انتقاد امام جمعه شیراز از وضع فرهنگ و برخی محلات شهر 

کد خبر: 93182
امام‌جمعه شیراز گفت: متأسفانه امروز به‌جایی رسیده که فقط مثلاً در اردیبهشت‌ماه که فصل توریست‌ها است در کوچه‌های بافت تاریخی شیراز معتادان متجاهر را به‌صورت موقت جمع می‌کنیم؛ تداوم این وضعیت بس است.
وارث

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دژکام،  در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که در سالن جلسات دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد، با اشاره به اینکه امیدوارم این شورا نقش مناسب خود را در عرصه فرهنگ استان فارس ایفا کند، اظهار داشت:  اگرچه وضع موجود شورا جای بحث دارد چون شوراهای فرهنگ عمومی سراسر کشور تا رسیدن به نقطه‌ای که هدف‌گذاری شده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی‌شده است فاصله‌دارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تصریح کرد: هنگامی‌که می‌گوییم 40 سال است نماز جمعه در نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار می‌شود گرچه نماز جمعه در شیراز حداقل از زمان مشروطیت تاکنون اقامه‌شده است اما در نظام اسلامی یک تغییر ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: تغییری که در نماز جمعه ایجاد شد یعنی یک جریان انقلابی را در نماز جمعه ایجاد کردیم مبدأ تاریخ شد که کار بسیار ارزشمندی بوده است و اگر کاری می‌کنیم باید در استمرار حرکتی باشد که امام خمینی (ره) شروع کرده است و زنده کردن نماز جمعه مطابق با نیازهای انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه بیان داشت: نماز جمعه شیراز از حیث زیرساختی و سخت‌افزاری از نماز جمعه های عقب کشور است؛ شما اگر به نسبت تهران و کلان‌شهرهای دیگر کشور حساب کنید ازنظر زیرساخت‌های اقامه نماز جمعه شیراز در عقب‌ترین نقطه قرار دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دژکام خاطرنشان کرد: بنده حدود 12 سال پیش مصلی نماز جمعه اصفهان را دیده‌ام، مسئول مصلی حدود 3 ساعت ویژگی‌های مجموعه را توضیح داد، در 7 آیتم این ساختمان ثبت بین‌المللی داشت یعنی از سازه‌های مهمی است که در دنیا ثبت‌شده است و با حفظ معماری اسلامی و ایرانی 7 شاخص ساختمان را ثبت بین‌المللی کردند که برای نماز جمعه و دیگر اجتماعات مردمی در این شهر مناسب و استاندار است، اما ما در شیراز این جمله آیت‌الله ایمانی را فراموش نمی‌کنیم که اگر مسجد نو نبود که در زمان اتابکان ساخته‌شده، ما جایی برای نماز جمعه نداشتیم. همچنین یا مسجد وکیل که مربوط به چند صدسال پیش شیراز است و برای آن زمان افتخار است اما برای نماز جمعه امروز ازلحاظ زیرساختی و حجم جمعیت جواب نمی‌دهد و با نیازهایی که امروز ما داریم هیچ امکاناتی ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بیان کرد: یکی از کارهای اصلی ما این است که مسائل سخت‌افزاری و زیرساخت لازم که بدون آن برگزاری نماز جمعه با اختلال مواجه است را به سرانجام برسانیم و به نماز جمعه اهمیت دهیم.

