خبر هیئت؛

حجت الاسلام موسوی مطلق: شرایط تهیه حرز امام جواد (ع) چیست؟

کد خبر: 90637
وارث

مراسم ولادت امام جواد علیه السلام در هیئت ریحانة النبی (س) با سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق برگزار شد. در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق را می خوانید: 

حرز امام جواد علیه السلام

روزی یک زنی نزد همسر امام جواد علیه السلام که ام عیسی نام داشت آمد و ادعای همسری حضرت را کرد. ام عیسی ناراحت شد و به نزد پدرش مامون رفت. و از حضرت به او شکایت کرد. مامون در حالت مستی بود. شمشیر را کشید و راهی منزل حضرت شد. امام جواد علیه السلام درمنزل خود نشسته بودند. مامون شروع به زدن شمشیر به بدن مبارک حضرت کرد. سپس برگشت. مردم از کار او ناراحت شده بودند.بعد از تمام شدن مستی، مامون خادمش را به منزل حضرت فرستاد تا ببیند چه بلایی به سر امام آمده است. خادم رفت و مشاهده کرد که حضرت در کمال صحت و سلامتی نشسته بودند. این را به مامون گفت. مامون بسیار تعجب کرد. و در پی علت آن که چرا ضربات شمشیر به بدن مبارک حضرت کارساز نبوده بود. دوباره خادم به نزد مامون رفت و گفت سرورم شما می دانید که از امام هرچه تقاضا کنید رد نمی کند. من یک نقشه ای دارم تا علت را متوجه شویم. مجدد به نزد حضرت رفت و گفت آقا لباستان را تبرکی می شود به من دهید؟ حضرت بلافاصله لباسشان را درآوردند. خادم مقصودش از این کار این بود که ببیند واقعا بدن ایشان سالم است یانه. وقتی سالم بودن بدن حضرت را دید از ایشان سوال کرد که آقاجان راز این که بدن شما توسط شمشیر مامون زخمی نشده است چیست؟ حضرت فرمودند: من باخودم حرزی همراه دارم که مرا از بلاها نگه می دارد. خادم پرسید یابن الرسول الله می شود این حرز را به ماهم دهید؟ امام قبول کردند و به او نیز دادند. از این قضیه حرز امام جواد علیه السلام معروف شد و از جمله حرزهایی ست که با معروف شدنش تمامی شیعه و سنی نیز استفاده می کردند. 

 حرز چیست؟ 

در معارف ماهم حرز وجود دارد که انبیا حرزی را می نوشتند و به همراه خود می داشتند. حرز به معنای پناهگاه و جای محکم و استواریست که باعث محافظت از انسان می شود. تعویذ نیز همین معنا را دارد. تعویذ خواندنی و نوشتنی ست. اما حرز می تواند یک شی باشد که بخاطر قداستش بعنوان یک حرز محسوب می شود. 
حرز در اصطلاح امکان دارد دعا، شی، ذکر و حتی شعر نیز باشد. حرز را باید همانگونه که حضرت گفته اند داشته باشیم. اگر کم یا زیاد شود دیگر آن تاثیر خود را نخواهد داشت. مثلا در دعای کمیل که امام سه مرتبه یارب گفته اند ماهم باید سه مرتبه بگوییم. اگر به نیت کم و زیاد باشد نوعی دخل و تصرف در سخن امام می شود و باعث می شود حتی تاثیر منفی نیز داشته باشد. 

* شرایط تهیه حرز امام جواد علیه السلام

باید این حرز را نوشت. اگر کپی باشد صحیح نیست. و این نوشتن هم شرایطی دارد.
1- باید با وضو باشید.
 2- روبه قبله باشید. 
3- اگر در روزی که می خواهید این حرز را بنویسید نمازتان قضا شده باشد نمی توانید این کار را انجام دهید.
4- روی کاغذی باید نوشت که خط نداشته باشد. 
5- با مداد باید نوشته شود.
6- باید یقین حاصل شود که مداد را مسلمان ساخته است. 
7- می توانید وکالت به یک شخص مومن دهید تا برایتان بنویسد.
8- نباید در زمان قمر در عقرب باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.