لزوم توجه به مباحث تربیتی نهج البلاغه در بین خانواده‌ها

کد خبر: 97078
وارث

رحیم انور ظهر یکشنبه در سمینار «مهارت‌های زندگی» که در دانشگاه فرهنگیان آزادگان نیر برگزار شد، عنوان کرد: یکی از علت‌های گسستگی و فاصله بین والدین و فرزندان خلاء عاطفی بوده و این امر علت اصلی عدم موفقیت امر به معروف و نهی از منکر است.

وی افزود: اگر تربیت با امر و نهی آغاز شود تربیت سلبی خواهد بود و تاثیری در شخص نخواهد گذاشت، اما اگر این امر با هدف بارور کردن اندیشه و فکر صورت گیرد موثر خواهد بود.

مدیر بنیاد نهج‌البلاغه استان اردبیل بر وجود مباحث تربیتی در دین اسلام و نهج البلاغه و لزوم توجه به آن تاکید کرد و افزود: یکی از آسیب‌های موجود در تربیت جوانان ترساندن از عواقب کار و آخرت بوده و چنانچه تربیت با ترساندن و عذاب شروع شود موفقیت آمیز نخواهد بود بلکه در تربیت باید با تبشیر اقدام کرد.

انور با بیان اینکه مهمترین راه تربیت، معرفت بخشی است، تصریح کرد: انسان نباید از رحمت خدا مایوس شود چراکه باورسازی، باوردرمانی و معنی‌درمانی یکی از بهترین روش‌های تربیت است.

وی با اشاره به اینکه از منظر نهج البلاغه شناخت خداوند اولین قدم در جلوگیری از تخریب ذهنی است، افزود: علت سرکشی و بحران زدگی دینی جوانان به دلیل این است که شناخت خوبی از خداوند ندارند، چرا که خداشناسی، انسان را از تحیر و سرگردانی نجات می‌دهد و آن را به این باور می‌رساند که همه چیز در اراده خداوند است.

انور دومین خلاء بین والدین و فرزندان را عقل و منطق عنوان کرد و افزود: باید تمام موارد تربیتی از طریق عقل و منطق منتقل شود، چرا که اهل منطق تحکم نمی‌کند، فریاد نمی‌زند و اگر این اتفاق بیافتد حتما در منطق کم آورده است.

وی تاکید کرد: بزرگواری و شخصیت خود را در برابر هیچ چیز کم نکنید و خودتان را از تمام قصورها، پستی‌ها و ناملایمات دور کنید.

منبع : مهر


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.