وی، جامعه پردازی و تمدن سازی را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: نماز جمعه به‌عنوان یک‌نهاد اجتماعی و دینی باید وظایف و کارکردهایش در جامعه و تمدن اسلامی بررسی شود؛ در بحث علوم انسانی گاهی خیلی در مبانی کار غرق می‌شویم، درحالی‌که باید درگیر شویم و بگوییم نماز جمعه به‌عنوان یک‌نهاد دینی که اسلام آن را تأسیس کرده، وظایف و کارکردش چیست؟ چه نقشی در اجتماع دارد و کدام نیازها را برطرف می‌کند؟ یک بررسی می‌خواهد تا اهداف و برنامه‌های آن مشخص شود.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: بنده از سال گذشته این سؤال را مطرح کرده‌ام که به نظر شما وظیفه نماز جمعه و امام‌جمعه چیست؟ پاسخ دادن به این سؤال برای مردم بسیار حائز اهمیت است، ازاین‌جهت که مردم باید بدانند وظیفه اجرایی بر عهده کیست، چه کسی قانون گزار است و چه کسی مجری قانون و انجام کدام کار را باید از کدام مسئول مطالبه کنند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب بیان کردند که می‌خواهیم تمدن بسازیم یعنی در تمدنی اسلامی که خواهیم ساخت امام‌جمعه در همه کارها می‌تواند دخالت کند؟ برای اینکه وقتی شما می‌گویید امام‌جمعه در همه کارها نقش ایفا کند توقع مردم نیز در همه‌چیز متوجه امام‌جمعه می‌شود، ولی وقتی تقسیم‌کار رخ داد، بنده در حیطه وظایف خود مسئول می‌شوم و یا دیگران در حیطه وظایف خود مسئول می‌شوند و آن گاه همه یاد می‌گیرند که پاسخگو باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس عنوان کرد: سردرگمی که امروز در جامعه ما ایجادشده است و در جنگ روانی و رسانه‌ای تلاش می‌کنند همه‌چیز را این‌گونه نشان دهند که فقط یک نفر در جامعه پاسخگوست را باید درست کنیم.

وی بیان کرد: ما باید از این سردرگمی بیرون آییم و به سمت تمدن سازی نوین اسلامی که رهبر انقلاب فرموده‌اند پیش برویم و در ادامه با همکاری یکدیگر مسائل جامعه را حل کنیم، به‌گونه‌ای که وقتی کسی به‌عنوان توریست وارد ایران می‌شود فقط ساختمان‌های قشنگ و تاریخی را نبیند و درک کند که ایرانی‌ها توانسته‌اند زندگی خود را متناسب با روزگار امروز به‌گونه‌ای سامان دهند که کار زمین‌مانده‌ای وجود ندارد و یک تمدن پیشرفته که نیازهای انسان امروز را پاسخ می‌دهد برپاشده است، اما وضع ما این‌گونه نیست و متأسفانه امروز به‌جایی رسیده که فقط مثلاً در اردیبهشت‌ماه که فصل توریست‌ها است در کوچه‌های بافت تاریخی شیراز معتادان متجاهر را به‌صورت موقت جمع می‌کنیم؛ تداوم این وضعیت بس است.

امام‌جمعه شیراز بیان کرد: امروزه وضعیت محلاتی چون سنگ سیاه و بافت تاریخی شیراز مناسب نیست و زمانی درست می‌شود که در طول سال این محلات پاک باشد. مردم در غیر ایامی که برخی محلات بافت تاریخی را برای توریست آماده کرده‌اید می‌ترسند به آنجا بروند، کجای این قضیه به تمدن نوین اسلامی می‌خورد؟ ما می‌خواهیم تمدن سازی کنیم و نقش نماز جمعه در این تمدن سازی را باید بررسی کنیم و این کاری است که تا پایان سال به کمک اساتید دانشگاه و حوزه باید انجام دهیم تا تکه‌های گمشده را پرکنیم.

وی تأکید کرد: بزرگداشت نماز جمعه به این است که این مسائل پاسخ پیدا کند وگرنه ما رفتارهایی که عادتمان شده است را انجام می‌دهیم و هیچ‌گونه تغییری در جامعه رخ نمی‌دهد و به چنین چیزی نمی‌شود افتخار کرد و دل‌خوش بود، اساس کار باید با یک نگاه دقیق‌تری شکل بگیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دژکام بادآورد شد: لازمه هر تغییر در مسائل اجتماعی این است که همه اطراف آن به‌نوعی خود را متناسب با تغییر به‌روز کنند، این حرکت آغازشده است و ما باید شروع‌کننده حرکت‌هایی باشیم که 300 سال دیگر بگویند شیراز زنده و پویا بوده است.

منبع:حوزه


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.