حجت الاسلام علوی تهرانی:آیا ما شیعه علی علیه السلام هستیم؟

کد خبر: 86966
... تفکرمان موحدانه نیست، گرایشمان بغض نیا نیست، کنشمان زاهدانه نیست، پس ما شیعه علی علیه السلام نیستیم.
وارث

مراسم  عزاداری شب دوم دهه سوم محرم  با سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی و  مداحی کربلایی حمید علیمی و کربلایی محسن عرب خالقی در  حسینیه بیت العباس علیه السلام برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی را بخوانید.

شیعه اهل بیت (ع)، یا محب اهل بیت(ع) ؟!

عده ای از ایران به سمت مدینه، خدمت علی ابن موسی الرضا علیه السلام رفتند. امام سال 203 به شهادت رسیدند و در سال 200 هجری به ایران آمدند، قبل از آن در مدینه بودند. اینان شرف یاب به محضر امام شدند و در خانه حضرت را زدند. امام علیه السلام فرمودند شما که هستید؟ گفتند ما جمعی از شیعیان شما هستیم.

حضرت تامل کردند و فرمودند: شما را نمی شناسم و در را باز نکردند. این حدیث در کتاب عیون اخبار الرضا اثر مرحوم صدوق است. مرحوم صدوق می گوید اینان 60 بار در خانه امام را زدند و گفتند ما شیعه شما هستیم و حضرت فرمودند نمی شناسم. بار آخر در این چند روزی که به خانه حضرت می آمدند، زمانی که در زدند و حضرت فرمود که هستید؟ گفتند: ما جمعی از محبین شما هستیم.حضرت تامل کردند و در را به رویشان باز کردند و از ایشان پذیرایی خوبی کردند.

شخصی در بین آنها علت را جویا شد، حضرت فرمودند: به خاطر اینکه شما در 60 بار گذشته ادعایی را میکدید که در آن ادعا دروغگو بودید، شما گفتید شعیان من هستید در حالی که اثری از شعیان من ندارید. بار آخر گفتید که ما محب شما هستیم، من به اعماق قلب شما که توجه کردم، متوجه درست بودن حرف شما شدم و در را گشودم.

به ادعای من و شما نیست، به خریدن آن ها است. باید ببینیم آنها ما را به عنوان تشیع میخرند یا نمی خرند.

یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام، به خدمت ایشان رسید و گفت: ما به خاطر نسبتی که با شما داریم، مورد توهین مردم واقع شده ایم، با ما معامله و ازدواج نمی کنند. این شخص منتظر بود تا امام صادق علیه السلام از او دلجویی کند و وعده دستگیری در آخرت بدهد.

امام فرمودند: مگر شما به ما منسوب هستید؟ چرا فکر کردید به ما منسوب هستید؟

ما سه لایه ارتباطی با ائمه علیهم السلام داریم.

تشییع علی علیه السلام یعنی ولایت علی علیه السلام را داشتن. اینکه شما می گویید شیعه امیرالمومنین علیه السلام هستم یعنی باید نسبت به ایشان ولایت مدار باشید. حالا ما ولایت دار هستیم یا نه؟

برای پاسخ به این سوال باید اول بدانیم ولایت مدار به چه معناست؟ وقتی ما رابطه خودمان را با شخصی که قرار است سرپرست ما باشد می سنجیم، ما ولایتمدار می شویم  و آن شخص ولی می شود.

 ما چه زمانی می توانیم بگوییم ولایتمدار علی علیه السلام هستیم؟

هر انسانی سه ویژگی اصلی دارد. ویژگی اول جهان بینی و تفکر او می باشد. اینکه از نظر شما برای رسیدن به بهترین شکل در عالم هستی باید چه کرد؟

ویژگی دوم انسان تمایلات و گرایشات اوست. شما به چه چیزی تمایل و علاقه دارید؟

ویژگی سوم رفتار و کنش انسان است. این سه به هم مرتبط است. هر آنچه فکر تو باشد، تمایل تو در راستای فکر و رفتار تو در راستای تمایلات تو قرار می گیرد.

ولایتمداری یعنی ما که بناست ولایت و سرپرستی کسی را بپذیریم در بینش، گرایش و کنش شبیه به ولی و یا نزدیک به ولی باشیم، اگر این اتفاق افتاد یعنی شما ولایت آن شخص را دارید، یعنی فکر شما، گرایشات شما و رفتار شما علوی باشد.

اگر این سه نزدیک و یا شبیه بود یعنی ما ولایت امام علی علیه السلام را داریم. حال ما شیعه علی علیه السلام هستیم؟

شیخ جعفر شوشتری می گفتند: مردم 124 هزار پیغمبر آمدند و میگویند فقط خدا را بپرستید ولی من می گویم خدا را هم بپرستید. تفکر ما توحیدی نیست، تفکر ما مادی است. ما از حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت امیر علیه السلام فقط عدد را میدانیم که برای مهریه استفاده کنیم.

گرایش امیرالمومنین علیه السلام بغض نسبت به دنیا است. من اگر به شما بگویم دنیا را کنار بگذار می گویید مگر می شود آنچه را که خدا حلال کرده بر خودمان حرام کنیم؟ حضرت علی علیه السلام این کار را کردند چون تعلق به دنیا نداشتند. ایشان فرمودند من اگر بخواهم میتوانم از بهترین عسل بخورم، بهترین نان ها را بخورم، امیرالمومنین علیه السلام ثروتمند بود. اما بغض دنیا را دارد.

ما حب دنیا راداریم. تفکر کسی توحیدی است که از گناه دور باشد. خدا ما را میبیند و گناه میکنیم و هر چقدر آلوده به گناه باشیم به همان اندازه از توحید دور هستیم. گرایش علی علیه السلام، گرایش آخرت است.

کنش و رفتار حضرت در دنیا زاهدانه بود، اما ما اشرافی گری زندگی و فکر میکنیم، ( من داشته باشم، ثروتمند شوم به فقرا هم کمک کنم) این خلاف زهد است.

حضرت از حفر چاه می آمدند، شخصی دید که لبانشان تکان می خورد، گفت: آقا ذکری برای برکت آب چاه می گویید؟ حضرت فرمودند: نه چاه را وقف کردم.

ما چنین کاری میکنیم؟ ماه گرایش و کنش و تفکرمان نزدیک به علی علیه السلام است؟

حضرت فرمودند شیعیان  من در دو چیز قابل سنجش هستند، اول اینکه مراقب نمازشان هستند و دوم اینکه مواسات مالی دارند. به نقل از موسی بن جعفر علیه السلام مواسات مال یعنی اینکه یک لباس من، یک لباس تو، یک درهم من، یک درهم تو، هر مسلمانی باید اینطور باشد، که اگر باشد دیگر نیازی به کمیته امداد نیست.

ما نه کنش و نه گرایش و تفکرمان مانند حضرت علی علیه السلام است. تفکرمان موحدانه نیست، گرایشمان بغض نیا نیست، کنشمان زاهدانه نیست، پس ما شیعه علی علیه السلام نیستیم.

دومین گام ارتباط این است که ما محب اهل بیت علیهم السلام باشیم.

 

برای دیدن گزارش تصوصری این مراسم کلیک کنید


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.