دبیرخانه دائمی کنگره ملی شعر فاطمی تشکیل شود

کد خبر: 93123
معاون اجرایی آستان بانوی کرامت بر لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره ملی شعر فاطمی تاکید کرد و گفت: امسال هزار و ۷۰۰ برنامه به مناسبت دهه کرامت در سراسر ایران اسلامی و ۱۱ کشور دیگر دنبال شده است که یکی از این برنامه‌ها برگزاری کنگره ملی شعر فاطمی است.
وارث

دبیرخانه دائمی نشست هم‌اندیشی کنگره ملی شعر فاطمی با حضور جمعی از اساتید و اندیشمندان حوزه شعر آیینی از جمله استاد مجاهدی در سالن جلسات معاونت اجرایی آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) در پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) حرم مطهر برگزار شد.

معاون اجرایی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) طی سخنانی در این نشست با اشاره به برگزاری نخستین کنگره ملی شعر فاطمی به همت آستان مقدس بانوی کرامت اظهار کرد: باید به دنبال کنگره‌ای باشیم که در شأن شهر کریمه اهل بیت(س) باشد و در این راستا باید کیفیت برگزاری را مورد توجه قرار گیرد.

هادی محمودنژاد با بیان اینکه در کنگره ملی شعر فاطمی باید به شخصیت حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) نیز توجه شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه این کنگره به‌منظور معرفی شخصیت حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله علیها) است باید برای بانوان سهمی ویژه قائل شویم.

وی تصریح کرد: امسال هزار و ۷۰۰ برنامه به مناسبت دهه کرامت در سراسر ایران اسلامی و ۱۱ کشور دیگر دنبال شده است که یکی از این برنامه‌ها برگزاری کنگره ملی شعر فاطمی است. هر چند برای برگزاری کنگره مدت کوتاهی را در اختیار داشتیم، اما کار به شیوه مطلوب دنبال شده است.

دبیر کنگره ملی شعر فاطمی نیز طی سخنانی از ارسال بیش از ۸۰۰ اثر طی ۲۰ روز توسط ۳۷۰ شاعر از سراسر ایران اسلامی به دبیرخانه این کنگره خبر داد و گفت: برای استمرار این کنگره نیازمند یک کار فراگیر موضوعی هستیم تا بتوانیم هر سال دوره‌ای از زندگانی بانوی کرامت را مورد بررسی قرار دهیم.

وی بر لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره ملی شعر فاطمی تاکید کرد و گفت: در راستای تحقق این هدف علاوه بر اینکه پیگیری‌های مورد نیاز توسط آستان مقدس دنبال می‌شود. امیدواریم چهره‌های برجسته شعر آیینی نیز مشارکت لازم را به صورت متوالی با این کنگره داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی با بیان اینکه اطلاعات برخی شاعران نسبت به کریمه اهل بیت(س) محدود است، عنوان کرد: این موضوع موجب شده است که شاعران در کنگره ملی شعر فاطمی بیشتر به ظواهر حرم مطهر توجه داشته باشند.

محمدعلی مجاهدی از اساتید شعر آیینی کشور با تاکید بر اینکه داوری‌های یک کنگره شعر ملی باید در سه مرحله انجام شود، بیان کرد: کنگره اصول و قوانین مشخصی دارد که در مرحله اجرا باید به این قوانین توجه شود.

وی بر لزوم اختصاص اعتبارات مطلوب برای کنگره ملی شعر فاطمی تاکید کرد و ادامه داد: باید برای این کنگره برنامه بلند مدت در نظر گرفته شود تا بتوانیم به تأثیرگذاری مورد نظر در سطح ملی برسیم.

مجاهدی با اشاره به نقش قم در اعتلای شهر آیینی عنوان کرد: حراست و تقویت شعر آیینی به مثابه یک رسالت مهم بر دوش شهر مقدس قم است و در این راستا آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علی‌ها می‌تواند نقش محوری و مهمی را ایفا کند.

علی مالکی‌نژاد از مداحان اهل بیت(ع) نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه برگزاری کنگره‌ها و جشنواره‌ها انگیزه‌های افراد را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: شاعران قمی از جایگاه متفاوتی نسبت به دیگر شاعران برخوردار هستند که با تکیه بر این جایگاه می‌تواند در حوزه شعر آیینی به دستاورد‌های جدید و خلاقانه‌ای برسیم.

یادآور می‌شود، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی احمدی، معاون فرهنگی و حجت‌الاسلام جواد بهشتی‌پور، مدیر روابط عمومی و تبلیغات آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) و یزدانی، دبیر اجرایی کنگره ملی شعر فاطمی، نیز در این نشست حضور داشتند.

منبع:ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.