرٍ مِنْکَ وَعافِیَةٍ، وَسَعَةِ رِزْقٍ، وَلا تُخْلِنی مِنْ تِلْکَ الْمواقِفِ الْکَریمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَةِ، وَزِیارَةِ قَبْرِ نَبِیِّکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَفی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیا وَالاَْخِرَةِ فَکُنْ لی، اَللّـهُمَّ اِنّی اَساَلُکَ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ مِنَ الاََمْرِ الَْمحْتُومِ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذی لا یُرَدُّ وَلا یُبَدَّلُ، اَنْ تَکْتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئاتُهُمْ، واجْعَلْ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ، اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَتُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَتُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَدَیْنی آمینَ رَبَّ الْعالَمین.

خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانى که عمرم باقى است و در آسایش و گشایش روزى به سر مى برم، زیارت خانه ات(بیت الحرام) را نصیبم گردان؛ و مرا از درک موقف هاى گرامى و دیدن مکان هاى شریف و زیارت قبر پیغمبرت (که درودت بر او و آلش باد) محروم مکن؛ و در برآوردن جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یارى ام کن. اى خدا! از تو درخواست مى کنم هر آنچه از قضا و قَدَرت را که در شب قدر حتمى قرار دادى و دیگر برگشت و تغییرى نمى پذیرد، مرا از حجاج بیت الحرامت قرار دهى. حاجیانى که حجشان پسندیده، سعیشان پذیرفته، گناهانشان آمرزیده و اعمال بدشان بخشیده شده است؛ و عمر طولانى در راه بندگى ات و روزىام را فراوان قرار ده و امانت‌ها و قرضم را ادا فرما. "

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: همچنین افطار کردن پس از نماز مستحب است مگر آن که بر فرد روزه‌دار ضعف غلبه کرده باشد یا جمعى منتظر باشند.

وی اظهار کرد: همچنین برای افزایش هرچه بیشتر ثواب روزه، سفارش شده در حالی که فرد روزه‌دار در هنگام افطار این دعا را بخواند: " اللهم لک صمت و على رزقک افطرت و علیک توکلت (خدایا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار مى کنم و بر تو توکل دارم. "

مرادی یادآور شد: خواندن سوره قدر در هنگام افطار، صدقه دادن در لحظه افطار، هزار مرتبه خواندن سوره قدر در هر یک از شب‌های ماه رمضان، افطاری دادن به روزه‌داران و خواندن دعای افتتاح در هر یک از شب‌های این ماه مبارک از دیگر اعمال مشترک ماه مبارک رمضان است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در سحرهای ماه مبارک رمضان نیز اعمالی مانند سحری خوردن، خواندن سوره قدر و همچنین دعای ارزشمندی که از امام رضا(ع) نقل شده است، در زمره فعالیت هایی قرار می‌گیرد که بهتر است روزه داران آن‌ها را در ماه رمضان به جای بیاورند.
منبع:میزان