حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی: حضرت زهرا(س) یک تنه با دلی شکسته برای حفظ اسلام برخاستند/ حاج حسن خلج: چونان تو مهربان جفتی کجا جویم پرستویم

کد خبر: 9278
مراسم عزاداری هیئت الزهرا(س) در شام شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی و مداحی مداحان اهل بیت (علیهم اسلام) حاج حسن خلج و حاج احد قدمی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
وارثمراسم عزاداری هیئت الزهرا(س) در شام شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی و مداحی مداحان اهل بیت (علیهم اسلام) حاج حسن خلج و حاج احد قدمی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ادامه بخشی از سخنان حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی بیان شده است:


همانطور که مرقد مطهر صدیقه طاهره(س) پنهان است، تاریخ شهادت این بزرگوار هم پنهان است تا 6 تاریخ برای شهادت این بزرگوار بیان شده است. البته این گویای عنایات الهی است . از طرفی مظلومیت است و از طرفی نیز روزی محضر حضرت آقا بودیم که عزیزی از ایشان همین سوال را پرسید که بلاخره تاریخ دقیق شهادت مادرتان چه زمانیست؟ ایشان پاسخی بس حکیمانه دادند و فرمودند خداوند می خواسته مردم خیلی به یاد مادر ما باشند و خیلی برای مادر ما عزاداری کنند این چه جواب حکیمانه ایست!

روایتی از حضرت صادق(ع) است که تصحیف شده است و دقیق مشخص نیست که معروف ترینش همان 75 روز و95 روز است که آنچه که مد نظر ماست و قاعده ما خاک پای روضه خوان های حضرت صدیقه(س) این است که از 10 روز قبل از 75 روز تا 10 روز پس از 95 روز را عزاداری کنیم که می شود همان40 روز. که منتهی می شود به ولادت حضرت صدیقه طاهره(س) که در تاریخ ولادت هیچ گونه اختلافی وجود ندارد.

دائر مدار معارف همه حضرات انبیاء الهی معرفت حضرت زهرا بوده است. به عبارتی هر پیامبری که می خواست در خانه خدا مرتبه و مقام بالاتری پیدا کند، باید معرفتش را نسبت به حضرت صدیقه بالاتر می برد و اگر معرفتش نسبت به این بزرگوار عمیق تر می شد، بردر خانه خدا اعتبار ویژه ای پیدا می کرد.

یکی از کنیه های حضرت زهرا(س) " أٌمّ أبیها" است به معنای مادرِ پدرش. که در شرح آن هر کسی وارد شد، تسلیم شد و بازگشت و واقعا هم درست نمی شود فهمید که یعنی چه. لکن یکی از معانی " اُم " که مادر باشد بواسطه شدت فداکاری برای فرزندش، فداکار میکند و صدیقه طاهر(س) می زان فداکاریشان برای بقای اسلام و برای بقای نام نامی پدر بزرگوارش و قرآن عزیز و حقیقت ولایت، دارید می بینید حضرت چه کردند.

یکی از مصادیق فداکاری آن بزرگوار که عقل انسان را واقعا مبهوت می گذارد از شد فداکاری، این است که پس از رحلت جانگداز پیامبر(ص) و آن وقایعی که برای خاندان ایشان بوجود آمد، حضرت دست روی دست نگذاشتند و با یک غیرتی الهی حضرت وارد میدان بیداری گری شدند. در هر صورت دامن مبارک ایشان حسن پرور است، زینب پرور است.

40 شب دست حضرت امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) را می گرفتند با اینکه پهلو شکسته بود، دلشکسته بود در عین حال با این وضعیت می آمدند در خانه اصحاب کبار پدرشان، و با آنها احتجاج می کردند و سخن می گفتند. حضرت صدیقه طاهره(س) خودشان دست به این کار می زدند برای نگه داشتن اسلام.

پرچمداران حضرت صدیقه(س) جان مولا خوابتان نبرد. هر کسی که خودش بخوابد فکر نکند که همه خوابند هرگز اینگونه نیست در جامعه امروز با این همه سلفی گری و برنامه ریزی های دقیق وهابیت مبادا خوابتان ببرد. دیگران بیدارند، حواس ها جمع باشد. این که حضرت زهرا خودشان بلند می شوند که وجود نوری هستند و مرکز عالم هستند، خیلی مهم است. آن هم در آن جوّ ضد امیرالمومنین(ع)، حضرت یک احتمال ضعیفی می دادند که شاید یک نفر هم دلش بلرزد، گفتند می ارزد من بروم این کار را انجام دهم.

ببینید گاهی اوقات کار حق به کجا می کشد؟ به یک موی باریک هم که می رسد باز هم اهل بیت نمی گذارند آن پاره شود و باز هم برای اتمام حجت و برای ابلاغ حجج الهیه حرکت می کند و ندای حق را کنار گوش هر کسی زمزمه می کند. کار کنید جوان ها و به امید کسی که ننشینید.

در ادامه مداحان اهل بیت(ع) به عزاداری و نوحه سرایی پرداختند؛


چونان تو مهربان جفتی کجا جویم پرستویم

به غیر از نام تو حرفی نمی گویم پرستویم

سفر کردی و دستم را بدست بی کسی دادی

خداحافظ، خداحافظ، پرستویم پرستویم

کلیک کنید

/س113