پلارک عنوان کرد:

موکب‌ها نباید هتل شوند/ موکب‌داران را آموزش می‌دهیم

کد خبر: 86914
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه نباید موکب‌های اربعین به هتل تبدیل شوند، گفت: تمام تلاش ما بر حفظ کرامت زائر است اما مخالف تبدیل موکب به هتل و ایجاد موکب‌های فاخر و مجلل هستیم.
وارث

حسن پلارک، رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین، در پاسخ به این سؤال که ایجاد موکب‌های مجلل برخلاف توصیه‌های ائمه(ع) در خصوص زیارت امام حسین(ع) است چه توصیه‌ای در این زمینه به موکب‌داران دارید؟ گفت: امسال آموزش‌هایی برای موکب‌داران در زمینه‌های مختلف از نوع برخورد با زائران، نوع خدماتدهی، رعایت اخلاق فردی و جمعی و ... ارائه کردیم و امیدواریم عملکردها سال به سال بهتر شود.

وی ادامه داد: ایجاد موکب‌ها دو جنبه دارد. یک جنبه ارائه خدمات رفاهی و جنبه دیگر اقدامات فرهنگی است که در حوزه فرهنگی موکب‌داران با نصب پرچم، بیرق و نمادهای دینی سعی می‌کنند موکب خود را زیباتر کنند. البته از نظر میزان خدمات رفاهی موکب‌های ایرانی با موکب‌های عراقی متفاوت هستند. موکب‌های عراقی برای چند روز ارائه خدمت می‌کنند و بعد از اربعین می‌روند یعنی زائران برای استراحت یک یا دو شب از این موکب‌ها استفاده می‌کنند، اما موکب‌های ایرانی حداقل ۱۰ شبانه روز فعالیت می‌کنند و زائران ایرانی نیز سفر طولانی‌تری دارند. به همین دلیل باید خدمات موکب‌های ایرانی از نظر بهداشت و خدمات رفاهی بیشتر باشد تا زائران دچار مشکل نشوند.

پلارک بیان کرد: موکب‌هایی که در مسیر نجف به کربلا داریم مانند موکب‌های عراقی هستند، اما موکب‌های استقراری در فضای ساختمانی ایجاد می‌شوند و البته ساختمان کامل در مسیر کم داریم.

وی افزود: درست است که توصیه شده زائران اربعین و امام حسین(ع) یاید سختی راه را تحمل کنند تا اجر و ثواب زیارتشان بیشتر باشد، اما ما وظیفه داریم کرامت زائر را حفظ کنیم و همه تلاشمان تا آنجایی که می‌توانیم بر حفظ کرامت زائر است، ولی مخالف تبدیل موکب به هتل و ایجاد موکب‌های فاخر و مجلل هستیم.

منبع:ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.