پیاده‌روی اربعین مانور وحدت امت اسلام است

کد خبر: 95564
حجت‌الاسلام طبسی با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین بارقه‌ای از نور و امید را در دل‌های زائران ایجاد می‌کند، اظهار کرد: این رویداد عظیم دینی فرهنگی در واقع مانور وحدت امت اسلام است.
وارث

حجت الاسلام «محمدمحسن طبسی» با بیان اینکه مساله پیاده روی اربعین، اکنون به صورت یک مانور شیعی اسلامی در جهان اسلام متبلور شده است، اظهار کرد: وقتی به روایات بر می گردیم می بینیم که از اربعین و زیارت اربعین غیر از آن ثواب هایی که مطرح شده به موارد دیگری نیز توجه شده است از جمله بُعد اعتقادی و سیاسی که در این زیارت وجود دارد.

 

این استاد حوزه علمیه افزود: از جمله این موارد می توان به جنبه برائت از مشرکین اشاره کرد، یعنی به سان همان رویکردی که در ایام حج شاهد هستیم. ذکر این نکته ضروری است که اساسا قوام حج علاوه بر اتحاد، برائت از مشرکین است، در این بین زیارت اربعین و پیاده روی این ایام که به سوی مزار اباعبدالله است همان جایگاه را دارد.

 

وی با بیان اینکه دو بُعد اساسی که می‌توان برای زیارت اربعین مطرح کرد، اتحاد مسلمین و برائت از استکبار است، تصریح کرد: وقتی حرکت سیدالشهدا(ع) را نگاه می کنیم، این قیام اقدامی در راستای ایجاد وحدت میان مسلمین ذیل سایه اصلاح امت بود. حضرت با این قیام خود دل های مردم را به سوی تعالیم اسلام ناب محمدی سوق داد، از سوی دیگر این حرکت اول سیدالشهدا بود، پیام دوم کربلا و عاشورا برائت از یزید و یزیدیان بود، برائت از ظلم پذیری بود، این دو شعار محوری یا دو هدف اصلی در زیارت اربعین و پیاده روی اربعین وجود دارد.

 

حجت الاسلام طبسی افزود: پیاده روی اربعین باعث انس و الفت شده است، به بیان دیگر توطئه ای که از زمان قدیم از سوی انگلیسی ها و سایرین علیه ملت های مسلمان وجود داشت و به ویژه جریان دعوای عرب و عجم که توطئه ای برای تفرقه افکنی بود در سایه این وحدت و حضور همگان از اقوام مختلف فارس، عرب، بلوچ، کرد زیر بیرق اباعبدالله بیش از همیشه بی اثر ماند. این محبت و مودت محصول این زیارت است.

منبع:شبستان

 

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه مردم عراق عاشق امام حسین(ع) هستند، گفت: آنها در عمل ثابت کردند که در هیچ شرایطی اعم از فشاری های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی از وحدت دست نمی کشند و هرچه که بشود هرگز با اباعبدالله سر مشکلات شان معامله نکرده و همواره پذیرای زائران بودند.

 

استاد حوزه علمیه با اشاره به جنبه های تمدن ساز پیاده روی اربعین اظهار کرد: در جریان این حضور عظیم شاهد هستیم که فقیرترین و پولدارترین افراد از کسانی که در کشورهای مختلف جایگاه های مهم اقتصادی دارند تا آنان که شرایط اقتصادی بسیار ضعیفی دارند دور هم جمع شده و با یکدیگر مصافحه کرده و غذا می خورند. این همنشینی ها سبب تعامل بزرگی می شود، تعاملی که ممکن است از ناحیه تئوری باشد و جمعی پتانسیل های یکیدگر را شناسایی کرده و در آینده با یکدیگر همکاری داشته باشند. شکل گیری این جمع ها و تعاملی که ایجاد می شود در تحقق این دغدغه بزرگ شیعی یعنی تمدن نوین اسلامی موثر است

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر موسم اربعین سبب ساز تغییرات متعددی در سبک زندگی افراد می شود، من افراد متعددی را دیدم که بسیار مغرور بودند اما بعد از حضور در این رویداد عظیم دینی فرهنگی دگرگون شدند. در واقع اربعین بارقه ای از نور و امید را ذیل پرچم اباعبدالله برای زائران ایجاد می کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.