توجیه چندهمسری با اسلام، کاریکاتوری از چهره دین است

کد خبر: 96467
وارث

طرح موضوع چندهمسری و جواز دینی آن، چندی است که نقل محافل شده و طیفی از واکنش‌ها را از موافق تا مخالف تشکیل داده است. طاهره سادات طباطبایی؛ فرزند استاد اخلاق مرحوم آیت‌الله سیدمهدی طباطبایی یکی از منتقدان طرح این مباحث در جامعه طی یادداشتی به بررسی تأثیرات منفی طرح این مسئله در خانواده‌ها، رسانه‌ها پرداخته و معتقد است موضوع چندهمسرداری جایی در چهره‌واقعی دین ندارد و نسبت دادن آن به دین، کاریکاتوریزه کردن چهره دین است. در ادامه این یادداشت را می‌خوانید:

یکی از مسایلی  که  امروزه  در زیر پوست  شهر به طور جدی دیده و باعث به‌هم  ریختگی بسیاری از خانواده‌ها می‌شود، مسئله  چندهمسری است؛ مسئله‌ای که حتی اگر دوستان خیلی صمیمی در حلقه‌های متعددی دور هم  جمع بشوند گاهی  با افتخار در موردش  حرف می‌زنند و بعض آقایان برای خودشان افتخار می‌دانند که در جمع دوستانشان مطرح کنند که ما غیر از همسر شرعی  و قانونی خودمان، همسران دیگری را به‌طور موقت یا مخفی  اختیار کرده‌ایم؛ اما اینکه به صورت علنی در رسانه‌ها و فضای مجازی و از دهان افراد سرشناسی  شنیده  بشود، می‌تواند به عنوان  آسیب دوم و جدی‌تری در جامعه دیده  بشود.

اینک می‌خواهم در مورد موضوع مذکور از این زاویه که در خانواده‌ای مذهبی، دینی و روحانی بزرگ شده‌ام و شاهد موارد مختلف مراجعه به پدرم در این موضوع  بودم، بنویسم.

پیوند و استحکام کانون  خانواده و در کنارهم  بودن اعضای آن وابسته به محبت است؛ زن و شوهر باید مایه آرامش  هم باشند، بنابراین مطرح کردن این مسائل در خانواده‌ها و رسانه‌ها باعث  استرس، اضطراب  و نگرانی در خانواده می‌شود؛ خانواده‌هایی که ممکن است با مشکلات و گرفتاری‌هایی از جمله  مشکلات  اقتصادی به هر روشی خودشان را با مهر و محبت  کنار هم نگه‌داشته‌اند. همچنین بیان  این  مباحث باعث تشویش و تشنج اذهان  عمومی خانم‌ها می‌شود.

شرح و بست موضوع چند همسری در حوزه دین و اینکه بگوییم دین ما می‌گوید که می‌توان چند همسر داشت، آسیب‌زدن به دین و دینداری افراد است و در ناخودآگاه  و ضمیر انسان‌ها به‌خصوص بانوان نگرانی‌هایی را نسبت به دین ایجاد و باعث توقف محبت  به دین اسلام  می‌شود.

نگرانی دیگری که از مطرح  کردن  این بحث‌ها  به‌وجود می‌آید جسور شدن افراد، توجیه کردن  اشتباهات و انداختن آنها به گردن  دین اسلام است. اسلام  عمیقاً با شهوت‌رانی  مخالف است و نسبت  به آن تذکراتی داده است که دسترسی آسانی به احادیث بزرگان دین در این خصوص وجود دارد؛ اما معتقدم که پرداختن  به این مسایل به نوعی  سرگرم کردن  جامعه و خطر است. این مدل بحث‌ها نشان‌دادن وجه‌ای از اسلام  به‌صورت کاریکاتور است؛ هرآنچه که  در صورت  انسان هست در کاریکاتور هم هست اما خیلی بزرگتر و طنز آمیز، مثلاً بینی بزرگتر و نوع چشم و دهان از اندازه خودش بزرگتر و متفاوت‌تر است.

این‌طور مطرح کردن مسایل و وصل کردن آن به دین، ترسیم چهره‌ای کاریکاتوری از دین اسلام است. این افراد به جای اینکه  مسایل دین را صریح و شفاف مطرح و خود را قربانی دین کنند و از آبروی خود برای انتشار دین بگذرند، دین  را دست‌آویز آبرو بخشی و و جاهت و قربانی شهوات نفسانی  خود می‌کنند.

با تمام این اوصاف امیدوارم که هرچه زودتر این مسایل از سطح خانواده‌ها پاک بشود و آرامش به خانواده‌ها  برگردد. همه بدانند که امام  زمان (عج) محافظ دین  است، پس کاری نکنیم که در تقابل  با ایشان باشیم!

منبع : تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.