زیارت محصول مؤدت و محبت خالصانه به اهل بیت(ع) است

کد خبر: 75468
مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه زیارت محصول مودت، محبت و عشق خالصانه به اهل بیت(ع) است، عنوان کرد: زیارت و توسل به اهل بیت(ع) از شاخصه‏‌های مهم اعتقادی شیعیان به‏‌شمار می‌‏رود.
وارث: حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی‏‌نیا در ویژه برنامه های فرهنگی-مذهبی حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به آثار زیارت امام رضا(ع) اظهار کرد: بنابر حدیث امام جواد(ع) زیارت با معرفت امام رضا(ع) گناهان گذشته و آینده انسان را می آمرزد و این مهم نیاز به شناخت امام دارد.
این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: بخشیده شدن گناهان آینده، به خاطر بسته شدن راه‏‌های گناه و حضور قلب انسان در درگاه الهی است که این فرآیند بر اثر زیارت با معرفت حاصل می‌‏شود.
وی افزود: کسی که در این دنیا با رعایت آداب زیارت به زیارت پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) برود در زمان حیات مادی و معنوی گناهانش آمرزیده می‏‌شود.
فرازی‌نیا در خصوص نشانه‏های شیعیان تصریح کرد: زیارت و توسل به اهل بیت(ع) که از آیات صریح قرآن کریم است، از شاخصه‌‏های مهم اعتقادی و رفتاری شیعیان در این دنیا به‏شمار می‌‏رود.
وی ابراز کرد: در روایات پیشوایان معصوم‌(ع) بر زیارت مشاهد و اماکن مقدس تاکید زیادی شده است و سیره‌ عملی اهل‌بیت(ع) و علمای بزرگ گواهی روشن بر این مهم هست، چرا که زیارت این اماکن مقدس فواید زیادی در زندگی فردی و اجتماعی انسان و همچنین در زندگی اُخروی انسان دارد.
حجت الاسلام فرازی‏ن‌یا زیارت امام رضا(ع) را یکی از نعمات الهی برشمرد و گفت: هر روز باید در قالب معنوی با امام مهربانی‌‏ها ارتباط برقرار کنیم که اگر این نعمت را قدر ندانیم در آخرت از ما درباره این نعمت پرسیده خواهد شد.
وی تصریح کرد: زیارت محصول مودت و محبت و عشق خالصانه به اهل بیت(ع) است. در روایتی امام باقر(ع) می فرمایند «ای شیعیان، محبت خود به ما اهل بیت را کم نشمارید که این محبت و مودت مصداق باقیات الصالحات است.»
این استاد حوزه ادامه داد: در راستای زیارت ائمه(ع)، کدورت‌ها و تیرگی‌های اعتقادی و اخلاقی و رفتاری شستشو داده و زدوده می‌شود.
خطیب حرم رضوی با تأکید بر اینکه «زیارت عارفانه» به معنای اقتدا به امام رضا(ع) در زندگی، سیره، سنت و گفتار است، اظهار کرد: گناه کردن، نبود حیاء و حجاب، چشم‌چرانی، گران فروشی و بی حرمتی انسان را از امام معصوم(ع) دور می‏‌کند.
وی در بخش دیگر سخنانش زیارت امام‏زادگان و اولیاء الهی را امری پسندیده و مهم برشمرد و با اشاره به اینکه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در دانش و تقوا به منزلتی رسید که همواره مورد احترام و اعتماد امام معصوم زمان خویش بود، گفت: یکی از ابعاد مهم در شخصیت حضرت عبدالعظیم(س) مقام و منزلت علمی و دانش و خدمات علمی اوست. وی علاوه بر نقل احادیث از ائمه معاصر خود کتاب‌هایی نیز تالیف نموده است.
حجت الاسلام فرازی‏نیا ادامه داد: حضرت عبدالعظیم(س) بسیار مورد توجه ائمه(ع) قرار گرفته است. به طوری‌که در روایتی، ثواب زیارت آن بزرگوار را معادل ثواب زیارت امام حسین(ع) بیان کرده‌اند.

منبع:آستان نیوز