عادل تشریح کرد:

اقدامات اوقاف در راهپیمایی اربعین حسینی

کد خبر: 86928
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف از سیاستگذاری‌های سازمان اوقاف برای مشارکت در راهپمایی اربعین را خودداری از موازی‌کاری دانست و گفت: برخی فعالیت‌ها به خوبی از سوی مردم صورت می‌گیرد اما برخی از موضوعات از توان مردم خارج است. به همین دلیل سازمان اوقاف خود را متولی خلأهای موجود می‌داند.
وارث

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، به تشریح اقدامات این سازمان به منظور مشارکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی پرداخت و گفت: ستاد مرکزی اربعین در سازمان اوقاف تشکیل شده است، چراکه برخی موقوفات در سطح کشور به موضوعات اربعین و برخی دیگر به محور عتبات عالیات اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مأموریت‌های سازمان اوقاف در حوزه زیارت و فرهنگ‌سازی برای زیارت صحیح است، بیان کرد: بدین جهت با توجه به فراوانی موقوفات در زمینه سیدالشهدا(ع)، سازمان اوقاف بر خود واجب می‌داند که در موضوع راهپیمایی اربعین وارد شود.

حجت‌الاسلام عادل با تأکید بر اینکه فعالیت سازمان اوقاف در این زمینه به عنوان یک دستگاه دولتی نخواهد بود، اظهار کرد: فعالیت اوقاف در مرزهای شلمچه، چزابه، مهران و احیانا خسروی به عنوان یک دستگاه دولتی نیست تا حساسیت‌های قومی و قبیله‌ای ایجاد نکند، بلکه برنامه‌ها به صورت مردمی انجام می‌شود.

وی از سیاستگذاری‌های سازمان اوقاف برای مشارکت در راهپمایی اربعین را خودداری از موازی‌کاری دانست و گفت: برخی فعالیت‌ها به خوبی از سوی مردم صورت می‌گیرد، اما برخی از موضوعات از توان مردم خارج است. به همین دلیل سازمان اوقاف خود را متولی خلأهای موجود می‌داند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با اشاره به حجم میلیونی افراد که در راهپیمایی اربعین تردد دارند، اظهار کرد: در این راستا با توجه به مشکلاتی که در حوزه حمل‌ونقل و ایجاد تهویه مطبوع هوا وجود دارد، از امکانات استان‌ها در حوزه‌های مختلف بهره گرفته می‌شود تا به ارائه خدمت در این مراسم معنوی بینجامد.

وی افزود: یک محور در مرز سیستان و بلوچستان برای زائران پاکستانی مستقر است که با بی‌مهری از سوی دولت خود در این زمینه روبه‌رو هستند و نیاز به دریافت خدمات دارند. محورهای دیگر در شلمچه، چزابه، مهران، در صورت امکان خسروی و در عتبات عالیات نیز در محورهای نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر هستند.

وی با بیان اینکه در سامرا به دلیل شرایط موجود موکب‌های محدودی برای پذیرایی از زائران وجود دارد، گفت: در این راستا استان‌های مازندران، قم و زنجان موکب‌هایی را برپا می‌کنند.

عادل بخشی از فعالیت‌های موکب‌ها را تبلیغی دانست که با حضور مبلغان دینی همراه است و یادآور شد: در این راستا اعزام مبلغ صورت می‌گیرد تا در زمینه پاسخ به شبهات، برپایی نماز جماعت و اجرای برنامه‌های فرهنگی اقدامات لازم انجام شود. همچنین هماهنگی‌های لازم با کمیته بهداشت و درمان اربعین انجام شده است تا در کنار موکب‌های سازمان اوقاف بخش پزشکی نیز مستقر باشد، به نحوی که پزشک از سوی آنان و تجهیزات دارو و درمان از سوی اوقاف تأمین شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تعبیه سرویس‌های بهداشتی در مرزها را از دیگر اقدامات سازمان اوقاف برای راهپیمایی اربعین برشمرد و گفت: در تمام مواکب نجف، کربلا و کاظمین مراسم فرهنگی شاخص با حضور مداحان و سخنرانان شاخص با همکاری هیئت رزمندگان اسلام برگزار می‌شود تا حجم عمده زائران از آن بهره‌مند شوند.

وی به فراوانی نیات در زمینه راهپیمایی اربعین اشاره و بیان کرد: طی چند سال گذشته که راهپیمایی اربعین جنبه پررنگ‌تری پیدا کرده، بسیاری از نیات مردم نیز به این موضوع اختصاص یافته است. البته در زمینه راهپیمایی اربعین طی سال‌های گذشته نذورات متعددی انجام شده است؛ درصدد هستیم با فرهنگ‌سازی این امور خیر را به سمت ماندگار شدن با وقف به پیش ببریم.

عادل در پایان سخنان خود گفت: اعتبار مراسم راهپیمایی اربعین در سال گذشته از محل موقوفات بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.