ماجرای اویس قرنی و دیدارش با پیامبر اکرم (ص)

کد خبر: 97224
وارث

 

اویس قرنی از تابعین پیامبر و از یاران با وفای امام علی علیه السلام بود او از افرادی پارسا و نامدار در صدر اسلام بود که ملقب به سید التابعین بود و همچنین از اصحاب و حواریون امام علی علیه السلام بود اویس قرنی در قرن از نواحی یمن به دنیا آمد و زمانی که رسالت پیامبر در همه جا پیچید به او ایمان آورد به دلیل مادر پیر و ناتوان ای که داشت هیچ گاه نتوانست پیامبر را از نزدیک و به صورت ظاهری ملاقات نمایند ولی پیامبر او را نفس الرحمان نامید و فرمود من از سوی یمن بوی خدا می شنوم .

شهادت اویس قرنی در جنگ صفین

سرانجام اویس قرنی در جنگ صفین به همراه حضرت علی علیه السلام شتافت و در نبردی سخت با سپاه معاویه به درجه شهادت نایل آمد.

ماجرای سفر اویس برای دیدار پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

مادر اویس فردی نابینا و بیمار بود و به دلیل کهولت سن پسرش اویس از او مراقبت می نمود و به دلیل فرمایش پیامبر برای نیکی و مهربانی به والدین اویس همواره مراقب مادر خود بود. در آن هنگام که شوق دیدار پیامبر در وجود اویس جوشید و تمام وجودش را فرا گرفت بر خود واجب دانست که اجازه مادر خود را بگیرد و به مدینه به قصد دیدار پیامبر سفر کند. مادر اویس که کسی را جز او نداشت نیاز به پرستار داشت و گفت اگر پیامبر در مدینه نبود توقف نکن و زود به پیش من باز گرد.

اویس با شور و شوق بسیار به سمت مدینه سفر کرد وقتی به مدینه رسید با خبر شد که پیامبر به سفر رفته است و به خاطر این دلیل که می‌دانست پیامبر راضی نمی باشد اویس برای دیدار پیامبر  مادر خود را بی احترام نماید آخرین نگاه خود را به خانه پیامبر انداخت و به سختی از شهر بدون دیدار پیامبر خارج شد و هنگامی که پیامبر به مدینه بازگشت به او عرض کردند شترچرانی از یمن به  نام اویس به اینجا آمد و به شما سلام رساند و بازگشت.

پیامبر فرمود: " آری این بوی اویس است که در خانه ما هدیه گذاشته و خود رفته است."

دعوت امام علی علیه السلام به دین اسلام در یمن

تمام خاندان او که در سرزمین یمن می زیستند در سال دهم هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم حضرت علی علیه السلام را برای تبلیغ اسلام به یمن فرستاد آن حضرت مردم یمن را به اسلام دعوت نمود و مردم دسته دسته دعوت حق را پذیرفتند اویس هم که مشتاق معرفت و هدایت بود با شور و اشتیاق بسیار به اسلام گروید و خالصانه ندا برآورد:  اشهدان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله

یا محمد من با تمام وجود وارد وادی اسلام می شوم لبیک یا محمد با تو پیمان می بندم که تا بند بند وجودم از هم نپاشد وفادار تو باشم لبیک یا محمد هیچ گاه تو را ندیده‌ام ولی پیام دلنشین و کلام نورانی تو را با گوش جان شنیده‌ام این گونه بود که او به آغوش اسلام پناه آورد و یکی از بهترین مبلغان اسلام گردید.

نظر پیامبر راجع اویس قرنی

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم درباره او که همیشه می فرمودند که او یک دوست و یار و یکی از بهترین و نیکوکار ترین تابعین است و بارها اظهار اشتیاق به دیدار او فرمودند.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمودند :هرکس او را ببیند سلام مرا به او برساند آنگاه رو به جانب یمن می‌کرد و می‌گفت من نسیم خدایی را از سوی یمن می بویم.

سلمان فارسی پرسید: ای رسول خدا این شخصی که بوی خوش او را از یمن می بویی کیست؟ پیامبر فرمود :دریمن شخصی است به نام اویس قرنی که در روز قیامت محشور می شود تا جمعیت بسیاری را به تعداد افراد و قبیله پرجمعیت ربیعه و مضر شفاعت کند .

منبع : سلام نو


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.