استاد انصاریان در حسینیه هدایت

محبوب‌ترین عمل بنده نزد خداوند غلبه بر نفس اماره است

کد خبر: 87026
 استاد انصاریان گفت: محبوب‌ترین عبد نزد خدا کسی است که خداوند او را بر ضد تمام خواسته‌های نامشروع نفس اماره موفق کرده باشد.
وارث

شیخ حسین انصاریان به مناسبت دهه سوم ماه محرم در حسینیه هدایت به سخنرانی پرداخت و گفت: محبوب‌ترین عبد نزد خدا کسی است که خداوند او را بر ضد تمام خواسته‌های نامشروع نفس اماره موفق کرده باشد.

استاد حوزه علمیه افزود: کل آلودگی‌های مردم تاریخ محصول حکومت نفس اماره بر آنهاست. نفس انسان او را به زشتی فرمان می‌دهد و محال است که از دریا دریا گناه سیر شود.

استاد انصاریان با اشاره به سخن یکی از حکمای الهی، عنوان کرد: معده هوای نفس مجموعه‌ خواسته‌های نامشروع دارد که از طریق چشم، گوش، ارتباطات شعله‌ور شده و انسان را سر چهارراه خواسته‌های غیرمعمول، غیرشرعی و نامحدود قرار می‌دهد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه ظرفیت نفس اماره با جهنم یکی است، اظهار داشت: بر اساس روایتی از امیرمومنان امام علی(ع) جهنم 7 طبقه روی هم دارد اما بهشت با اینکه 8 بخش است به گستردگی آسمان‌ها و زمین است.

وی افزود: بر اساس آیات قرآن کریم همه چیز از جمله جهنم در آخرت زنده است شعور دارد و غضبناک می‌شود گوش شنیدن دارد و خدا با او حرف می‌زند.

استاد انصاریان افزود: نفس اماره حالتی دارد که هرچه در آن ریخته شود سیر نمی‌شود اما اگر خواهش‌های آن اجابت نشود به مرور از بین رفته جای خود را به نفس مطمئنه، راضیه، کشفیه، شهودی خواهد داد در مرحله شهودی ملکوت آسمان و زمین را دیده و توحید ناب را مشاهده می‌کند.

استاد حوزه علمیه با استناد به روایتی از پیامبر(ص) گفت: دشمن‌ترین دشمنان شما نفس شماست که بین دو پهلوی شما قرار گرفته و آن شکم و شهوت است؛ والدین باید با بیان ضرر این دو مورد نفس اماره را از ابتدا کوچک کنند زیرا هرچه بزرگتر شود سیر نشده و انسان را به نابودی می‌کشاند.

وی با استناد به روایتی از امیرمومنان امام علی(ع) خاطرنشان کرد: بنده‌ای که خداوند او را بر ضد نفس اماره کمک کند به منازل خالص عرفانی، الهی و عبادی وارد می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.