اهمیت عبادت در نیمه ماه ذی‌القعده

کد خبر: 93262
کارشناس علوم قرآنی گفت: ذی القعده یکی از ماه‌های پربرکت است که دو روز در آن از عظمت بالایی برخوردار است، یکی از آن دو روز نیمه ماه ذی القعده است که خداوند در آن عنایت خاصی به بنده خود دارد به نحوی که اگر کسی نیمه ماه ذی القعده را به عبادت بگذراند.  
وارث

حجت الاسلام و المسلمین حسین فرحناکیان کارشناس علوم قرآنی  درباره ارزش ماه ذی القعده گفت: ذی القعده یکی از ماه‌های پربرکت است که دو روز در آن از عظمت بالایی برخوردار است، یکی از آن دو روز نیمه ماه ذی القعده است که خداوند در آن عنایت خاصی به بنده خود دارد به نحوی که اگر کسی نیمه ماه ذی القعده را به عبادت بگذراند، خداوند به وی عنایتی می‌کند که گویی تاکنون عمرش را به معصیت نگذرانده باشد. تاریخ دوم که در این زمینه وجود دارد شب بیست و سوم ماه ذی القعده است که سفارش شده در این روز زیارت حضرت امام رضا (ع) خوانده شود.

 وی در همین راستا افزود: مناسبت مهم دیگری که در این ماه وجود دارد روز بیست و پنجم ماه ذی القعده است که در این روز حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسی (ع) متولد می‌شوند و زمین از زیر کعبه گسترده شده و حضرت آدم فرود آمده و همچنین در این روز امید داده شده است حضرت مهدی (عج) ظهور خواهند کرد.

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: شب و روز بیست و پنجم ماه ذی القعده با عظمت است هر کس شب بیست و پنجم را باعبادت بگذراند ثواب صد سال عبادت برای وی قرار می‌دهند و هر کس روز بیست و پنجم را روزه بگیرد خداوند متعال ثواب ۶۰ ماه عبادت را برایش قرار می‌دهد، روزه اش را کفاره گناه سال قرار می‌دهد.

شب و روز پانزدهم، بیست و سوم و بیست و پنجم ماه ذی القعده از عظمت بالایی برخوردار است و درباره آن‌ها به بندگان توصیه به عبادت شده است.

این کارشناس علوم قرآنی درباره دیگر اعمال ماه ذی القعده اظهار کرد: دو عمل دیگر در ماه ذی القعده بیان شده است که متعلق به بیست و پنجم ماه است. در روایتی از حضرت علی (ع) بیان شده است که اگر روز بیست و پنجم همه جمع شوند و ذکر بگویند این جماعتی که ذکر گفته‌اند از مجلس یاد خدا و اهل بیت متفرق نمی‌شوند؛ مگر اینکه خداوند متعال حاجت‌هایشان را دهد و هزاران رحمت برای آنان قرار می‌دهد. روایت دیگری نیز وجود دارد که بیان می‌کند هر کس در روز بیست و پنجم ماه ذی القعده روزه بگیرد همه عالم برایش طلب مغفرت می‌کنند. همچنین در یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده خواندن یک نماز چهار رکعتی که مختص این روز است و ثواب بالایی دارد. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده هر شخصی در روز یکشنبه این ماه توبه کند و دعای خاصی که در این روز بر اساس مفاتیح‌الجنان بیان شده است را بخواند خداوند به او برکت می‌دهد.

وی ادامه داد: خداوند برای به جا آوردن این نماز چهار رکعتی ارزش زیادی قائل شده است. برای خواندن این نماز باید در هر رکعت حمد یک مرتبه، توحید سه مرتبه و معوذتین -ناس و فلق- را یک مرتبه بخواند سپس هفتاد مرتبه استغفار کند و سپس بگوید "لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم" بعد از آن بگوید "یا عزیز یا غفار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المومنین و المومنات فانه لایغفر الذنوب الا انت" و فردی که این نماز را به جا آورد نور قلبی برای او به همراه خواهد داشت و همچنین از فشار شب اول قبر و از ظلمت قبر رهایی می‌یابد به شکلی که قبر او نورانی خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین فرحناکیان خاطرنشان کرد: ماه ذی القعده اولین ماه حرام است و در روایات آمده است که هر فردی پنج شنبه، جمعه و شنبه در این ماه روزه بگیرد؛ ثواب ۹۰۰ سال عبادت را برایش قرار می‌دهند. ما باید از این ماه سراسر پر برکت بهره برده و با عمل به سفارشات، دنیا و آخرت خود را در مسیر درست پیش ببریم.

منبع:میزان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.