آرامش انسان به درجه ایمان و انس او با خدا بستگی دارد

کد خبر: 97463
وارث

 آیت الله «محمدباقر تحریری» در جلسه درس اخلاق که در مدرسه علمیه معیر برگزار شد، با اشاره به مواعظ امام صادق(ع) درباره صفات انسان مومن، اظهار کرد:‌ مومن حقیقی همواره در راستای کسب فضایل تلاش می‌کند.

تولیت مدرسه علمیه مروی با بیان اینکه وصف ایمان و مومن در آیات پایانی سوره مبارکه حشر تبیین شده است، تصریح کرد:‌ خداوند متعال کسانی را که در مسیر ایمان و بندگی او حرکت کنند از آسیب و آلودگی حفظ می‌کند.

تولیت مدرسه علمیه مروی افزود: مومنان واقعی تحت ربوبیت الهی رابطه بندگی و عبودیت خود را همواره با خداوند حفظ می‌کنند.

وی با بیان اینکه رابطه انسان با خداوند همچون رابطه یک برده با ارباب نیست، ابراز کرد: در نظام برده داری ارباب با فرمان دادن از برده خود کسب منفعت می‌کند اما خداوند از بندگی بندگان خود سودی به دست نمی‌آورد بلکه خود به واسطه بندگی به آنها سود می‌رساند.

آیت الله نحریری با بیان اینکه مهربانی و رحمانیت از جمله صفات مهم پیامبر اسلام(ص) بود، اظهار کرد: مومنان حقیقی برای برطرف کردن نیاز سایر مردم مهربان هستند.

وی با استناد به روایتی از امام صادق(ع)، گفت: هر کس با مهربانی برای برطرف کردن نیاز و حاجت مومنی تلاش کند ثواب عمل او همچون کسی است که بین صفا و مروه سعی کرده یا در جنگ بدر و احد خونش ریخته شده باشد.

تولیت مدرسه علمیه با تاکید بر اینکه بر اساس روایات رسیده خداوند متعال خواستار مهربانی و رافت مومنان نسبت به یکدیگر است، اظهار کرد: پیامبر اسلام(ص) با مومنان بسیار مهربان بودند و نسبت به آنان رافت داشتند.

آیت‌الله تحریری افزود: دستورات دین اسلام همه نشان از رحمت و رافت الهی دارد که اگر انسان به آنها عمل کند به رحمت‌های دیگر الهی نیز دست پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام(ص)‌ از ابتدای خلقت تا آخرالزمان رحمت برای همه هستی و جهان هستند، حضرت(ص) با برقراری ارتباط بین انسان‌ها و رحمت پروردگار متعال سبب التیام قلب آنها می‌شود.

تولیت مدرسه علمیه مروی گفت: هر چه انسان ایمان و ارتباط بیشتری با خداوند داشته باشند جان او آرامش بیشتری خواهد داشت زیرا التیام جان انسان تنها در گروی ایمان و ارتباط با خداوند رحمن و رحیم است.

آیت الله نحریری اضافه کرد: در جامعه‌ای که ارتباط و ایمان افراد آن با خداوند بیشتر باشد، جان‌های آنها زنده و در کنار یکدیگر خواهد بود اما در جامعه کافر گویا افراد روح در بدن ندارند و مهربانی و رحمت بین آنان نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مهربانی و رحمانیت تنها در جان انسان مومن ریشه دارد که باید برای حفظ آن تلاش کند، بر همین اساس رفع نیاز نیازمندان در روایات اسلامی بسیار توصیه شده است تا مهربانی و رحمت گسترش و عمق بیشتر یابد.

منبع : شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.