تاکید آیت الله سیستانی بر انحصار استفاده از سلاح توسط دولت عراق

کد خبر: 97264
وارث

آیت الله سید علی سیستانی در بیانیه خویش با تأکید بر اینکه نبرد اصلاحات بسیار به تأخیر افتاده، آن را نبردی سرنوشت ساز خواندند و عراقی ها را به تلاش برای پایان دوران طولانی فساد و شکست در اداره کشور دعوت کردند و افزودند: رعایت اسلوب های مسالمت آمیز، شرط اصلی پیروزی است. ایشان حوادث جنایتکارانه "السنک" و "الوثبه" را محکوم کردند.
حجت الاسلام و المسلمین سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی در خطبه نماز جمعه کربلا که در حرم امام حسین (ع) ایراد شد، بیانیه معظم له را قرائت کرد و گفت: ارتش و سایر نیرو های مسلح عراق باید مطابق معیار های حرفه ای سازماندهی شود تا وفادار به وطن باشد، از وطن در برابر تجاوز بیگانه دفاع کند و از نظام سیاسی که برگرفته از اراده ملت و مطابق چارچوب قانون اساسی است، حمایت کند.
متن بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
*یاد آوری سالگرد پیروزی بر تروریست های داعش و رشادت رزمندگان 
روز های گذشته دومین سالگرد اعلام پیروزی بر تروریست های داعش در مبارزه بزرگ تاریخی که عراقی ها در آن وارد شدند و آزمون خوبی پس داده و بخش هایی از کشورشان که توسط گروهک تروریستی داعش اشغل شده بود را آزاد کردند و در این جنگ که بیش از سه سال طول کشید، هزاران شهید و چندین برابر مجروح و آسیب دیده تقدیم کردند و با کلماتی از عزّت و شرافت صفحه درخشانی در تاریخ عراق به وجود آوردند و در خلال آن در دفاع از سرزمین، آبرو و مقدسات زیباترین تصاویر رشادت و فداکاری را به نمایش گذاشتند.
*تشکر و قدردانی از شهدا و مجروحین و خانواده های آنان
در این مناسبت عزیز در کمال احترام و قدردانی از شهدای بزرگی که با خون پاک خود به روی خاک وطن غلتیدند و به بالاترین درجه بزرگی و کرامت عروج کردند، یاد می کنیم و به خانواده های عزیز آنان و به مجروحین و جانبازان ادای احترام می کنیم و به رزمندگان قهرمان که همچنان به حمایت از وطن و مقابله با باقی مانده های تروریست ها ادامه می دهند و هسته های پنهان داعش در مناطق مختلف تعقیب می کنند، نهایت تشکر و قدردانی را تقدیم می کنیم و برایشان دعا می نماییم.
*سازماندهی ارتش و سایر نیرو های مسلح عراق مطابق معیار های حرفه ای 
امروز بار دیگر باید به آنچه پیشتر بیان کردیم، تأکید کنیم و آن اینکه: ارتش و سایر نیرو های مسلح عراق باید مطابق معیار های حرفه ای سازماندهی شود تا وفادار به وطن باشد، از وطن در برابر تجاوز بیگانه دفاع کند و از نظام سیاسی که برگرفته از اراده ملت و مطابق چارچوب قانون اساسی است، حمایت کند.
*ضرورت بهبود شرایط معیشتی مناطق آزاد شده
بار دیگر بر ضرورت تلاش برای بهبود شرایط معیشتی مناطق آزاد شده و بازسازی آن و فراهم کردن شرایط برای بازگشت آوارگان به مناطق خود تأکید می کنیم.
ای عراقی های عزیز
*نبرد اصلاحات یک نبرد سرنوشت ساز است
 در مقابل شما یک نبرد سرنوشت سازی دیگری وجود دارد و آن "نبرد اصلاحات" و تلاش برای پایان دوران طولانی فساد و شکست در اداره کشور است. 
آیت الله سیستانی در خطبه پیروزی دو سال پیش گفتند: جنگ با فساد که بسیار طولانی شد از جنگ با تروریسم سخت تر و دشوار تر نیست و عراقی ها شریف که با رشادت در میدان جنگ با تروریسم حاضر شدند می توانند به یاری خداوند در این جنگ وارد شوند و اگر خوب مدیریت کنند، به پیروزی برسند.  
*رعایت اسلوب های مسالمت آمیز در تظاهرات شرط اصلی پیروزی در آن است
تأکید می کنیم که رعایت اسلوب های مسالمت آمیز در تظاهرات شرط اصلی پیروزی در آن است و آنچه امید بخش است این است که بیشتر شرکت کنندگان در تظاهرات و تجمعات جاری علی رغم تمامی خون های ارزشمندی ظالمانه و متجاوزانه ریخته شد، اهمیت مسالمت آمیز بودن و خالی بودن آن از خشونت، آشوب و خسارت به منافع شهروندان را می دانند.
*ضرورت انحصار تمامی انواع سلاح در دست دولت و ممنوعیت گروه های مسلح خارج از دولت
آخرین حوادث تأسف باری که رخ داد مربوط به وقایعی است که در آغاز هفته جاری در منطقه السنک در بغداد رخ داد و در آن تجاوز جنایتکارانه، ده ها نفر شهید و مجروح شدند.
 این حوادث دردناک و ترور و ربایش مکرر در روز های گذشته بار دیگر اهمیت دعوت مکرر آیت الله سیستانی به ضرورت انحصار سلاح – تمامی سلاح- در دست دولت و ممنوعیت وجود گروه های مسلح خارج از چارچوب دولت تحت هر اسم و عنوانی را نشان می دهد. استقرار کشور و حفظ آرامش داخلی منوط به تحقق این امر است و امیدواریم که این مسئله در جنبش اصلاحگرانه جاری به نتیجه برسد.
*به شدّت عملیات کشتار، ربایش و تمامی انواع تجاوز را محکوم می کنیم

ما به شدّت عملیات کشتار، ربایش و تمامی انواع تجاوز از جمله جنایت وحشیانه و هولناک که دیروز در منطقه الوثبه رخ داد را محکوم می کنیم و طرف های ذیربط را به عمل به مسئولیت و شناسایی عاملان این جنایت وحشتناک و مجازات آنان دعوت می کنیم.
نسبت به پیامد های اینگونه حوادث بر امنیت و استقرار کشور و تأثیر مستقیم آن بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات که همگی باید برای آن تلاش کنند، هشدار می دهیم.
*در تمامی جنایت ها و تخلفات، دستگاه قضائیه عادل باید مرجع باشد
در تمامی جنایت ها و تخلفات دستگاه قضائیه عادل باید مرجع باشد و اجرای مجازات تنها باید از راه های قانونی انجام گیرد. امّا روی زمین کشیدن جسد، مثله کردن و آویزان کردن آن جنایت هایی است که باید عاملان آن مجازات شوند.
 این غمگین کننده و تأسف بار است که دیروز تعداد زیادی از افراد برای تماشا و پیگیری صحنه دلخراش تجمع کردند ولا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم.

منبع: حوزه نیوز


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.