تلاش داستان‌نویسان ایرانی برای ثبت وقایع سوریه/ آثار برتر درباره مدافعان حرم ترجمه می‌شوند

کد خبر: 96513
وارث

حسین نصرالله زنجانی، دبیر اجرایی نخستین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم( جایزه سردار شهید حسین همدانی)، از برگزاری اختتامیه این جایزه در روز دوشنبه، 27 آبان‌ماه، خبر داد و گفت: در این دوره 370 عنوان کتاب در بخش‌های مستند شامل خاطرات و تاریخ شفاهی، رمان و داستان، شعر و پژوهش مورد بررسی قرار گرفت. آثار منتشر شده در سال‌های 90 تا 97، برای این دوره جایزه انتخاب و بررسی شدند.

وی به بررسی آثار منتشر شده در کشورهای همسایه اشاره و اضافه کرد: همچنین در این دوره تعدادی از عناوینی که با موضوع مدافعان حرم و جریان تکفیری در کشورهای سوریه و لبنان منتشر شده بود نیز احصا و بررسی شد. در این رابطه 10 عنوان اثر از لبنان و پنج عنوان کتاب نیز از سوریه مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت. از سوی دیگر، بخشی از آثار بررسی شده به کتاب‌هایی اختصاص داشت که در کشورهای همسایه منتشر و در ایران ترجمه شده بودند.

دبیر اجرایی جایزه شهید همدانی در ادامه به کیفیت آثار و خلأهای موجود در این حوزه اشاره کرد و یادآور شد: امیدواریم برگزاری این جایزه در میان نویسندگان به ویژه پژوهشگران ایجاد انگیزه کند تا بیشتر به سمت کار در این حوزه به ویژه در بخش پژوهش پیش روند. جریان تکفیر و شبیه داعش، یک جریان فرهنگی است. درست است که ما بیشتر شاهد رویکرد نظامی آن بودیم، اما این جریان ریشه فرهنگی و فکری دارد؛ به همین دلیل نیازمند بررسی این اندیشه‌ها توسط پژوهشگران و نویسندگان هستیم. متأسفانه در دوره‌های متعدد، این جریان توانسته برای جهان اسلام خساراتی به بار بیاورد. ما شهدای بسیاری از جمله شهید اول و شهید دوم را در این جریان از دست داده‌ایم.

وی همچنین درباره محتوای کتاب‌های بررسی شده از لبنان و سوریه نیز توضیح داد و افزود: کتاب‌های این بخش به دو دسته خاطرات و پژوهش اختصاص داشت که نویسندگان به ریشه‌ها و علل ایجاد داعش و جبهه‌النصره پرداخته بودند.

زنجانی در رابطه با ترجمه آثار برگزیده نیز گفت: از آثار برگزیده در این دوره حمایت‌هایی از جمله خرید آثار صورت خواهد گرفت. امیدواریم این جایزه بتواند منجر به ترجمه این آثار و توزیع آنها در کشورهای مقصد به ویژه در اروپا و جهان اسلام باشد.

دبیر اجرایی جایزه شهید همدانی یادآور شد: خوشبختانه جریان داستان‌نویسی در حوزه مدافعان حرم هم‌پای خاطره‌نویسی در این حوزه در جریان است. ما در این دوره در کنار آثاری که در قالب خاطرات نوشته شده‌اند، با 40 اثر در قالب‌های داستانی اعم از زندگی‌نامه داستانی و رمان مواجه بودیم. نویسندگان در حوزه داستان‌نویسی به دلایل مختلف با محدودیت‌هایی مواجهند؛ از جمله اینکه هنوز در سوریه آرامش کامل برقرار نیست و طرح برخی از مسائل، امنیتی محسوب می‌شود. این دست از موضوعات برای نویسندگان دست و پاگیر است. به نظر می‌رسد با توجه به جریان داستان‌نویسی، با برداشته شدن این محدودیت‌ها در سال‌های آینده شاهد انتشار آثار بیشتری در این حوزه باشیم.

جایزه کتاب مدافعان حرم به صورت دوسالانه با همکاری نهادها و مراکز مختلف از جمله حوزه هنری برگزار می‌شود.

منبع : تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.