همکاری ۶۰ نویسنده با همایش «نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای»/ ۳۰ آذرماه؛ مهلت ارسال آثار

کد خبر: 96429
وارث

حجت الاسلام والمسلمین «حسین الهی نژاد» در تشریح روند برگزاری همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای»، اظهار کرد: این همایش به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی از مجموعه های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ریاست حجت الاسلام «نجف لکزایی»، دبیر علمی همایش حجت الاسلام «حسین الهی نژاد» و دبیری اجرایی سیدحامد شاهرخی برگزار می شود.

رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی تصریح کرد: 11 محور اصلی و 95 موضوع به منظور تدوین مقاله و اثر از طریق فراخوان برای این همایش معرفی شده است که بیشتر این موضوعات در پیش نشست های تخصصی و علمی ترویجی به بحث گذاشته شده و تا زمان برگزاری همچنان بررسی می شود.

 

وی درباره اهداف برگزاری این همایش اعلام کرد: تحلیل نظریه انتظار در آراء و اندیشه مقام معظم رهبری، تبیین ابعاد مختلف اندیشه های بنیادی مقام معظم رهبری در زمینه انتظار و مهدویت، ترویج و تقویت نظریه پردازی در آموزه های مهدوی، معرفی آراء و اندیشه های مقام معظم رهبری با تاکید بر انتظار و مهدویت برای جهان امروز، پاسداشت علمی مقام معظم رهبری و اندیشه های بنیادی ایشان، مقایسه تطبیقی نظریه مقام معظم رهبری با دیدگاه و نظریات سایر اندیشمندان جهان، فراهم سازی تبادل نظر و گفتگوهای علمی درباره انتظار و مهدویت در جهان اسلام و بهره گیری از دیدگاه های مقام معظم رهبری و ارائه راهبرد انتظار پویا در نظام سازی و تمدن سازی ازجمله اهداف برگزاری این همایش است.

 

Image result for همایش نظریه انتظار در آرا و افکار"

 

حجت الاسلام الهی نژاد اضافه کرد: 33 نهاد با این همایش در بخش اجرا همکاری دارند شامل دفتر حفظ و نشر آثار مقام رهبری، موسسات آینده روشن، مهدویت و آینده اندیشی، مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم و دانشگاه های ادیان و مذاهب اسلامی، تهران، علامه طباطبایی(ره)، فردوسی مشهد، معارف اسلامی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و ....

 

وی درباره تعداد مقالات دریافتی توسط دبیرخانه، ابراز کرد: 60 نفر از نویسندگان توانمند در این عرصه در تفاهم همکاری با همایش هستند و مقالات سفارشی را تدوین می کنند. از طریق فراخوان هم 150 چکیده مقاله و نیز 30 مقاله و پایان نامه دریافت کرده ایم.

 

دبیر همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای» درباره تقویم زمانی این همایش بیان کرد: علاقمند به شرکت می توانند تا پایان آذرماه 98 اصل مقالات را به دبیرخانه ارسال کنند، قرار بود ابتدا این همایش در 10 مهرماه برگزار شود اما با تمدید مهلت شرکت در فراخوان، سوم بهمن ماه به عنوان زمان برگزاری همایش به میزبانی شهر مقدس قم در نظر گرفته شد.

 

حجت الاسلام الهی نژاد یادآور شد: دبیرخانه این همایش نیز در قم به نشانی چهارراه شهدا، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی مستقر است و تلفن تماس 02531151451 برای کسب اطلاعات بیشتر در نظر گرفته شده است.

 

گفتنی است، محورهای یازده‌گانه این همایش به شرح ذیل است:

 

۱. مفهوم و چیستی نظریه پردازی در حوزه انتظار

۲. مهدویت از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه‌ای

۳. مبانی  و ابعاد نظریة انتظار  در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۴. نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۵. ابعاد نظریه انتظار  در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۶. مقایسه نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای با نظریات معطوف به آینده

۷. ویژگی ها و شاخصه های جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۸. وظایف و کارکردهای جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۹. راهکارهای تحقق جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۱۰. آسیب شناسی انتظار و جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

۱۱. جامعه موعود و منتظَر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

 

این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به ثبت رسیده  و مجوز ISC را دریافت نموده است، مقالات برگزیده در مجلات علمی پژوهشی و نیز در مجموعه مقالات به چاپ می رسد.

منبع : شبستان 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.